To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wiadomo więcej o tajemniczym zapadaniu się ziemi

W okolicach Lwówka Śląskiego przez ulewne deszcze…zapada się ziemia. W Chmielnie i Zbylutowie powstało już kilka „kraterów” o średnicy 5 metrów i głębokości nawet do 3 metrów! Geolodzy ostrzegają, aby zachować szczególną ostrożność.

Kratery powstały we wrześniu i październiku. Były bardzo długo badane przez geologów i niedawno przyczyna zapadania się przynajmniej częściowo została wyjaśniona. Jak się okazało ze względu na bardzo duże opady, które występowały w tamtych miesiącach nagle zaczęły zapadać się grunty. Zjawisko jest tym bardziej niebezpieczne, że jeśli ktoś wpadłby do takiego krateru miałby spory problem, aby z niego wyjść. Każdy z kraterów ma kształt tak zwanego „dzwonu”.

Sprawę powstawania kraterów na samym początku badał też archeolog z Lwówka Śląskiego Grzegorz Jaworski. Wszystko dlatego, że niektórzy mieszkańcy twierdzili, że ziemia zapada się przez kopalnię złota, których korytarze rzekomo ciągnęły się kiedyś pod Chmielnem i Zbylutowem. Teoria okazała się błędna, archeolog stwierdził, że nie ma tam nic co mogłoby go zainteresować.

Geolog, który przybył na miejsce i badał zjawisko powstawania osuwisk miał już więcej pracy. Stwierdził, że zjawisko jest zupełnie naturalne i jest to forma erozji podziemnej, która może występować na tych terenach w czasie silnych opadów deszczu. Głęboko pod ziemią znajdują się płyty piaskowca, które podmywane są gruntową wodą, tworzącą liczne szczeliny, stąd właśnie osuwiska. Niestety, nie można przewidzieć gdzie, wystąpi zjawisko zapadania się ziemi.

Apel o ostrożność do mieszkańców wystosował też lwówecki magistrat, który informuje o zagrożeniu. – Prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności przy poruszaniu się po terenach położonych w okolicach miejscowości Chmielno, Zbylutów, Skorzynice, Brunów Żerkowice, Skała i Gaszów, gdzie zjawiska takie już wystąpiły i mogą wystąpić ponownie – mówi Ludwik Kaziów, burmistrz Lwówka Śląskiego.

Jeśli ktoś zauważy kratery, które powstają w tych miejscowościach może zgłaszać sprawę do urzędu dzwoniąc pod numery telefonów (75) 647 7888 , (75) 647 7876. Sprawę nadal badają geolodzy.

Komentarze (6)

Czyżby rodziła się nowa atrakcja turystyczna?

Na naszych oczach rodzi się nowa świecka tradycja - niespodziewane zapadanie się gruntu. W pewnych sprzyjających okolicznościach takie zapadanie może pociągnąć za sobą brzemienne skutki w postaci znikania raz na zawsze niektórych niepożądanych obywateli ziemi lwóweckiej. To byłoby coś!

ANONIMKU odpuszczone zostaną Twoje przewinienia, wszak Popielec jeszcze w tym kwartale. W plebiscycie "NJ" na Człowieka Roku zagłosuj na Maję, przeciwko niektórym innym kandydatom, którzy z konkursu uczynili sobie wstęp do kampanii parlamentarnej.