To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W szkołach zostały ostatnie wolne miejsca

Nie jest źle – to wniosek włądz miasta po tegorocznym naborze do szkół ponadgimnazjalnych. W większości placówek pozostały ostatnie wolne miejsca.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 („Żeromie”) w poszczególnych typach klas (matematyczno-fizycznej, biologiczno-chemicznej, czy humanistycznych) pozostały już tylko pojedyncze miejsca, od jednego do trzech. W liceum im. Norwida są jedynie trzy wolne miejsca w klasach humanistycznych.

 

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 (im. C.K. Norwida) tylko w klasach humanistycznych możliwe są przyjęcia (trzy wolne miejsca), w pozostałych jest już komplet. Trochę gorzej wygląda sytuacja w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Jest trochę wolnych miejsc w klasach o profilu humanistycznym. Do pozostałych klas praktycznie już nie ma przyjęć.

 

W „Mechaniku” jest tylko 17 wolnych miejsc (na 15 oddziałów). Z tego aż 9 w klasie technikum o specjalności „cyfrowe procesy graficzne”. Udał się za to nabór do klas w zasadniczej szkole zawodowej w „Mechaniku”. Nie ma już wolnych miejsc.

 

Trzech uczniów może przyjąć Zespół Szkół Elektronicznych. W Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych także pozostało tylko kilka wolnych miejsc.

 

Sporo wolnych miejsc pozostaje jedynie w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, głównie w klasach specjalistycznych, np. technik technologii żywności.

 

– To nie znaczy, że wszystkie planowane kierunki zostały w pełni obsadzone – wyjaśnia Mirosława Dzika, zastępca Prezydenta Miasta – bo też szkoły planowały uruchomić takie, na które nie znaleźli się chętni.

 

Przykłądem może być Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych. Dyrektor liczył, że utworzy cztery oddziały szkoły ponadgimnazjalnej, tymczasem udało się utworzyć jedynie trzy. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kierunki fototechnika i technika reklamy.

 

- W okresie niżu demograficznego sytuacja jeleniogórskich szkół jest niezła – ocenił prezydent Marcin Zawiła. – Nie zwalnia to jednak dyrekcji czy gron pedagogicznych z obowiązku aktywnej promocji własnych placówek. Tym bardziej, że około połowa uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, to mieszkańcy ościennych (a czasami odległych) gmin. Standard placówek, standard nauczania i poziom nauczania w Jeleniej Górze zachęcają do przyjazdów.

Komentarze (4)

WŁĄDZ?

W żeromie w biol-chemie nie ma miejsc przecież

Zerom schodzi na psy. W tej chwili w ocenie nas uczniow jest to najslabsza szkola. Znajomosci i korepetycje daja sukcesy , a angielski ponizej pasa / chemia czy biologia po angielsku /skandal .Dlaczego nie piszemy , z e zamiast 7 klas , jak dotychczas jest tylko 6 i to niepelnych. A nauczyciele z lamusa - chociazby pani pedagog ?, ktorej zreszta dzieki protekcji pracuje syn. Co za skandal .