To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 czerwca 2016 r. na wycieczkę nr 19 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. O godzinie 7.28 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Trutnova. Po przesiadkach na stacjach Trutnov střed i Teplice nad Metují dojeżdżamy do Hronova. 

Trasa wycieczki o długości 16 km przebiega na Pogórzu Orlickim. W Hronovie idziemy na krótki spacer po mieście, oglądamy kościół p.w. Wszystkich Świętych z XVIII wieku i rodzinny dom wybitnego czeskiego pisarza Aloisa Jiráska. Szlakiem czerwonym podchodzimy na wzgórze Signál, na którym w 2014 roku wybudowano drewnianą wieżę widokową. Z platformy na wysokości 25 m rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy, Jastrzębich Gór, Gór Stołowych i Gór Orlickich. Przez wieś Horní Radechová dochodzimy do stojącego na skrzyżowaniu dróg leśnych pomnika upamiętniającego miejsce dawnego morderstwa. Następnie wzdłuż zbiorników wodnych Špinka i Brodský dochodzimy do miasta Červený Kostelec. Oglądamy tu barokowy kościół św. Jakuba i dom w którym mieszkała pisarka Božena Němcová. O godz. 18.50 odjeżdżamy pociągiem przez Trutnov do Jeleniej Góry (przyjazd o godz. 21.06). Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 140 kč.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.