To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 kwietnia 2019 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.31 do Křenova (z przesiadką w Sędzisławiu).

Trasa długości 14 km prowadzi przez wschodni fragment Rychorów. Od stacji kolejowej w Křenovie szlakiem niebieskim, a następnie zielonym podchodzimy na płaskowyż powyżej wsi Babí. Znajdują się tu pozostałości jednej z największych twierdz systemu umocnień budowanego w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czechosłowacko-niemieckiej zwanego linią Masaryka. Twierdza Stachelberg miała się składać z 12 bunkrów połączonych rozległymi podziemiami. W jedynym całkowicie ukończonym ciężkim schronie bojowym (T-S 73) eksponowana jest wystawa przedstawiająca czechosłowacki system fortyfikacji oraz makieta twierdzy. Na głębokości od 25 do 60 m wydrążono 3,5 km podziemnych sal i chodników, trasa turystyczna długości 750 m przedstawia je w różnych fazach budowy. Obok schronu można oglądać w pełni wyposażony lekki obiekt (wstęp do twierdzy 120 kč). Po zakończeni zwiedzania oglądamy panoramę okolicy z wybudowanej w 2014 roku wieży widokowej „Eliška”. Następnie schodzimy leśnymi ścieżkami do miasteczka Žacléř. Oglądamy tu barokowy kościół Najświętszej Trójcy, obok XVIII-wiecznej kolumny maryjnej leżą fragmenty skamieniałych drzew pochodzące z pobliskiej, nieczynnej już kopalni. W końcowej części wędrówki polnymi drogami idziemy bo Bernartic, skąd o godz. 18.59 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Sędzisławiu).
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.