To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Karpaczu chcą wypowiedzieć posłuszeństwo

W Karpaczu chcą wypowiedzieć posłuszeństwo

Grupa mieszkańców Karpacza wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia referendum w tym mieście. Zapowiadane pytanie dotyczy sprawy, nad jaką jeszcze w żadnej polskiej gminie nie głosowano: sprzeciwu wobec sprzecznych z prawem rozporządzeń wydawanych przez rząd.

„Czy zgadzasz się na respektowanie nakazów, zakazów i ograniczeń praw i wolności obywatelskich wprowadzonych wbrew ustawom i Konstytucji RP poprzez rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii?” – tak ma brzmieć pytanie proponowane przez inicjatorów referendum. I – czego nie kryją pomysłodawcy - jest oczywistą reakcją na obecnie obowiązujące (a wcześniej wprowadzone także wiosną ubiegłego roku) zakazy związane z epidemią. Zakazy, które rujnują mieszkańców takich gmin jak Karpacz, a które zostały wprowadzone po prostu bezprawnie.
Pomysłodawcy liczą, że jeśli sprzeciw wobec bezprawnych rozporządzeń będzie miał formalny, wyrażony w referendum charakter, skłoni mieszkańców do otwartego ich nierespektowania w masowej skali.
- Twierdząca odpowiedź na referendalne pytanie ma wprost wskazać władzom gminy, powiatu, także policji, że w swoich decyzjach mogą kierować się wyłącznie aktami prawnymi wydanymi w zgodzie z Konstytucją, a jeżeli są wątpliwości - powinny kierować się Konstytucją bezpośrednio, bo zapis art. 8 pkt Konstytucji - Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej – odnosi się do wszystkich organów publicznych. Chcemy by Karpacz stał się taką gminną autonomią pod względem praworządności – mówi jedna z inicjatorek referendum.
Inicjatorzy są przekonani, że ich inicjatywa się powiedzie, bo w Ustawie o referendum gminnym zapisano, że referendum może być przeprowadzone w każdej innej sprawie ważnej dla wspólnoty, a podejmowanie decyzji na podstawie bezprawnych rozporządzeń, do tego rujnujących mieszkańców, jest bez wątpienia sprawą istotną dla gminej społeczności.
- Inicjatywę referendalną w pełni formalnie zgłosiliśmy już burmistrzowi Karpacza i rozpoczęliśmy zbieranie podpisów. Mamy na to 60 dni, ale myślę, że uporamy się w kilka, bo mieszkańcy Karpacza na własnej skórze odczuwają skutki bezprawnych rozporządzeń. W środę 6 stycznia planujemy Piknik Wolności pod Lipą Sądową (godz. 14) i myślę, że podpisów już będzie dosyć – uważa Wojciech Rynglewski, pełnomocnik referendum. Inicjatorzy potrzebują 500 podpisów.
Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek przyznaje, że grupa mieszkańców zgłosiła mu taką inicjatywę. Stało się to jednak tuż przed okresem noworocznym, nie zdążył więc skonsultować jeszcze z prawnikami ewentualnej, prawnej dopuszczalności referendum w takiej sprawie.
Więcej w jutrzejszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich

Komentarze (103)

...bo to co nas podnieca ,to się nazywa kasa i tylko ona liczy się. Niech idą za ciosem i jeszcze ogloszą Karpacz autonomicznym miastem ,wtedy i podatki i inne daniny zostawia u siebie.

Czipsy top i piwo vip to twoja idealna rozrywka.

Picie taniego piwa, TV i ,,kiedyś to było" to kwintesencja polskości.

I co w tym złego? Jeśli chcesz to wysyłaj całą wypłate do warsiawki a odczep się od zdrowo myślących. Ave AUTONOMIA !!!!!

Mój kuzyn 15 lat pracował na siebie i rodzinę prowadząc w Karpaczu pensjonat podnajmując go od właściciela. Doprowadzili go do upadku. Szuka roboty najemnej.
A ty, moronie będziesz chrzanił, że tych ludzi podnieca kasa? Sam żyjesz powietrzem i swoją rodzinę też karmisz powietrzem, czy masz może fuchę w SSP od PiS-U?

Jak najbardziej taka autonomia byłaby dobra, Polska powinna być konfederacją ziem, powiatów i miast, rząd tylko od polityki zagranicznej i ochrony granic. To by spowodowało ogromny rozkwit różnorodności i inicjatyw lokalnych, rozkwit prawdziwego SAMORZĄDU. Niestety naszym nieszczęściem jest gigantyczny centralizm a Gospodarz czyli Starzec z Żoliborza (który w życiu nie przepracował w normalnej robocie nawet godziny) zionie prawdziwą nienawiścią do polskości, samorządności, niezależności. Chcą nas przerobić na parobków neo-sanacji i na razie idzie im doskonale, oporu żadnego, Francuzi i Niemcy mają w protestowaniu więcej jaj niż "odważni"(?!) Polacy.

nie męcz się... nadajesz się tylko pod noż

Un w Radzie Nadzorczej Urlenu siedzi sobie kase trzepie za friko ,tak ok .20 kawałków

Tym ludziom się już powywracało w głowach.Czemu służą obostrzenia? Przecież Polacy są nieodpowiedzialni. Tylko i się opuściło, natychmiast wzrosła ilość zakażeń. Nadal ĺażą bez masek, nie zachowują dystansu. Jedna wielka parodia umysłową. Znam takich ozdrowieńców, którzy ponownie się zakazili. Znam i takiego młodego mężczyznę, który ponownie zaraził się i zmarł. Zatem koronawirus to nie jest przygoda. Opamiętajcie się w swoich logistycznych zapędach!!!

A ja znałam masę ludzi, którzy dziś są ofiarmi tej plandemii. Nie dostali pomocy, gdy jej potrzebowali, bo rzekomi "lekarze" boją się virusa z dobrym zapleczem marketingowym. I ludzie umierają na zawał, na powikłania innych chorób ale każdemu z nich pośmiertnie dopisuje się to medialne straszydło. A to jest virus, tak samo jak virus grypy, z tym że ten atakuje głównie drogi oddechowe. Nic nowego, wykryty w latach 60' ubiegłego wieku. I oczywiście jak wszystkie virusy mutuje on co sezon, więc też nic nowego. Jest o tym w wielu książkach do nauk medycznych i wirusologii.Tylko o tym się nie mówi w tv, bo mogłoby zabrać cały splendor tej plandemii. Najwyższy czas włączyć myślenie a wyłączyć tv. Dbać o odporność, dużo spacerować i dobrze się odżywiać.

Tak, ktoś będzie bankrutował bo jakiś Olek wierzy w zabójczego wirusa. Gościu zejdź ty na ziemię to nie te czasy za dużo tv się naogladales i powtarzasz po nich. Opamietaj się w swoim covidowym strachu, i znajdź własny rozum. Nikt nie zna dnia ani godziny więc o co ty histeryzujesz, od kaszlu się nie umiera.

No i prawidłowo. Trzeba tylko zebrać wszystkie absurdy, żeby wywalić rządzącym te zakazy. Min dzieci z przedszkoli uczęszczają , a dzieci ze szkół już nie do placówek. Dzieci z klas sportowych mogą chodzić do szkoły, inne dzieci już nie. Itd. poza tym dużo osób już przechorowalo to na przełomie wielu miesięcy, dlaczego zamykać społeczeństwo.dylwestra nie było, zakaz zgromadzeń, natomiast sylwester z dwójką, z Polsatem tłumy ludzi ,tu nie chodzi o covida lecz o politykę. Nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Pomysł zacny. Tylko małe ale. Organizatorzy zrobią referendum za własne pieniądze!

Proszę się dowiedzieć prawdy a później poszerzać nie prawdę.

Polskiej polic... wróć milicji nie obchodzi Konstytucja. Oni jak każdy pies wykonują polecenia władzy

Na pewno równie dobrze się bawisz kiedy Niemcy nabijają się opowiadając kawały o polnische wirtschaft a amerykanie opowiadają sobie polish jokes tez masz dużo śmiechu. Znamienne jest że traktowanie innych z wyższością i pogardą charakteryzuje wybitnie lewaków. A oni zgodnie ze swoją fałszretoryką oskarżają o te cechy przeciwników....

Co?! Powyższe odnosi się do rzecznika milicji, Ciarki i tego co powiedział przed Sylwestrem: "przepisy, które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, są dla policjantów wiążące. Policjant, zwłaszcza policjant na ulicy, nie jest funkcjonariuszem, który decyduje o zgodności z konstytucją takich rozporządzeń".

Pojawienie się epidemii też było sprzeczne z prawem. Jej nieprzewidywalne spadki i nasilenia też. Cwaniactwo i łamanie obostrzeń przez ludzi i roznoszenie wirusa też było sprzeczne z prawem. Zapewne inne społeczeństwa w innych krajach Europy też wreszcie się obudzą i również zażądają śledztw czy ich rządy zatrudniały jasnowidzów i
postępowały zgodnie z prawem i konstytucją(czyt. tak żeby obywatele nie stracili kasy) niezależnie od rozwoju wypadków....

Jakiej kurna pandemii. Obudź się. Gdyby miało umrzeć 20, 30% ludności to byłaby pandemia. A teraz to zwykła choroba. Wystarczyło wydać zaleceni bezpieczeństwa i dać sobie spokój a nie grzebać w gospodarce. Gdyby rozsądnie wytłumaczono ludziom, że jest nowy wirus i to od nich zależy jak się będzie rozprzestrzeniał, ludzie zachowaliby się odpowiedzialnie. A gównianych nakazów nikt nie lubi.

to jelopy dla kasy zrobia wszystko, a nikt im tych pensjonatow nie kaze prowadzic przeciez, a najlepsze sa te wyliczenia ile traca kazdego dnia, baaa, kazdej sekundy czyli ... tyle kiedys zarabiali ale wtedy siedzieli cicho i nie chwalili sie tym , teraz tylko biadola, DO ROBOTY !

Warto porównać do tego licznika strat czy w młodych latach byl odprowadzany podatek od analogicznych zyskow

Ale gdzie do roboty - firmy też zaczynają zamykać. Pomyśl zanim coś powiesz. Przez tą srandemię co piąty będzie miał pracę, a reszta będzie musiała kraść - popatrz w jakim kierunku to idzie.

To jest jedyną robotą tych ludzi na ich własnym majątku - nieruchomości. Przestań więc bredzić!!!!!!!!!!!!!!!!

Typowy biedaczek polaczek. Nie rozumi że praca za minimalną krajową z minimalnym wykształceniem nie jest najwyższym osiągnięciem jakie człowiek może zdobyć. Gardzi przedsiębiorcami bo oni w przeciwieństwie do niego są w stanie być za coś odpowiedzialni i nie pieprzą wszystkiego czego dotkną.

Jak widać towarzysza pomysłodawcę całkiem pogięło. Kasa ponad zdrowie i życie ludzkie. Masakra jakaś. Zanik empatii i skrajny egoizm. Po nas choćby potop. Masakra towarzysze.

Zakazy które rujnują mieszkańców takich gmin jak Karpacz ? No bez przesady. To przez te wszystkie lata dojenia turystów nie ma żadnej kasy odłożonej na konto, żeby przetrwać ten trudny czas ?

Ci ludzie mają bieżące wydatki - pensje dla pracowników, ZUSy i inne niemałe wydatki. Nawet, jeśli ktoś miał jakieś oszczędności, to jak sądzisz, na ile one wystarczą?

Ta epidemia trwa już prawie rok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jakie z zusy??? Chyba że za siebie!! Moja matka robi jako pomoc kuchenna, kelnerka i niema żadnego zusu!!! Troche zimą, troche latem i dziekujemy pani odezwiemy się!! Tylko na czarno, może szef kuchni ma etat?? Ale wątpie..

To teraz już nie będzie robiła wcale.

Są dwie opcje - albo Twoja matka ma emeryturę i dodatkowo pracuje albo pracuje na czarno.

Składki ZUSowskie są płatne zawsze, nawet wtedy, jeśli Twoja matka pracuje dorywczo, no chyba, że ma emeryturę, więc przestań głupstwa wypisywać.

Jesteś debilem

doiła to twoja matka każdego napotkanego falusa.... ogdłożyła jeden plemnik i do dzis sie za ciebie wstydzi...

Do najbardziej wystraszonych ta propaganda: wy sobie zbudujcie jakieś bunkry ( izolatki ) z litrami alkoholu i najlepiej może kombinezony jak do wybierania miodu maja. Jak myślicie że rząd was wyleczy to powodzenia, a przedsiebiorcow zostawcie wy idioci w spokoju, ktoś będzie ostatnie oszczędności zostawiał bo jakiś debil się posral bo katarku dostal. My teraz mamy epidemie strachu i ludzkiej głupoty.

Wedlug wiekszosci wypowiedzi, widze ze przewaza ZDROWY ROZSADEK. Czy ci wszyscy LEWACY, organizatorzy protestu beda sie leczyc na swoj i swoich TOWARZYSZY koszt gdy zlapia COVID-19?

A na czyj koszt teraz się leczymy ???? Od roku nie korzystałem z publicznej opieki zdrowotnej !!! Bo lekarze w POZ boją się covida !! Prywatnie 150-200 zł wizyta już się nie boją!! Ciekaw zjawisko !

Widzę, że motłoch się tu zleciał. Motłoch dla którego poszanowanie obowiązującego prawa, ustaw i procedur nie ma znaczenia, bo w telewizji postraszyli. Wystarczy rozbudzić odpowiedni poziom strachu oraz paniki i oddacie swoją wolność i przysługujące prawa bez mrugnięcia okiem. Bez jednego wystrzału.

wy szanujecie prawo i sprawiedliwość tylko wtedy kiedy jest po waszej stronie. Konstytucję wybiórczo i jak wam pasuje. Zgodnie z waszą retoryką oskarżacie innych o to co sami robicie i prezentujecie. Więc jak chcesz zobaczyć motłoch, popatrz w lustro....

Ja jako jednostka już to zrobił.

Konstytucja, czyli ustawa zasadnicza gwarantuje nam prawo do wypowiadania się w każdej kwestii. Zbyt często moi rodacy potulnie łykają "propagandową papkę", przygotowywaną przez speców do robienia galarety z mózgu-kuchnie tej karmy znajduję się: na Nowogrodzkiej, w sejmie i TVP-PiS. Samorządowcy! Nie poddawajcie się!

Nic to nie zmieni. Odpowiedź też jest znana. Trzeba to przetrwać, a potem głosować odpowiednio. Do 2023 już tylko dwa lata.

Odpowiednio czyli ***** ***-Tylko pis!

Odpowiednio czyli ***** ***-Tylko pis!

Mają rację, czas żeby ta Banda Trojga maliniak Pinokio i kurkiciol z pseudo ministrami zdrowia i innymi przestali og****ać ludzi
I

Czyli wracamy do Krummhübel. Kontrola graniczna będzie?

Tępa POtargowica _ rząd jest winny pandemii .

Nie, ale rząd jest zobowiązany działać także w takim wypadku w ramach i granicach obowiązującego prawa, czyli konstytucji i ustaw. Jeżeli nie jest sobie w stanie z tym poradzić to powinien odejść, a nie ograniczać wolności i prawa obywatelskie za pomocą lipnych rozporządzeń. Jak mawia klasyk: chciałeś rower do pedałuj. Nikt nikogo nie zmusza do bycia premierem. To nie jest tylko dyskusja o tym co tu i teraz i o pieniądzach. To coś więcej - podstawy ustrojowe państwa.

Pazerne te Karpaczaki.Lata całe byli czołówce najbogatszych miejscowości a teraz: niech padniem trupem od covida ale KASA muss sein.

Widzę, że mózgi zarówno u pelikanów, jak i lemingów wyprane wzorcowo. Wincyj, wincyj TV!

A jak myślisz, z czego mają żyć mieszkańcy i właściciele firm; usług turystycznych, sklepów, barów, kawiarni, restauracji, stoków i wielu innych firm na terenie miasta i nie tylko?

Mają żyć powietrzem? Nie wypowiadaj się na temat, na którym się nie znasz. Kłaniają się zasady ekonomii - z pustego i Salomon nie naleje.

a ty człowieku z czego żyjesz boli cię ,że ludzie chcą utrzymać swoje domy i rodziny . Najlepiej oddaj co posiadasz i nie bądż pazerny ,od ,,covida,, już ludzie padają i nie tylko