To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tour de Pologne wraca do Jeleniej Góry

Cz. Lang i M. Zawiła podpisali umowę o współfinansowaniu TdP

Po pięciu latach największy polski wyścig kolarski znowu zawita do Jeleniej Góry. W tym roku już 9 lipca najlepsze ekipy kolarskie pojawią się w rynku, by na drugi dzień wystartować w Karpaczu do pierwszego etapu touru. Prezydent miasta, Marcin Zawiła, podpisał dziś z Czesławem Langiem umowę o współpracy. Miasto przekaże na organizację imprezy 300 tysięcy złotych.

W wyścigu weźmie udział 18 zespołów kolarskich, a organizator może rozdać także pięć, tzw. dzikich kart dla drużyn, które warte są zaproszenia.
- Niełatwo było przekonać dyrektoriat Międzynarodowej Unii Kolarskiej, by zmienić planowany wcześniej czas naszego touru, ale zabiegaliśmy o to bardzo, bo nasza impreza zbiegłaby się z igrzyskami w Londynie. Nasze argumenty przekonały UCI i wyścig rozpocznie się 10 lipca w Karkonoszach – mówi Czesław Lang, dyrektor TdP.
W dotychczasowych edycjach TdP rozgrywanych w naszym regionie, wyścig kończył się podjazdem pod Orlinek. W tym roku tam się zacznie, a kolarze będą mieli do pokonania cztery czterdziestokilometrowe pętle między Karpaczem a Jelenią Górę. Meta etapu będzie zlokalizowana w okolicach hotelu Mercure przy ulicy Sudeckiej.
- Dzień przed startem wyścigu planujemy prezentację wszystkich ekip kolarskich w rynku, opracowujemy scenariusz tego wydarzenia. Powrót TdP do Jeleniej Góry i związane z nim transmisje telewizyjne to jedna z najlepszych form promocji miasta i okolic – uważa M. Zawiła.
Transmisje z wyścigu zapewni nie tylko kilka kanałów Telewizji Polskiej, ale także Eurosport. Przekaz trafi do 56 krajów.
- Unowocześnia się technika realizacji telewizyjnej przedsięwzięć sportowych. Wyścig pokazywany będzie także z pokładu helikoptera, z mobilnych kamer na motorach. Kamera będzie pokazywała nie tylko czoło, ale też i to, co dzieje się w środku peletonu – dodaje Cz. Lang.
Wyścigowi będą towarzyszyły także imprezy dodatkowe – wyścigi dla dzieci i młodzieży oraz TdP dla amatorów, którzy przejadą odcinek 40 kilometrów po takiej samej trasie jak zawodowcy.
Tegoroczny TdP będzie liczył 1400 kilometrów, a kolarze będą musieli pokonać cztery etapy górskie. Start w Karpaczu, meta w Krakowie.

tdp4.jpg
tdp2.jpg
tdp3.jpg

Komentarze (35)

To juz wiemy na co potrzebna była kasa z budzetu miasta... A po co nam mdk jak bedziemy na ulicach kolarzy ogladac...

Znakomita informacja. Gratuluję pomysłu i doprowadzenia do jego realizacji. Pozdrawiam serdecznie - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"

Katastrofa - znowu korki i kasa z budżetu wydana bezsensownie. Wiara w promocyjny walor TdP jest naiwna i pozbawiona racjonalnych podstaw. Dopingowicze na rowerach niech się ścigają na polnych ścieżkach, a nie zajmują nam ulice i drogi.

Kolarstwo to już przeżytek. Kto to bedzie ogladac??

zawila myslal ze zablysnie a tu znowu halo nici

zawila myslal ze zablysnie a tu znowu halo nici

zawila myslal ze zablysnie a tu znowu halo nici

A może coś o rajdzie karkonoskim napiszcie ktory odbedzie sie w czerwcu juz troche przesada z tymi rowerami.

Cos ten p. Zawiła ma nietrafione pomysły. Najpierw szybka kolej miejska, fontanna, pozniej likwidacja mdk, teraz to... porażka.

Aha jeszcze Wydział Dialogu Społecznego z p. Korzeniewskim na czele...

Co to jest trzysta tysięcy hehe oj panie zawiła czas się żegnać ze stołkiem prezydenta bo już pan nie znajdzie naiwnych w wyborach!!!!!!!!!!!!!!!

Straszeni od was wali próchnicą, więc mordy w kubeł tępe kołki.

Sam jesteś tępy jak jakiś zwolennik pis oj gorszej obrazy chyba nie ma:)

Wreszcie po długiej przerwie Tour de Pologne wraca na nasze piękne tereny. jako rowerzysta jestem z tego faktu bardzo zadowolony. Bo będę mógł obejrzeć światowej sławy kolarzy na żywo w naszy mieście. PozdRower. Adrian Janda rowerzysta :)

Wreszcie po dość długiej przerwie będzie się coś pozytywnego działo w Jeleniej, nie tylko na lokalną skalę ;)

MĘCZYLIŚMY SIĘ Z tym WYŚCIGIEM W SZKLARSKIEJ PORĘBIE BARĘ LAT.NIBY PROMOCJA MIASTA A TU ANI PRZEJŚĆ ANI PRZEJECHAĆ.OCHRONA OKROPNA- ****Y WIDOK Z HELIKOPTERA A TU CHMURY NISKO I TYLE WIDOKÓW-PROMOCJI REGIONU

Redaktor piszący ten tekst ma chyba zaniki pamięci. Przecież Tour de Pologne gościł w Jeleniej Górze w 2008 roku, a potem jak Obrębalski chciał by wyścig ten kończył się u nas a nie w Karpaczu, Lang zrezygnował! Ale 300 tys. złotych za etap to pop prostu przesada. Zawiła chyba oszalał.

Z tego co tu napisano , to bardziej się wypromuje Karpacz niż Jelenia. Trasa wyścigu zaledwie skończy się na rogatkach miasta (Mercury), a prezentacja drużyn na rynku -na otarcie łez.

a finał wSPG

do ra ty mały geju cicho bądź:)

ra już ci mówiłem cicho bądź geju z probówki:)

A moze tak zainwestowac troche w sport motorowy a nie tylko te rowery ,,,,,

Śmiech i żenada. Ale czego nie robi się dla znajomych. 300 000 w lewo czy w prawo,jakie to ma znaczenie. I taki jeden z drugim nie kuma, że wspieranie sportów niszowych to strata pieniędzy.

Teraz juz wiem k.urwa jego mac dlaczego urlopy nam do połowy lipca wstrzymali!Rzygac juz mi się chce jak na to wszystko patrzę!!!!!!!!!

Bardzo mądry wybór. Przepadnięcie Teatrów Ulicznych i Tour de Pologne było wielką, marketingową wtopą Jeleniej Góry. Ci, co piszą o marnowaniu pieniędzy - piszą głupoty. TDP, to międzynarodowa impreza, promująca nie tylko miasto, ale również region. Zważywszy, że od lat tu się nic nie dzieje - pomysł naprawdę godzien przyklasku.

300 000 dla Langa a gdzie skatepark dla młodzieży?
300 000 za jeden dzień promocji, z której bardziej skorzysta Karpacz niż Jelenia?
Bogate to nasze miasto.
Zobaczymy czy kosztem tego nie zginą inne letnie wydarzenia sportowe.

300 000 za TdP
200 000 albo więcej za dwa wyścigi GP MTB 2012 w Jeleniej.
Pół bańki w dla Czesia Langa!
Kto da więcej!

Ale będzie promocja jak połamią sobie koła na dziurach w mieście...

fakt.. te 300tys zabraknie na wymiane pokrzywionych kol.. poza tym niech wszyscy rowerzysci dla wlasnego bezpieczenstwa trzymaja sie z daleka od jg. to nie jest przyjazne otoczenie dla amatorow dwoch kolek.

Po co komu ten wyścig ? Czy nie można znaleźć innego przeznaczenia na te pieniądze ? Choćby na remont jakiegoś ogólnodostępnego obiektu dla Jeleniogórzan. a nie "wywalać" tyle pieniędzy za dezorganizację ruchu w mieście ...

a po co komu potrzebny jestes Ty? zastanawiales sie nad tym? chcialbys kolejna fontanne za kilka milionow? moze stadion pilkarski za kilkadziesiac milionow? najlepiej rozdac te pieniadze w UM a reszte dac mundurowce.. kupia sobie druga fabie do kolekcji, bo tylko takim gownem mozna jezdzic po gownianych drogach. :)

a słuchaliście kiedyś relacji na żywo tour de france prowadzonych przez dwóch panów w eurosport. nie uprawiam tego sportu ale poznałem francję z pięknej strony.