To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W ten weekend Jarmark Staroci

W ten weekend Jarmark Staroci

Przez dwa dni ostatniego weekendu (27 – 28) września setki wystawców i tysiące oglądających lub kupujących zapełnią uliczki jeleniogórskiej starówki, uczestnicząc w 41. Jeleniogórskim Jarmarku Staroci i Osobliwości.

Jarmark, nieprzerwanie odbywający się od 1973 roku, jest jednym z największych tego typu w Polsce i ściąga kolekcjonerów z całej Europy. Można tu kupić zabytkowy samochód, stare meble, broń, cacka ze szkła i porcelany, książki, bibeloty i tysiące innych rzeczy. Aż trudno w to uwierzyć, ale łączna powierzchnia pawie 500 stoisk, to jakieś 5000 metrów kwadratowych.
Pasjonaci staroci przez dwa dni oglądać będą wystawiane na sprzedaż "skarby", targować się z handlującymi, słuchać ciekawych historii o najróżniejszych przedmiotach, kupować i wymieniać wypatrzone cacuszka i w ten sposób powiększać swoje własne zbiory. Miłośnicy pięknych pamiątek z przeszłości na przejrzenie zawartości kuszących stoisk zarezerwować sobie powinni co najmniej kilka godzin…
Czego można się spodziewać? Handlarzy i kolekcjonerów z całego kraju, a w tej grupie także sporego przedstawicielstwa kupujących – niemieckojęzycznych. Także dużej podaży bibelotów, militariów (zwykle polskich, niemieckich i radzieckich) stoisk z numizmatami, starymi pocztówkami i książkami, rozłożonych przedwojennych wyposażenia domów i mieszkań. Dla mniej wymagających kramik ze zdobyczami z niemieckich flomarków i angielskich karbudów.
Nie zabraknie też na pewno sprzedawców starych mebli - zarówno zniszczone, zdekompletowane, jak i prawie nowych.

Komentarze (2)

''angielskich karbudów'' - tak? a nie car boot'ow?