To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 22 kwietnia 2018 r. na wycieczkę nr 9 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Tunel” przy ul. Wincentego Pola autobusem MZK nr 3 o godz. 8.19 do Mysłakowic.

Trasa wycieczki długości 15 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Z przystanku autobusowego Mysłakowice PKP ruszamy szlakiem zielonym, przechodzimy przez Jedlicę, trawersujemy północne podnóża Mrowca i Drogą Królewską idziemy do Karpnik (droga ta w XIX wieku łączyła pałac królewski w Mysłakowicach z rezydencją księcia Wilhelma brata króla Prus w Karpnikach, stąd jej nazwa). Na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel – wnętrza niedostępne). Na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży kamienny krzyż postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma. Po odpoczynku wspinamy się na Krzyżną Górę, najwyższy szczyt (654m) Gór Sokolich. Na wierzchołku w 1830 roku umieszczono okazały krzyż żeliwny o wysokości 7 m. Poniżej w pobliżu nikłe ruiny średniowiecznego zamku Sokolec. Następnie mijając Husyckie Skały podchodzimy na Sokolik. Z platformy widokowej na Sokoliku Dużym oglądamy obszerną panoramę pasm górskich otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie Sokolika podziwiamy malownicze grupy skalne Sukiennice i Krzywa, potem ścieżkami leśnymi schodzimy do ośrodka wspinaczkowego „Tabor pod Krzywą” i dalej do przystanku kolejowego w Trzcińsku, skąd o godz. 17.08 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Sebastian Miler z Jeleniej Góry. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.