To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W jaki sposób wybierzemy?

W jaki sposób wybierzemy?

O wszystkim zdecyduje znak „X” postawiony przy nazwisku kandydata lub kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta i radnych. Nieco inaczej będzie wyglądało głosowanie w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, w gminach, gdzie jest jeden kandydat na wójta lub burmistrza i inaczej w Jeleniej Górze.

W wyborach do rady gminy lub miasta dostaniemy białą kartę do głosowania z listami kandydatów. Przy wybranym nazwisku stawiamy znak „X” i tym sposobem decydujemy o przyznaniu głosu tejże osobie. Inaczej jest w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Tam oddać można tyle głosów, ilu radnych wybieranych jest z danego okręgu. Jeśli, na przykład trzech, to możemy zagłosować na jedną, dwie lub trzy osoby. Karta z większą ilością skreśleń będzie uznana za głos nieważny.

W wyborach do rad powiatów posłużymy się żółtą kartą do głosowania, na której także zdecydujemy o przyznaniu jednego głosu jednej osobie. W Jeleniej Górze, jako mieście na prawach powiatu, nie wybiera się kandydatów do rady powiatu.

W wyborach do sejmiku wojewódzkiego będziemy głosować na jednego kandydata z list wydrukowanych na niebieskiej karcie do głosowania.

W trzech gminach regionu jeleniogórskiego – Warcie Bolesławieckiej, Osiecznicy i Starej Kamienicy – jest tylko jeden kandydat na wójta. W tych gminach wyborcy otrzymają różowe karty do głosowania z nazwiskiem kandydata. Pod nim umieszczone będą dwie kratki – jedna przy głosie na „TAK”, druga przy głosie na „NIE”. Opowiadając się za daną kandydaturą trzeba postawić znak „X” w okienku „TAK”, a opowiadając się przeciw postawić „X” w okienku przy „NIE”. Kandydat zostanie wójtem wtedy, gdy co najmniej 50 procent uprawnionych plus jeden wyborców opowie się na „TAK”. Jeśli tej większości kandydat nie uzyska, wówczas wyboru wójta dokona rada gminy.

W Jeleniej Górze wyborcy otrzymają różową kartę z sześcioma nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta. Znak „X” będą mogli postawić tylko przy jednej osobie. Wskazanie większej ilości kandydatów lub nie wskazanie nikogo powoduje nieważność głosów.

Komentarze (3)

Sztabowcy, naprawdę polecam: Gronkiewicz - Waltz chwali Wrocław. W poniedziałkowym programie "Tomasz Lis na żywo" podczas debaty kandydatów na prezydenta Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Watlz, wiceprzewodnicząca PO, skomplementowała Wrocław i apelując o dalsze poparcie podkreśliła "bo ciągłość jest bardzo ważna. Niech Państwo zobaczą na Gdańsk, Wrocław, na inne miasta. Tam, gdzie prezydenci są więcej niż jedną kadencję. Tam naprawdę dzieje się dużo lepiej."

Okazuje się, że wyrażona w programie opinia nie była przypadkowa. Podobne sformułowania można znaleźć także na oficjalnej stronie Pani prezydent.

Warszawie autora należy się wiarygodność i stabilny rozwój. Wszystkie miasta zarządzane przez wiele lat przez tego samego gospodarza rozwijają się szybciej. Poza tym trzeba pamiętać, że nasze miasto czeka poważne wyzwanie – prezydent kolejnej kadencji kontynuować będzie największy w historii Warszawy program inwestycyjny. To jednak nie jedyne trudne zadanie, przed którym stanie. Będzie musiał także pozyskać kolejne środki unijne, aby tempo inwestycji utrzymane by o na równie wysokim poziomie, co w ciągu ostatnich czterech lat. Każdy nowy prezydent pierwsze miesiące straci na naukę sprawnego poruszania się w problematyce miasta, a Warszawa nie ma na to czasu.

źródło: www.gronkiewicz.pl

A teraz zamieńcie Panowie wyraz Warszawa , wyrazem JELENIA GÓRA, no to narka!

A ja pamiętam człowieczka o chytrym nazwisku jak podbiegał do Wałęsy w czasie tzw. Nocnej Zmiany i krzyczał "panie prezydencie niech pan nas ratuje". Zero wiarygodności dla red. Lisa. We władzach Jeleniej Góry (dot. to zarówno prezydenta jak i radnych)musi nastąpić wymiana twarzy. W radzie miasta w dużej części też mamy do czynienia z ciągłością władzy, i co jest lepiej. Trzeba głosować na ludzi, których nazwiska widnieją pod tymi pierwszymi.A przede wszystkim nie głosujcie na Ireneusza Łojka i Krzysztofa Mroza. Popatrzcie na dobrzypolitycy.pl. Tam cały czas zajmują dno listy polityków z JG. A więc wytnijcie ich.

Jak nazwać fakt ,że na liście PO do rady powiatu w okręgu nr.2 Kowary trzech starszych panów po 60-tce: Szumowski,Więckowski,Kupczyk wypchali brzydko 3 miłe i eleganckie panie na koniec listy a sami zajęli 1,2,i 3 miejsce na liście? Męska buta, czy obawa ,że panie mogą im zaszkodzić? Słyszałam ,że w komitecie kwww-kws nr.17 na listach do powiatu panie są równo traktowane z panami i jeszcze listy są w porządku alfabetycznym- patrz ostatnie Nowiny nr.46 str.3 Ach te nadęte i zarozumiałe chłopy.