To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 22 września 2013 r. wycieczkę nr 33. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 10 o godz. 7.55 do Dziwiszowa.

Trasa wycieczki długości 15 km. przebiega fragmentami Grzbietów Południowego, Północnego i Małego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Na zboczu Łysej Góry widoczna stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Z Przełęczy Widok szlakiem niebieskim wchodzimy na Okole, najwyższą górę Grzbietu Północnego. Ze szczytowej skałki ograniczony widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Z Okola szlakami żółtym i niebieskim, zboczem Leśniaka schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pokutnych wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym.

 

Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. W pobliżu przełęczy oglądamy dwuczłonowe grodzisko z XIII-XIV w. otoczone wałem ziemnym sięgającym do 3,5 m wysokości. Następnie drogą polną przebiegającą w obniżeniu między Stromcem i Górą Szybowcową idziemy do Jeżowa Sudeckiego. W górnej części wsi najcenniejszy zabytek tzw. Dom Gwarków, zbudowany w 1601 r. jako gospoda górnicza, stąd nazwa. Uchodzi on za najstarszy zachowany dom drewniany w Sudetach. Poniżej w pobliżu skrzyżowania dróg oglądamy krzyż nazywany kozackim upamiętniający śmierć trzech kozaków w potyczce z oddziałem saskim. Drogą obok kościoła cmentarnego p.w. św. Michała Archanioła docieramy na jeleniogórskie osiedle Zabobrze, gdzie kończymy wędrówkę. Wycieczkę prowadzi Jerzy Chmielecki ze Szklarskiej Poręby. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.