To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Turyści wybierają Karkonosze

Turyści wybierają Karkonosze

Prawie dwa miliony noclegów w hotelach, schroniskach, uzdrowiskach na kampingach i w innych obiektach zlokalizowanych w powiecie jeleniogórskim wykorzystali przed rokiem turyści. Więcej o kilkanaście tysięcy noclegów udzielono tylko we Wrocławiu.

Lato już za półmetkiem. W ocenie gestorów turystyki sezon jest nico gorszy niż ubiegłoroczny. Tamten był rekordowy, co można odczytać z opracowania Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego „Turystyka w województwie dolnośląskim w 2017 r.”. W porównaniu z latami poprzednimi znacząco wzrosła i liczba turystów, i liczba udzielonych noclegów.
Dla nas najważniejsze, że to właśnie Karkonosze, a także Izery i Jelenią Górę, turyści wybierają najchętniej na dłuższy pobyt. W powiecie jeleniogórskim w 2017 r. udzielono 1,894 mln noclegów. Wprawdzie więcej o 63 tys. noclegów udzielono we Wrocławiu, ale gdy porównać udzielone noclegi do liczby ludności, okazuje się, że powiat jeleniogórski nie ma konkurencji, sześciokrotnie dystansując stolicę Dolnego Śląska.
Wrocław i powiat jeleniogórski, to jednak miejsca o zupełnie innym charakterze. Bardziej miarodajne może być porównanie z turystycznie najważniejszym naszym konkurentem na Dolnym Śląsku – powiatem kłodzkim. Ze statystyk wynika, że Karkonosze mają niewielką przewagę nad Górami Stołowymi, Złotymi, czy Bystrzyckimi, a Karpacz i Szklarska nad Polanicą, Dusznikami i Kudową. Ta różnica, to nieco ponad 110 tys. noclegów w skali roku. Tyle, że powiat kłodzki jest dwa i pół razy większy i liczniejszy od jeleniogórskiego, co przekłada się na porównanie liczby noclegów na 1000 ludności. Tu powiat jeleniogórski jest bezkonkurencyjny.
Cieszy także, że nie tylko Karkonosze z przyległościami są atrakcyjne turystycznie. Na czwartym miejscu wśród dolnośląskich powiatów pod względem udzielonych noclegów jest powiat lubański (gdzie zapewne magnesem są Góry Izerskie i Świeradów) – nieco ponad 600 tys. udzielonych noclegów, a piąta jest Jelenia Góra – nieco ponad 400 tys. noclegów i jeden z najwyższych wzrostów rok do roku.
Zaskoczeniem in minus jest lokata powiatu kamiennogórskiego, w którym przecież nie brakuje atrakcji turystycznych. Nie przekłada się to jednak na noclegi. Powiat z 26 tys. noclegów uplasował się na 25. miejscu wśród 30 dolnośląskich powiatów i samodzielnych miast.
 

Komentarze (3)

I słusznie, że tak wybierają :)

My w tym roku byliśmy w Karpaczu, bardzo fajany nocleg znaleźliśmy przez bookapart i nie było żadnego problemu

To są ci, co pobierają pieniądze z konta i nie oddają?