To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wiecha na hali

Wiecha na hali

Z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy chcą rozpocząć działalność w strefie ekonomicznej na terenie bolesławieckiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park” wznoszona jest hala produkcyjno – magazynowa o pow. 2500 mkw. wraz z niezbędną infrastrukturą oraz budynek biurowy o pow. 250 mkw. Zakończenie prac związanych z wykonaniem konstrukcji było okazją do zawieszenia tradycyjnej wiechy.

„Miejsce to jest dedykowane przede wszystkim małym i średnim firmom, którym ma ułatwić inwestowanie. Dzięki możliwości prowadzenia tu działalności, przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów, ani poświęcać czasu na budowę czy zakup nieruchomości. Może ją wydzierżawić na korzystnych warunkach i wyposażyć jedynie w swoje urządzenia i linie produkcyjne. Natomiast jeśli zechce, po pół roku będzie mógł również wykupić zajmowane pomieszczenia" – wyjaśniał znaczenie inwestycji  wiceprezes zarządu WSSE „Invest-Park" Teodor  Stępa.

Warto inwestować na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej, bo można liczyć na zwolnienia podatkowe na zasadach ogólnych. Ponadto inwestorzy lokalizujący inwestycje w Bolesławcu mogą liczyć na zwolnienia z podatków lokalnych (podatek od nieruchomości). Zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców określają dwie uchwały Rady Miasta Bolesławiec – o pomocy de minimis i pomocy regionalnej. W przypadku pomocy de minimis zwolnienie podatkowe przedsiębiorca może uzyskać po utworzeniu 5 nowych miejsc pracy.

Podstrefa Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obejmuje  prawie 72 ha. Do tej pory ulokowało się w strefie siedmiu inwestorów, którzy otrzymali 10 zezwoleń na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (trzech inwestorów podjęło decyzje o reinwestowaniu w Bolesławcu). Firmy ulokowane w Bolesławcu: Hoerbiger Automotive Poland, Lesław Sacher Obróbka Skrawaniem Metalu, SRG Global (grupa Guardian), Elektros, Kegger. Deklarowany nakład inwestycyjny wynosi 220 mln zł, deklarowane zatrudnienie 576 osób. Ponadto w ostatnim czasiefirmy Vilsait oraz Turningtec Polska uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Firma Vilsait planuje w Bolesławcu utworzenie centrum logistycznego oraz wydatki inwestycyjne w wysokości 1.965.000 zł. Vilsai planuje w tym rozpocząć inwestycję w Bolesławcu. Firma Turningtec Polska będzie świadczy usługi obróbki metali dla branży motoryzacyjnej i nakładania powłok na metale. Jej nakłady inwestycyjne zaplanowano w wysokości co najmniej 10 mln zł. Rozpoczęcie inwestycji ma nastąpić w tym roku. - Prowadzone są rozmowy z nowymi, potencjalnymi inwestorami – informuje prezydent Bolesławca Piotr Roman. Natomiast powstawanie na terenie strefyhali produkcyjno – magazynowejułatwi start przedsiębiorcom, dla których budowa hali produkcyjnej jest zbyt dużym obciążeniem finansowym. 

strefa1.jpg
strefa2.jpg