To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 marca 2020 r. na wycieczkę nr 2 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.27 do Ciechanowic. 

Trasa długości 13 km przebiega w Górach Ołowianych będących częścią Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich.
W Ciechanowicach znajdują się interesujące zabytki: pałac powstały w połowie XVIII w. w wyniku gruntownej przebudowy renesansowego zamku (obecnie remontowany) i kościół p.w. św. Augustyna z cennym renesansowym i barokowym wyposażeniem, na murze kościelnym zespół kamiennych epitafiów z XVI-XVIII w. z Ciechanowic drogą prowadzącą skrajem lasu idziemy do Świdnika. W zachodniej części wsi oglądamy dwa kościoły: klasycystyczny MB Częstochowskiej wybudowany w połowie XIX w. dla ewangelików i gotycki św. Mikołaja na terenie dawnego cmentarza. Na północnym krańcu Świdnika spotykamy szlak zielony, którym mijając Turzec (684 m – najwyższy szczyt Gór Ołowianych) i Ołowianą dochodzimy do Różanki (628 m). Z wybudowanej tu pod koniec XIX wieku wieży rozciągała się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach, obecnie po wieży i stojącym w pobliżu schronisku zostały jedynie nikłe ślady fundamentów. W końcowej części wędrówki schodzimy do Janowic Wielkich, oglądamy najciekawsze zabytki: zespół pałacowy z początku XVII w., później wielokrotnie przebudowywany, gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, poewangelicki kościół Chrystusa Króla z XVIII w. i o godz. 15.10 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Na trasie wędrówki jest przewidziane ognisko. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. 

Komentarze (1)

Ognisko jest najciekawsze reszta zieje nudą.