To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Turysta zjechał „Rynną Śmierci”

Śmigłowiec LPR-u lądował m.in. na stadionie w Karpaczu. Fot. G. Truchanowicz

Do groźnego wypadku doszło w niedzielę (26 marca) po południu w Karkonoszach. 25-letni turysta poślizgnął się i zjechał 300 metrów w dół tzw. Rynną Śmierci, znajdującą się w rejonie Śnieżki.

Było to około godziny 15.30. – Mężczyzna znajdował się w okolicy Drogi Jubileuszowej. W pewnym momencie poślizgnął się i spadł w dół – mówi Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Ratowników zawiadomił jeden z turystów, który widział całe zdarzenie. Po chwili zadzwonił też sam poszkodowany. – Doznał licznych potłuczeń, ale był przytomny – mówi S. Czubak.

Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyznę podpięto liną do śmigłowca i przetransportowano w rejon Domu Śląskiego. Tam śmigłowiec wylądował, poszkodowanego przeniesiono na pokład, a następnie przetransportowano do szpitala.
Do niemal identycznego zdarzenia doszło w tym samym miejscu w piątek. Poszkodowanym był czeski turysta w wieku około 50 lat. – Warunki atmosferyczne nie pozwalały na użycie śmigłowca, dlatego mężczyzna przy użyciu technik linowych został opuszczony na dno kotła – mówi Sławomir Czubak. – W pewnym momencie warunki poprawiły się na tyle, że stamtąd został zabrany śmigłowcem czeskiego pogotowia i przetransportowany do szpitala. W tej akcji wspierali nas czescy ratownicy.
Dodał, że ten turysta miał dużo poważniejsze obrażenia, m.in. urazy wielonarządowe.
Ratownicy przypominają, że obaj mężczyźni nie powinni znajdować się w tym rejonie. Droga Jubileuszowa jest zamknięta, z uwagi na zagrożenie lawinowe i trudne warunki dla pieszych. – W podgórskich miejscowościach jest wiosna, ale w górach panują zimowe warunki. Ostatnie przymrozki powodują, że szlaki są mocno oblodzone. Dlatego apelujemy do turystów o rozwagę – mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.
 

Komentarze (15)

Szkoda, że nie zginęli. Teraz podatnicy (polscy i czescy) będą musieli płacić za ich głupotę. Powinni zabić się razem z potomstwem. pewnie tak samo g****e

w imieniu poszkodowanych (nierozsądnych) dziękuję za życzenia i wzajemnie

Za taki hejt powinien być w polskim prawie paragraf. Poszli szlakiem zamkniętym, więc powinni zapłacić za akcję ratunkową, ale ciebie człowieku nic nie upowaznia do siania takiej mowy nienawiści. A tutejszy moderator jest nie lepszy od ciebie, skoro ozwala na publikację takich wypocin.

Może trochę na temat: skąd doleciał ten śmigłowiec? Z Legnicy? Ile czasu zajął dolot. Czy życie poszkodowanych było mocno narażone? Bo przecież wrocławskie polityczne kacyki zaplanowały bazę śmigłowców ratujących ludzi w górach właśnie w Legnicy! Krew człowieka zalewa jak pomyśli o tych wrocławskich baranach.

Dlatego powinna być baza HEMS w JG.

Nie ma bazy LPR w Legnicy, śmigła latają z Wrocławia.

Rzeczywiście w Polsce są 22 bazy HEMS. A najbliższa Jeleniej Góry jest we Wrocławiu. Łatwiej w Karkonoszach otrzymać pomoc z Czech niż z Polski.

Nie widać by mieszkańcy Sudetów strajkowali z tego powodu, robili protesty czynne czy pisali petycje. Najwidoczniej mają to gdzieś.

...skoro droga jest zamknięta to teraz inteligentni inaczej turyści powinni ponieść koszty akcji ratowniczych tak jak to jest w innych krajach. Mimo wszystko szybkiego powrotu do zdrowia....

Zakazy wstępu na szlaki PO COŚ są i należy ich przestrzegać, tak jak przepisów każdego prawa: karnego, drogowego, gospodarczego.
Łamanie prawa/zakazu powinno skutkować nałożeniem konkretnej kary na sprawcę, oraz poniesienia kosztów akcji/administracyjnych.
Może w przyszłości by się jeden z drugim zastanowił, zanim by naraził na niebezpieczeństwo siebie i ew ratowników.

..co tam lawiny,chodzilem tam za moich mlodych lat na laski czeskie,ale zakosami.Obecnie
moj Wnuk nadal tam chodzi,ale na czeskie piwo,bo chce zostac Ksiedzem

Nic dziwnego,skoro dla dziadka kobiety to laski a "Wnuk" z duzej litery...tez omijalabym szerokim lukiem!

Widziałem w niedzielę śmigłowiec lecący w kierunku Karpacza, od razu wiedziałem, że jakiś arcy gangsta turysta wlazł gdzie nie powinien...

"W pewnym momencie poślizgnął się i spadł w dół..." - mógł jeszcze spaść w górę?

do Logik:ciebie to chyba przyciaga grawitacja kwantowa,newton przewraca sie w grobie