To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 grudnia 2016 r. na wycieczkę nr 45 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Urząd Miasta” autobusem MZK nr 6 o godz. 8.46 do Cieplic (przystanek Apteka „Pod Koroną”).

Trasa długości 14 km. prowadzi przez wznoszące się w centralnej części Kotliny Jeleniogórskiej Wzgórza Łomnickie. Od przystanku autobusowego w Cieplicach szlakiem niebieskim widokową polną drogą idziemy do Marczyc. We wsi w pobliżu szlaku stoją dwa kamienne krzyże pokutne. Następnie podchodzimy na Grodną (506m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. W trakcie podejścia oglądamy okazałe skałki, największe to Urwisko i Skalna Ściana. Na szczycie wzniesiono na początku XIX wieku zameczek myśliwski w postaci romantycznej ruiny, nazwany od imienia właściciela Staniszowa Zamkiem Księcia Henryka, obecnie remontowany. Za znakami żółtymi leśną ścieżką schodzimy do Staniszowa (we wsi gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego) i wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. U podnóża Witoszy zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku szlakiem żółtym idziemy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Z pobliskiego przystanku odjeżdżamy autobusem MZK linii nr 1 do centrum Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.