To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 17 marca 2019 r. na wycieczkę nr 4 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.45 do Kamiennej Góry (z przesiadką w Sędzisławiu).

Trasa długości 12 km prowadzi z Obniżenia Kamiennej Góry do Kotliny Krzeszowskiej. W Kamiennej Górze oglądamy najciekawsze zabytki miasta: kościół śś. Piotra i Pawła (XV-XVI w. z bogatym, zróżnicowanym wyposażeniem), kościół MB Różańcowej (wzniesiony w 1720r. jeden z 6 tzw. Kościołów Łaski), Ratusz (okazała neorenesansowa budowla z 1905r.), cmentarz żydowski (założony w XVIII w.), zabytkowe kamienice. Po zwiedzeniu miasta przez Gorę Kościelną i grzbiet Długosza (najdalej na północ wysunięty szczyt Gór Kruczych) idziemy do Krzeszowa. Zatrzymujemy się w Betlejem, gdzie obejrzymy znajdujący się tu drewniany pawilon na wodzie z malowidłami wnuka wybitnego malarza śląskiego Michała Willmanna, Georga Neunhertza odnoszącymi się do Starego Testamentu związanymi treściowo z wodą. W Krzeszowie zwiedzimy obiekty dawnego opactwa Cystersów, zabytek najwyższej światowej klasy wpisany na listę Pomników Historii. W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, ze względu na przebogate wnętrze nazywanym europejską perłą baroku największym skarbem jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce. W tylnej części świątyni znajduje się mauzoleum, w którym spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” Michała Willmanna prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. Po zakończeniu zwiedzania o godz. 16.46 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry (z przesiadką w Kamiennej Górze).
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. 

Komentarze (1)

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę. A misiu jak to misiu, do teczki zrobił si-siu.