To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W KPN gotowi na przyjęcie majowych turystów

FOT. KPN

W Karkonoskim Parku Narodowym dzisiaj (30 kwietnia) malowali niebieskie linie przed kasą przy Wodospadzie Kamieńczyka,  by turyści  łatwo mogli zachować bezpieczną odleglość. KPN zapowiada, że w tym sezonie pojawią się przy niektórych szlakach toalety. Prosi także o sprawdzenie, które trasy są otwarte, bowiem nie wszystkie są udostępnione ze względu na ochronę cietrzewi.

- Pamiętajmy o zachowaniu dystansu w oczekiwaniu na zakup biletu przy Wodospadzie Kamieńczyka – niebieskie linie przypomną Wam o tym jaki ten dystans powinien być. Przy wszystkich punktach kasowych miejmy w pogotowiu maseczkę, zadbajmy o dezynfekcję rąk - przypominają pracownicy KPN.

- Bardzo dziękujemy, że zabierzecie swoje śmieci ze sobą i zostawicie je poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego - dodają przyrodnicy.

Toalety oprzy szlakach

W miarę wytapiania się śniegu, na drogach wewnętrznych KPN przy szlakach będą pojawiać się toalety. Od najbliższego weekendu toalety funkcjonują pod Chojnikiem (przy punkcie kasowym KPN), na Drodze Urszuli przy Betonowym Moście w Karpaczu (szlak żółty), przy punkcie kasowym przy Orlinku (szlak czerwony do nieczynnego schroniska Nad Łomniczką).

W najbliższym czasie toalety pojawią się na Polanie, przy Bramie Kamieńczyk (szlak czerwony na Szrenicę) oraz przy Domku Myśliwskim.

Psy w kagańcach

Przypominamy, że w związku z ochroną cietrzewi (trzymajmy kciuki za udane tokowiska) nie wchodzimy na zamknięte odcinki szlaków. Zapewnijmy naszym podopiecznym spokój i ciszę w tym wyjątkowym dla nich czasie ptasiej miłości. Psy na terenie parku prowadzimy tylko na smyczy, kaganiec mamy w pogotowiu do użycia w sytuacji awaryjnej.

Szlaki oblodzone

W Karkonoszach nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, warunki w górach, szczególnie na stromych zboczach Karkonoszy są nadal zimowe i wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i wyposażenia.

Szlaki mogą być oblodzone – pamiętajmy o raczkach, kijkach odpowiednim obuwiu. Na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR możemy sprawdzić komunikat lawinowy oraz informację o aktualnych warunkach w górach. Planujmy wycieczki górskie tak, aby zakończyły się przed zmrokiem.