To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W piątek i w niedzielę na wycieczkę

W piątek i w niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują wycieczki w piątek (15 sierpnia) i w niedzielę (17 sierpnia).

W piątek 15 sierpnia odbędzie się wycieczka nr 27. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.54 do stacji Dębowy Gaj (kierunek Lwówek Śląski), gdzie będzie czekał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik z Wlenia.


Trasa długości 20 km prowadzi przez zachodnią część Pogórza Kaczawskiego. Od stacji w Dębowym Gaju idziemy szosą do Soboty. We wsi oglądamy ruiny gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła i Kaplicę Św. Krzyża w klasztorze ks. Michaelitów. W dalszej części wycieczki wędrujemy widokową Dzwonkową Drogą przez Radomiłowice (szlak czerwony) na Ostrzycę (najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego – 501m). Na wierzchołek prowadzi 420 bazaltowych stopni . Szczytowe skałki są jednym z najwspanialszych punktów widokowych w Sudetach (prawie pełna panorama Sudetów Zachodnich). W górnej części wzniesienia utworzono w 1962 r. rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”, w którym chroni się unikatowe w Polsce gołoborza bazaltowe, a także interesujące gatunki roślin. Po zejściu z Ostrzycy szlakiem zielonym przez Bełczynę i Bystrzycę (w parku pomnikowy cis) docieramy do Wlenia. W prawobrzeżnej części miasta o nazwie Gościradz stoi barokowy pałac, od strony dziedzińca zachował się dwuprzęsłowy podcień arkadowy, nad którym umieszczono osiem herbów rodów śląskich.. Na rynku ratusz wybudowany w 1824 roku po wielkim pożarze miasta, przed nim pomnik gołębiarki upamiętniający tradycję gołębich targów odbywających się tu od czasów średniowiecznych. Po drodze na stację kolejową oglądamy neogotycki kościół św. Mikołaja. O godz. 19.35 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

 

Wycieczka nr 28 odbędzie się w niedzielę 17 sierpnia. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 10 o godz. 7.55 do Dziwiszowa. Trasa długości 16 km. przebiega przez część Grzbietów Południowego i Małego Gór Kaczawskich. Od końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Łysą Górę mijając po drodze krzyż pojednania z wyrytym mieczem. Ze szczytu podziwiamy piękny widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Pogórze Kaczawskie Na zboczu góry stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Ścieżką obok zbiornika retencyjnego zaopatrującego urządzenia naśnieżające schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pojednania wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym. Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. W pobliżu przełęczy oglądamy dwuczłonowe grodzisko z XIII-XIV w. otoczone wałem ziemnym sięgającym do 3,5 m wysokości. Następnie ścieżkami polnymi i leśnymi podchodzimy na Stromiec (551 m), wyniosły szczyt o charakterystycznym z daleka rozpoznawalnym kształcie. W końcowej części wycieczki schodzimy do Jeżowa Sudeckiego. W górnej części wsi najcenniejszy zabytek tzw. Dom Gwarków, zbudowany w 1601 r. jako gospoda górnicza, stąd nazwa. Uchodzi on za najstarszy zachowany dom drewniany w Sudetach. Poniżej w pobliżu skrzyżowania dróg oglądamy krzyż nazywany kozackim upamiętniający śmierć trzech kozaków w potyczce z oddziałem saskim. Drogą obok kościoła cmentarnego p.w. św. Michała Archanioła docieramy na jeleniogórskie osiedle Zabobrze, gdzie kończymy wędrówkę. Wycieczkę prowadzi Bożena Matuszewska.


Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Komentarze (2)

Nie krzyże pojednania, tylko krzyże pokutne! Pojednania to są słupy a nie krzyże. A pociąg do Dębowego Gaju nie jeździ od pół roku! Co za przewodnik jak z koziej d... trąba pisał ten tekst?