W czwartek wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.30 do Wojciechowa (kierunek Świeradów Zdrój).
Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez południową część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. W Wojciechowie oglądamy barokowy kościół św. Bartłomieja z dość bogatym wyposażeniem, w pobliżu kamienny krzyż pokutny. Drogą polną idziemy do Radomic gdzie zwiedzamy kościół św. Jakuba i Katarzyny, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1510 roku z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Następnie schodzimy do Maciejowca. We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy: dwór z XVII wieku i klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem (obydwa w złym stanie technicznym) oraz ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r., wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. Szlakiem żółtym przez Pokrzywnik idziemy na Stanek, urwisko skalne o wysokości około 50 m kończące się punktem widokowym na Jezioro Pilchowickie, skąd drogą wzdłuż Bobru dochodzimy do zapory wrzeszczyńskiej. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m wybudowana w 1927 r. utworzyła Jezioro Wrzeszczyńskie o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. W końcowej części wędrówki idziemy przez Wrzeszczyn do Siedlęcina i autobusem MZK lub pociągiem odjeżdżamy do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia.
Wycieczka nr 19 odbędzie się w niedzielę 22 czerwca. Wyjazd z Jeleniej Góry z dworca PKS autobusem o godz. 10.00 do Sędziszowej (kierunek Legnica).
Trasa długości 15 km. prowadzi z Doliny Kaczawy na Przełęcz Widok w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich. Od przystanku autobusowego w Sędziszowej przechodzimy przez Kaczawę do dawnego kamieniołomu porfirów w pd.-zach. zboczu Wielisławki. Ściana wyrobiska złożona z dużej ilości słupów-kolumn przypomina prospekt organowy, stąd nazwa „Organy Wielisławskie”(pomnik przyrody). Na skraju wsi wieża mieszkalna z XV w. z dobudowanym w 1603 r. 3-skrzydłowym budynkiem dworu, przy wejściu głównym bogato zdobiony kamienny portal. W Świerzawie zwiedzamy najcenniejszy zabytek miasta, romański kościół śś. Jana i Katarzyny z unikatowymi pochodzącymi z XIII w. polichromiami. Oglądamy również gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z bogatym wyposażeniem. Ze Świerzawy szlakiem żółtym dochodzimy do Lubiechowej. Zwiedzamy tu jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Pogórza Kaczawskiego: gotycki kościół śś. Piotra i Pawła, w prezbiterum bogaty zespół fresków z XIV i XV w. W górze wsi ruina okazałego renesansowego dworu. W końcowej części wycieczki przez Chrośnickie Rozdroże i Przełęcz Widok idziemy do Dziwiszowa skąd odjeżdżamy autobusem MZK lub PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...