To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

UKS MOS Karkonosze: Wzięli sprawy swoje ręce

UKS MOS Karkonosze: Wzięli sprawy swoje ręce

Tylko w ciągu ponad trzech miesięcy udało się nawiązać współpracę z Domem Dziecka Nadzieja, jeleniogórskim MOS-em, KKS-em, a także Sudetami i SP 11 oraz kilkoma sponsorami. Do tego udało się zorganizować festyn sportowy, cykl turniejów czy wyjazd dzieci na obóz do Błażejewka. Klub UKS MOS powstał po konflikcie z zarządem Karkonoszy i jak widać ma się dobrze.

Przypomnijmy, wraz z końcem marca na potrzeby dzieci i ich rodziców, którzy niezadowoleni byli ze współpracy z Karkonoszami powstał nowy klub piłkarski. Jak na razie zapał i werwa do pracy osób związanych z klubem imponuje. W ciągu zaledwie 100 dni udało się zorganizować festyn sportowy, w którym czynny udział brało ponad 500 dzieci ze szkół podstawowych i nie tylko i wraz z podopiecznymi wyjechać na obóz do Błażejewka. Wzorowo przebiegła również organizacja cyklu turniejów Z Podwórka na Orlik, gdzie udział wzięło ponad 400 dzieci z Jeleniej Góry. Ponadto piłkarze z Domu Dziecka „Nadzieja” oprócz wsparcia mentalnego otrzymali sprzęt sportowy o wartości 2 tys. złotych. – Uśmiechów dzieci, które rywalizowały w tym turnieju nie da się niczym zastąpić. Przyjemnie patrzeć, jak dzieci integrują się na sportowo – mówi dyrektorka placówki, Żaneta Babul. – Szkoda, że to już koniec – narzekali młodzi piłkarze, gdy kończył się czwarty, ostatni turniej na orliku przy SP13.

Władze klubu przekonują, że mimo tak prężnej działalności klub nie jest pod kreską. Pomaga miasto, które przekazało ponad 9 tys. złotych na pomoc w organizowaniu wspomnianych przedsięwzięć. Pomogli również sponsorzy, których jest już kilku. Warto zaznaczyć, że władze klubu nie czekają na nich z założonymi rękoma. Podczas jednego ze spotkań prezes UKS-u – Tomasz Żukiewicz wyciągnął duży segregator, z ponad 50 listami w różnych językach w środku. Co to takiego? To odpowiedzi na prośby o pomoc finansową wysłane listownie do różnych klubów i sponsorów zarówno polskich jak i zagranicznych – Z klubów ekstraklasowych odpowiedziały tylko Wisła i firma Puma. Wisła zaprosiła nas na mecze ligowe do siebie, a Puma przesłała nam 20 firmowych piłek. Wierzę, że kropla drąży skałę, więc dalej będziemy działać pod tym kątem. – dodaje prezes, który szukał wsparcia m.in. u Barcelony, Tottenhamu czy Bayernu Monachium. Dzięki próbom, już udało się pozyskać takich sponsorów jak Tauron, KFC czy firmę Quest. Ta ostatnia uszyła młodym piłkarzom stroje piłkarskie. Dodatkowe korzyści przynosi współpraca z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu, Karkonoskim Klubem Sportowym czy Sudetami. Udało się też nawiązać kontakt z posłem na sejm, Romanem Brodniakiem, który czynnie wspiera jeleniogórski klub nie tylko słowem, ale i finansowo.

Obecnie w klubie trenują trzy grupy wiekowe tj. orlicy, żacy i młodzicy. Łącznie około 50 osób. Opłata za osobę to 50 zł za miesiąc. Klub pomaga mniej zamożnym rodzicom lub opiekunom, którzy po prostu nie mają na składkę.
Celem tego stowarzyszenia jest nie tylko nauka gry w piłkę, ale i wychowania w kulturze. Prezes klubu, z wykształcenia teolog chce zmienić mit kojarzący piłkarza z brakiem dobrych manier i inteligencji. – Nie musisz być Ronaldinho czy Ronaldo. Wystarczy, że będziesz dobrym człowiekiem, który ma pasję i chce dążyć do celu. – tłumaczy. Przed młodymi piłkarzami i zarządem kolejne sportowe wyzwania. Konferencja dotycząca promocji talentu sportowego, międzynarodowy turniej halowy o puchar Karkonosza czy turniej Mikołajkowy, ale przede wszystkim dalszy nacisk na współpracę z niepełnosprawnymi i pomoc pedagogiczną dla tzw. „trudnych” dzieci to główne zadania klubu w nadchodzącym czasie. Od września władze klubu „wkroczą” do jeleniogórskim szkół z filmikiem instruktażowym mającym zachęcić dzieci do uprawiania sportów i to nie tylko piłki nożnej. Rodzice młodych zapaleńców mogą być w pełni zadowoleni nie tylko z atmosfery jaka panuje w klubie, ale i planów jakie udało się zrealizować. – Wszystko robimy dla tych młodych, którzy w przyszłości mogą stać prawdziwymi piłkarzami, ale przede wszystkim wartościowymi ludźmi – mówi jeden z rodziców.

Już 1 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 16:00, na stadionie przy ulicy Złotniczej 12 odbędzie się pierwszy trening w nowym sezonie piłkarskim 2011/2012. Poniżej przedstawiamy podział grup na poszczególne kategorie wiekowe:

- Młodzik ( Liga Okręgowa Młodzików OZPN Jelenia Góra)- rocznik 1999/2000
- Orlik( turnieje OZPN Jelenia Góra, Puchar Marszałka) - rocznik 2001/2002
- Żak (turnieje OZPN Jelenia Góra, Puchar Marszałka) - rocznik 2003 i młodsi

Znany jest już szczegółowy terminarz Ligi Okręgowej Młodzików. UKS MOS będzie rywalizował z następującymi zespołami:
- Granica Bogatynia,
- Nysa Zgorzelec,
- Czarni Lwówek,
- Chrobry Nowogrodziec,
- Łużyce Lubań,
- Bóbr Marciszów,
- Olimpia Kamienna Góra,
- Chojnik Jelenia Góra,
- Pri Bazalt Włókniarz Mirsk,
- BKS Bobrzanie Bolesławiec,
- Orliki Węgliniec.