To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trzej królowie na drabiniastym wozie

Trzej królowie na drabiniastym wozie

Ulicami wielu miast Polski przeszły dziś orszaki Trzech Króli, ale chyba nigdzie, poza Jelenią Górą, mędrcy ze Wschodu nie jechali strażackim wozem drabiniastym. W tegorocznym orszaku udział wzięły setki wiernych a także pomocniczy biskup legnicki – Marek Mendyk.

Orszak wyruszył po sumie spod Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego. Trzej Królowie jechali wozem strażackim, trzymając się drabiny. Wśród paradujących powiewały kolorowe sztandary, a głowy wiernych przyozdobione były kolorowymi, papierowymi koronami. Orszak podążając wokół starówki zatrzymywał się co jakiś czas, a w miejscach postoju młodzież i dorośli odgrywali scenki nawiązujące do bożych przykazań, relacji międzyludzkich i duchowych drogowskazów życiowych. W orszaku sporo było także dzieci, którym sporą frajdę sprawiły kolorowe przebrania.

Barwny korowód kolędników śpiewał pastorałki i kolędy, a do śpiewu przygrywał góralski zespół „Janicki”. Orszak z królami zakończył kolędowanie na jeleniogórskim rynku, gdzie zgromadzeni oddali cześć nowo narodzonemu Chrystusowi.

Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt katolickich, mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Jego symbolem jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, według której trzej mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, by oddać hołd Jezusowi. W Kościele katolickim święto to jest obchodzone od końca IV wieku.

_MG_0003.JPG
_MG_0004.JPG
_MG_0008.JPG
_MG_0009.JPG
_MG_0015.JPG
_MG_0019.JPG
_MG_0021.JPG
_MG_0026.JPG
_MG_0027.JPG
_MG_0029.JPG
_MG_0036.JPG
_MG_0041.JPG
_MG_0044.JPG
_MG_0046.JPG
_MG_0050.JPG
_MG_0055.JPG
_MG_0064.JPG
_MG_0069.JPG
_MG_0072.JPG
_MG_0075.JPG
_MG_0078.JPG
_MG_0079.JPG
_MG_9862.JPG
_MG_9877.JPG
_MG_9881.JPG
_MG_9883.JPG
_MG_9889.JPG
_MG_9893.JPG
_MG_9899.JPG
_MG_9904.JPG
_MG_9914.JPG
_MG_9916.JPG
_MG_9922.JPG
_MG_9933.JPG
_MG_9945.JPG
_MG_9948.JPG
_MG_9953.JPG
_MG_9956.JPG
_MG_9960.JPG
_MG_9964.JPG
_MG_9975.JPG
_MG_9977.JPG
_MG_9980.JPG
_MG_9982.JPG
_MG_9983.JPG
_MG_9986.JPG
_MG_9993.JPG
_MG_9999.JPG

Komentarze (31)

Piękni królowie i śliczne królewny ! :) ...społeczeństwo pokrólowało sobie do syta ! :)

Nie samą pracą człowiek żyje, wszystko ma swoje miejsce i czas, praca, świętowanie, rodzina, własne hobby :)

Wóz drabiniasty, to jest furmanka, która ma drabiny zamiast burt. Jakoś mi ta strażacka drabina na podwoziu Jelcza nie wygląda na wóz drabiniasty.

48 zdjęć i ani jednego uśmiechu.
Witamy w Polsce :)

Mów jak do słupa, nie przekonasz. Samochód specjalny z drabiną mechaniczną SD-37, ewentualnie autodrabina lub potocznie po prostu drabina, a nie żaden wóz drabiniasty... Drewnianym wozem konnym do przewozu słomy i siana strażacy by za bardzo nie powalczyli.

Czy kosciol katolicki zaplacil policji, strazy pozarnej i miejskiej za zabezpieczenie tej pseudo imprezy...tak z ciekawosci pytam, czy moze tradycyjnie zaplacimy z naszych podatkow za glupkowata impreze katolikow....

Państwowa Straż Pożarna jest nieuprawniona do przyjmowania pieniędzy i świadczenia usług. Dokładnie tak samo jak policja. Policjantów w czasie służby nie wynajmiesz sobie do ochrony wesela za żadne pieniądze. To nie jest wiejska ochotnicza straż, która należy do samorządu i może świadczyć usługi za zgodą gminy. Ta drabina powinna stać w jednostce w Cieplicach i być normalnie w podziale bojowym, bo jest w służbie 24h na dobę. To nie jest wóz na wynajem, nawet przez samego Zawiłę lub biskupa. PSP to państwowa służba, podległa pod MSW i finansowana z budżetu państwa, a nie naszego miasta. Jeśli ktoś z PSP przyjął za to kasę, to prokurator szybko dobierze mu się do d... Nawet w filmach widoczni często w tle strażacy należą do jednostek ochotniczych, a nie PSP. Telewizja nie ma podstaw prawnych do angażowania PSP do czegokolwiek poza usuwaniem rzeczywistych zagrożeń. Jestem ciekaw jakie zagrożenie wystąpiło w orszaku w Jeleniej Górze i co wpisano w książce wyjazdów. Zabezpieczenie imprezy nie wchodzi w grę, bo do tego nie jest potrzebny sprzęt specjalny z drabinami, czy podnośnikami. Z ciekawości wystosuję odpowiednie pismo do KW PSP z pytaniem w tej sprawie.

Nie obrażaj nikogo koluniu, bo dla mnie głupkowate jest lewactwo i ateizm, ale znoszę to, cierpię i nie wykrzykuję na forum, więc moja rada szanujmy się nawzajem.

A na temat kosztów wynajmu sprzętu ...nic łysolku nie dodasz ? ;) Na dobrą sprawę, to chyba było wam troszeczkę przykro, że finansowali was lewacy, żydzi, komuna, kociowiercy ...i ja ? ;) ..czy zupełnie spoko, kasa nie śmierdzi lewactwem ?

Rymcek przestań spinać zada to przyjdą islamiści i jak w Paryżu zrobią bum, ciapaci to nie chrześcijanie, których można obrażać do woli. Straż chciała wynająć sprzęt to wynajęła, a Ty i niektórzy mają bół d... z tego powodu, chyba brak im własnych zajęć i zainteresowań.

O komunie to nie dyskutuj misiu bo za smrolowaty jesteś i brak ci wiedzy :) Nie każdy chce czytać te głupoty co wypisujesz, a ludzi obrażasz :)

cymek nikogo nie obrażam tylko mówię jak jest, komunizm to zbrodniczy system, ale prawda w oczka Ciebie kole. Ciekawe jaką Ty masz wiedzę o komunie i skąd ją czerpiesz mądralo.

o ludzie. Nie do ciebie to było ! tylko do rymka ! :) I zgadza się komuna to zbrodniczy, nepotyczny g..ny system. I oby nie wrócił.

To nie jest wóz drabiniasty tylko starżacki z drabiną.

I twoja ciekawość zostanie zaspokojona zdecydowanie bardziej niż twój umysł :D

W pałacach przestali wierzyć w Boga.Zastąpili Go dla g****ego ludu ,królami ,osłami i czystym pogaństwem.

Kiedy kler watyknski opublikuje swe bogactwo zebrane /zabrane/ przez 1000 lat.tak jak zrobili sąsiedzi zza miedzy.http

Co to jest do qrwy nędzy i na co to komu potrzebne ja się pytam? Nerwi mnie jak ludzie robią z siebie jeszcze wiekszych idiotów niż są.

masz rację, mnie również nerwi głupota, więc bądź tak miły i przestać pisać te idiotyzmy nim całkiem się zbłaźnisz :)

Na zdjęciu nr 5 jeden z księży śpiewa korzystając ze ściągawki! To skandal. Widać, że zbijał bąki w seminarium.

A ja jednak sądzę, że kler katolicki chciał zaprezentować rządzącym swoje wpływy i swoją potęgę. Jednocześnie dał rządzącej PO sygnał: jeśli nie będziecie ulegli klerowi katolickiemu to przegracie wybory prezydenckie i parlamentarne. Już my się o to postaramy! Dowody: u uczestników brak spontanicznych, radosnych zachowań, towarzystwo jest ponure i zawzięte /nie wiadomo dlaczego/, po za tym co miało oznaczać zakończenie owej demonstracji na schodach ratusza. Orszak wyraźnie zalatuje polityką.

A ja jednak sądzę, że powyższy wpis miał zaprezentować wyjątkowy debilizm skończonego nieudacznika życiowego. Jednocześnie daje to sygnał, że jeśli będziesz pisał takie k****nizmy to ktoś ci w końcu mordkę obije.

Nie ubliżaj innym. Tego cie uczą podczas lekcji religii? Staraj się operować przekonywującymi argumentami. Rozumiem, że ich nie masz i dlatego rzucasz obelgami. Jak brakuje rozumu to brakuje rozumnych argumentów. Nie powiem, niezmiernie mnie to cieszy. Jesteś słabiutkim przeciwnikiem.

300 lat po śmierci Jezuza objawiła się nowa prawdziwa tradycja.

świecka tradycja

Domu wariatów ciąg dalszy!

http

http

http

Hi, here on the forum guys advised a cool Dating site, be sure to register - you will not REGRET it http

Hi, cool video to watch for everyone http