To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W centrum będą rządzić piesi

W rejonie placu Ratuszowego i ul. Konopnickiej zostanie wprowadzona strefa zamieszkania. Co to oznacza? Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami.

Zmiany wejdą w życie od 15 kwietnia. - Z pewnością przyczynią się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i w dużym stopniu uporządkują sprawę komunikacji w tym obszarze – przekonuje Hubert Papaj, Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry.

Wprowadzenie strefy zamieszkania niesie za sobą sporo zmian. Po pierwsze, piesi będą mieli pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami. Kierujący będzie musiał przepuścić przechodniów. Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi w takim obszarze bez opieki dorosłych, maksymalna prędkość każdego pojazdu nie może przekraczać 20 km/h.

- W praktyce oznacza to m.in., że w przypadku jakiejkolwiek kolizji pojazdu z pieszym niemal w każdej sytuacji winny będzie kierujący pojazdem – informuje Cezariusz Wiklik, doradca prezydenta. Zaznaczył jednak, że każdy przypadek będzie oczywiście rozpatrywany indywidualnie.

Większość pytanych przez nas mieszkańców była zadowolona z takiego rozwiązania, ale były też głosy przeciwne. - Takie strefy powstają na osiedlach mieszkalnych. Tu jest ścisłe centrum, poczta urzędy, banki – mówi Krzysztof Skowron, kierowca audi. - Nie mówię, żeby wprowadzać tu pełny ruch, ale obecne rozwiązanie chyba się sprawdza.

W Jeleniej Górze „strefa zamieszkania” będzie wytyczona w rejonie Placu Ratuszowego, ulicy 1 Maja i Konopnickiej oraz na fragmentach ulic przyległych.

Komentarze (2)

Osiedle Orle w Cieplicach też powinno otrzymać taki status,precz z ELKAMI.

W krajach CYWILIZOWANYCH jak Niemcy etc.,etc.PIESZY MA PIERSZENSTWO nie tylko na przejsciu ale wokół niego.Tam pieszy jest ŚWIĘTOSCIĄ.W Polsce jest bogactwo nieomal każdy ma auto i
wjeżdża do DOMU.Nie wolno zwrócic uwagi.