To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 23 października 2016 r. na wycieczkę nr 38 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 8.30 do Lubomierza (kierunek Świeradów Zdrój), gdzie będzie oczekiwał na turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik.

Trasa długości 17 km przebiega we wschodniej części Pogórza Izerskiego. W Lubomierzu zwiedzamy: zespół klasztorny sióstr Benedyktynek należący do najcenniejszych zabytków barokowych na Śląsku z monumentalnym kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa, w dawnym klasztorze (obecnie internat) oglądamy interesującą Wystawę Habitu – zwiedzanie 10 zł ; w środkowej części rynku Ratusz z XVI-XVIII w.; Dom Płócienników z XVI w. (wewnątrz Muzeum Kargula i Pawlaka gromadzące pamiątki związane z filmem „Sami Swoi”);. Z Lubomierza idziemy do Pławnej. Wyjątkową atrakcją miejscowości jest stworzony przez artystę Dariusza Milińskiego obiekt pod nazwą „Zamek Śląskich Legend” w którym drewniane, animowane lalki naturalnej wielkości przedstawiają przybyłym historię regionu i Ducha Gór, a w górnej części wsi Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych urządzone w odnowionym XVIII-wiecznym domu szewca z ekspozycjami pamiątek po dawnych mieszkańcach okolicy. W centrum wsi oglądamy późnobarokowy kościół św. Tekli z bogatym wyposażeniem, nad wsią wzgórze Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej z XIX wieku. Kolejną miejscowością na naszej trasie jest Marczów z barokowym kościołem p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na murze wieży zwraca uwagę wykuta z piaskowca tzw. "Pogańska Głowa", nawiązująca do najazdu na Śląsk Mongołów w 1241 r. Z Marczowa polnymi drogami idziemy do Wlenia, skąd po godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. 
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Komentarze (1)

Nie mam dobrych wspomnień z Lubomierza.Byłam z mężem na wczasach w Przesiece
między innymi chcieliśmy zwiedzić muzeum Kargula i Pawlaka,nie dało rady bo
okrążyło nas kilka pijaków i musieliśmy wiać.Więcej tam nie pojadę a przyjechaliśmy z bardzo daleka.