To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tłoczno na Polanie Jakuszyckiej

FOT. FC Bieg Piastów

Na Polanie Jakuszyckiej są dobre warunki dla biegaczy na nartach. Niestety, jak w poprzednich latach, po tych samych trasach spacerują turyści. Dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Stowarzyszenie Bieg Piastów alepuje do pieszych i rodzin z dziećmi, by nie wchodzili na trasy narciarskie.

Dla narciarzy przygotowane są trasy

: Jakuszyce - Orle - Samolot - Jakuszyce Jakuszyce - Kopalnia Stanisław przez Dolny Dukt lub Górny Dukt i Rozdroże pod Cichą Równią Samolot - Cicha Równia - Rozdroże pod Cichą Równią.

Apel do rodzin z dziećmi

"Rodziny z dziećmi na sankach prosimy, by nie wchodziły na narciarskie trasy biegowe. Przygotowaliśmy dla was Polanę Maliszewskiego. Nie robimy tam jeszcze tras narciarskich, a gdy zrobimy, wydzielimy i ogrodzimy jej część dla Was.

Na sanki świetna jest także Wiciarka - stok po prawej stronie szosy z centrum Szklarskiej Poręby do Jakuszyc, poniżej zatoki parkingowej. " - piszą zarządcy tras z Biegu Piastów

Tu można bezpiecznie spacerować

Proszą pieszych, by na Orle szli drogą, która zaczyna się po prawej stronie szosy, za ogrodzeniem budowy. To także trasa narciarska. Narciarzy proszą, by na tej trasie nie biegali łyżwą, zostawiając miejsce dla pieszych.

"Pieszych prosimy, by nie chodzili po innych trasach, w tym po Samolocie - narciarskiej trasie biegowej prowadzącej po zamkniętym szlaku PTTK koloru czerwonego. Chodzi o bezpieczeństwo - Wasze i biegaczy." - apeluje Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Świetna trasa tylko dla pieszych zaczyna się na ostatnim parkingu w Jakuszycach po lewej stronie, przed granicą. Wygodna, utwardzona, widokowa.

jakszec88.jpg
jakuszce3.jpg
jakuszyce 5.jpg
jakuszyce 7.jpg
jakuszyce33.jpg
jaluszyce.jpg
jakuszce4.jpg
jakuszyc8.jpg
jakuszyce 44.jpg
jakuszyce2.jpg

Komentarze (26)

Powinno się zmienić Władze Stowarzyszenia Biegu Piastów. Niektórzy nie nadają się na te funkcje.

Jak takiś mądry to się zapisz do stowarzyszenia, podziałaj trochę to może na Ciebie postawią i będziesz u "władzy"? Krytykować to wszyscy ale do roboty to nie ma komu!! Poza tym pod jakimiś durnymi Nickami to każdy mądry pisać umie. Przedstaw się to podyskutujemy!!

To zawsze były trasy biegowe narciarskie. Teraz pieszy z pieskiem i kupa gotowa. Piesi maja tyle szlaków, że bez przesady żeby tam się jeszcze pchać. O blokowaniu dróg nie wspomnę. Jak taki pieszy to z buta. Armagedon

Tak się składa, że od zawsze były tam piesze szlaki turystyczne od czasów w których nikt o biegówkach by nie pomyślał :)

Latem. W normalnym kraju łąka, pole golfowe itp zimą zmieniają się w trasy biegowe i nikt inny, poza narciarzami nie ma tam wstępu.

Nie do uwierzenia, największe trasy do narciarstwa biegowego w tej części europy i nie można uregulować prostej sprawy z pieszymi. A czy piesi z dziećmi spacerują tez po nartostradach w Szklarskiej i Karpaczu? Nie! Więc nie rozumiem, dlaczego mogą robić to na trasach dla narciarstwa biegowego? Jest tyle pięknych dróg do spacerowania, dlaczego oni chodzą po ratrakowanych trasach?

Są tam zaledwie trzy, cztery drogi (trasy) którymi poruszają się piesi chcący powędrować do schroniska Orle, Chatki Górzystów, lub przejść się w okolicach Polany Jakuszyckiej. Jeszcze jest uczęszczana przez pieszych turystów droga z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby. To naprawdę niewiele biorąc pod uwagę ilość tras narciarskich i rozległość Gór Izerskich. Durnowate i egoistyczne zakazy
chcące wyeliminować turystę pieszego, rodziny z dziećmi itp. z tego terenu tylko szkodzą i skłócają ludzi. Góry są dla wszystkich trzeba to tylko rozsądnie rozwiązać. Nie każdy kto przyjechał zimą do Szklarskiej musi biegać na nartach. Przykłady tras zjazdowych są nieadekwatne bo tam mamy alternatywę szlaków turystycznych. Zresztą - przykład usilnego i bezowocnego blokowania trasy przez Samolot do Orlego jest bardzo dobry jak się nad tym zastanowić. Każdy kto zna teren od lat to wie o tym.

Chyba Ci się coś pomyliło, to piesi mogą i chodzą wszędzie, natomiast tras narciarskich jest ograniczona ilość i narciarze mogą się poruszać tylko tam. "zaledwie trzy cztery trasy na Orle" Zaledwie? to myślisz, że tam drogi są co 20 metrów i na Orle prowadzi ich kilkanaście? Ty w ogóle byłeś tam kiedyś czy tylko wymyślone przez siebie teorie tu głosisz?

To się Tobie pomyliło - żadna część Gór Izerskich nie jest własnością ani narciarzy ani Stowarzyszenia Biegu Piastów!!!
To są tereny ogólnodostępne, dla wszystkich a nie dla wybranej grupy! Dolny, Górny Dukt koński są tak szerokie że można spokojnie poprowadzić dwa tory dla narciarzy i wydzielić trasę spacerową. Można odgrodzić obie części nawet jakąś taśmą jak na zawodach. Problem leży wyłącznie po stronie narciarzy, którzy myślą że mogą robić co chcą a winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim Stowarzyszenie. Z jakiej niby racji, piesi turyści którzy chcą dostać się z Polany Jakuszyckiej do Orla czy w inne części Gór Izerskich mają korzystać tylko z jednej trasy i to też uczęszczanej przez narciarzy?!!!

Na stok narciarski też się pchasz jako pieszy z dzieckiem i psem? Ścieżki piesze masz gdzie indziej.

Skoro już promuje się teren Jakuszyc jako przeznaczony do biegania na nartach, powinno się faktycznie wprowadzić bezwzględny zakaz wstępu pieszym na drogi z wytycznymi tarasami.

powino sie zkazac ruchowi pisza i nartami bo uciekaja robaki

I tu się zgadzam , piesi mają zakaz wchodzenia na trasy wyznaczone dla narciarzy a narciarze powinni mieć zakaz poruszania się trasą spacerowa do schroniska Orle , klasykiem porusza się tam mnóstwo narciarzy, mają przecież tyle innych tras !

Jak dojdzie do tragedii to piesi zrozumieją dlaczego im nie wolno po trasach narciarskich spacerować.Oni chyba nie zdają sobie sprawy z tego z jaką prędkością może narciarz zjeżdżać np.z Samolotu.
Wczoraj byłam świadkiem jak paniusia szła Dolnym Duktem centralnie depcząc tor,gdy zwróciłam jej uwagę,żeby nie niszczyła torów to po pierwsze,a po drugie,że nie wolno spacerować po trasach narciarskich to strasznie ta pani była oburzona i oczywiście dalej deptała tor.No niestety kultury to niektórzy muszą się nauczyć...

Kultury to musicie się nauczyć wy narciarze. Nie jesteście żadnymi wybrańcami ani właścicielami tych terenów! To są tereny ogólnodostępne.

Po jezdni też chodzisz pieszo? Przecież to nie jest własność kierowców...

Te trasy nie są robione dla was spacerowiczów tylko dla nas narciarzy.Gdyby nie były zrobione was tam by nie było.Koniec kropka.

Żadna część Gór Izerskich nie jest własnością ani narciarzy ani Stowarzyszenia Biegu Piastów!!!
To są tereny ogólnodostępne, dla wszystkich a nie dla wybranej grupy! Dolny, Górny Dukt koński są tak szerokie że można spokojnie poprowadzić dwa tory dla narciarzy i wydzielić trasę spacerową. Można odgrodzić obie części nawet jakąś taśmą jak na zawodach. Problem leży wyłącznie po stronie narciarzy, którzy myślą że mogą robić co chcą a winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim Stowarzyszenie. Z jakiej niby racji, piesi turyści którzy chcą dostać się z Polany Jakuszyckiej do Orla czy w inne części Gór Izerskich mają korzystać tylko z jednej trasy i to też uczęszczanej przez narciarzy?!!!

Przecież wszystko da sie zrobić i pogodzić i jednych i drugich, dla pieszych uwaga taka gdyby nie narciarze to nie dalibyście rady przebrnąć po śniegu, trasy są przygotowywane własnie dla narciarzy. Dla narciarzy nie jeździć w miejsca szlaków pieszych i co proste? bardzo przecież! Jest Policja na stokach narciarskich to czemu nie mogłaby być w Jakuszycach na trasach?

Z prostej przyczyny to są tereny LP i policja nie może tam się poruszać.

Takie są skutki zamykania galerii w niedzielę. Zmieńmy ten rząd i po kłopocie.

problem pieszych rozrośnie się jeszcze, jak tylko wybudują ten ośrodek sportu... i tylko tych gór żal, szkoda Izer, nic nie zostanie z uroku cichych tras, świeżego powietrza i możliwości napawania się pięknem pustych lasów, będą za to człapiące matrony, rozwrzeszczane bachory i buraczani pseudonarciarze, którzy sądzą, że skoro nie ma zakazu, to wszystko im wolno. O kulturze, to tacy nie słyszeli,jeszcze będą z radia puszczać zenka czy innego sławka :-(

Za kilka lat nie będzie śniegu i problemu też nie będzie.

Oby.

To już nawet na biegówki trzeba jeździć w Alpy.

W cywilizowanym świecie na szlakach wyznacza się trasy dla narciarzy a obok dla pieszych. U nas tylko dla narciarzy a pieszy turysta niech pomyka między drzewami. SBP bezprawnymi nakazami chciałoby zawłaszczyć teren gór dla narciarzy. Jacy narciarze takie stowarzyszenie.... **** ****em pogania.