To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tak ma wyglądać centrum Jeleniej Góry

Plansza z projektu zwycięskiej firmy.

Ulica Bankowa stanie się deptakiem, pod którym będzie ulica i parking. To jedno z rozwiązań, zaproponowane przez firmę, która wygrała konkurs na koncepcję zagospodarowania centrum miasta.

Konkurs wygrała warszawska firma Studium, oferując kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Co zaproponowała – widać na załączonych planszach.

 

Najważniejsze zmiany dotyczą ulicy Bankowej. Autorzy projektu zaproponowali podniesienie poziomu tej ulicy i przekształcenie jej w deptak dla pieszych. Znalazłyby się tam miejsca odpoczynku, fontanny. Jednocześnie pod tym deptakiem przebiegałaby droga, byłby też parking.

 

– Ma to na celu stworzenie w Jeleniej Góze otwartej przestrzeni na której będzie koncentrowało się życie miasta (obok placu ratuszowego) koncerty, wydarzenia kulturalne i odzyskanie tej części miasta dla ludzi, turystów itd. - mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

 

Autorzy (Wykonawcy) wybranych prac konkursowych zostaną zaproszeni do kolejnej procedury prowadzonej w trybie negocjacji. Ubiegać się będą oni o zamówienie, którego przedmiotem będzie opracowanie docelowej koncepcji architektonicznourbanistycznej kształtowania przestrzeni publicznej w zabytkowej części Jeleniej Góry w rejonie ulic Wojska Polskiego, Wolności, Podwale, Kilińskiego, Kubsza, Bankowej, Długiej, 1 Maja, Kopernika, Pocztowej, Piłsudskiego, Matejki, Okrzei, Klonowica, Placu Ratuszowego, przestrzeni publicznej pomiędzy ulicami Pijarska, Kilińskiego, Osiedle Robotnicze oraz placów i skwerów (w tym Plac Kościuszki).

 

Projekt powstał na razie na papierze, ale Hubert Papaj zapewnia, że władze miasta będą starały się o środki na jego realizację w nowej perspetywie finansowej.

plansza1.jpg
plansza2.jpg
plansza3.jpg
plansza4.jpg
plansza6.jpg
plansza7.jpg

Komentarze (46)

ładnie - tylko aby ruchu nie wstrzymali !!

400tys za kilka obrazkow SZOK - bo jak rozumiem to nie zawiera niczego innego w sensie przebudowy infrastruktury sieci różnego typu, itd itp

-- Autorzy (Wykonawcy) wybranych prac konkursowych zostaną zaproszeni do kolejnej procedury prowadzonej w trybie negocjacji. Ubiegać się będą oni o zamówienie, którego przedmiotem będzie opracowanie docelowej koncepcji architektonicznourbanistycznej ---

Nie wiem tylko kiedy obecna władza chce to zrealizować jak następnych wyborów na pewno nie wygra. Oni nie potrafili poradzić sobie z pustym placem na Kilińskiego a co dopiero mówić o już zabudowanych ulicach. Tutaj widać ze po prostu trzeba było wyprowadzić kasę do znajomków. Nie ma paru groszy na naprawę neptuna ale na takie pierdoły z chęcią wydają. Żenada nie władza

"""Znalazłyby się tam miejsca spoczynku, fontanny."" te miejsca spoczynku to dla jeleniogórskiej elity?

Przydałoby się na początek zlikwidować te kantory i stragany oraz te obleśne czerwone kioski. Takie działania już by pomogły w tym miejscu.
Nie rozumiem, dlaczego ktoś wydaje pozwolenia na stragany w turystycznej części Jeleniej Góry, w końcu flora jest niedaleko. Te ogródki piwne czytaj żulerskie, które zajmują praktycznie cały Plac Ratuszowy też nie wpływają na estetykę tego miejsca.

Nie jestem architektem, ale swoją wyobraźnie posiadam i powiem nieskromnie, że pomysł z przeniesieniem ulicy pod ziemię to był mój pomysł - gdy kiedyś w zadumie przystanąłem na Bankowej wyobrażając sobie to, co chciał bym zmienić na tej ulicy, aby stała się atrakcyjna. Po prostu ukradli mi mój pomysł, tylko jak? ;) A jeśli już tak się stało, to czy mogę liczyć chociaż na jakieś parę groszy z tej tacy? ;)

Nie

A Neptun sadzi kwiatki,wczoraj znajomy zapytał się dlaczego w neptunie stoją kwiatki a nie woda,ale to pytanie do pana Zawiły.

Popatrz na to z pozytywnej strony - kiedyś zawsze ludzie umawiali się przy Fontannie Neptuna, a teraz jako jedyni na świecie możemy umawiać się przy kwietniku Neptuna :D Zwróć uwagę na to, że tak małym nakładem środków - zarówno pieniężnych, jak i intelektualnych - powstało coś tak oryginalnego :D Kreatywność naszych włodarzy wyraźnie wzrusza, ale są to zdecydowanie łzy rozpaczy...

wizualizacja nr 4 - jak się ma do obecnego zakazu zabawy w przybaniakowych fontannach

CZYLI ZNÓW WYPROWADZONO KASĘ MIEJSKĄ KOLESIOM. PO CO KOMU TEN PROJEKT ZA 400 TYSIĘCY? I PEWNIE NA PROJEKCIE SIĘ SKOŃCZY BO RZĄDY ZAWIŁY SĄ NIEUDOLNE POD KAZDYM WZGLĘDEM. MIESZKAŃCÓW MA GDZIEŚ, INWESTYCJE MA GDZIEŚ, BYLE SIĘ NACHAPAĆ PRZEZ 4 LATA. TAKIEGO PARTACZA W TYM MIEŚCIE NIE BYŁO JESZCZE.

Spokojnie te 400 tysięcy nie zginęło tylko zmieniło właściciela. Co za różnica czy znajduje się na koncie X czy Y?

... a jak tak dalej pójdzie, Cieplice stracą status uzdrowiska, wiec kasy w kasie um będzie jeszcze mniej niż dotychczas ... i tyle z dokonań dotychczasowego "zarządu" miasta jelenia dziura ... nic sie nie dzieje, atrakcji zero, inwestycje mogące sprowadzić turystów lub zatrzymać mieszkańców stanęły i ... atrakcje zalicza sie poza JG, gdzie indziej wywozi sie pieniążki, do parku wodnego, na koncert, do kina, jedzie się do innego miasta lub nawet innego pobliskiego kraju ... jeleniej górze pozostają opłaty za śmieci zwiezione z zakupów w okolicznych miastach czy zagranicą oraz odbiór ścieków powstałych po zjedzeniu obiadku za miastem ... miasto nie umiera, ono już umarło ... tak to widzę, gdy do niego wracam .

niedawno na onecie http://poznajpolske.onet.pl/gallery/dolnoslaskie-najwieksze-atrakcje,141... napisali, że atrakcja Dolnego Śląska jaką jest Chojnik mieści się... niedaleko Szklarskiej Poręby. Czy władze Jeleniej Góry coś zrobiły. Oczywiście NIC!!! Jak tak dalej pójdzie, to o Jeleniej Górze będą mówić i pisać - taka wioska między Karpaczem a Szklarską

Ciekawy projekt ale jako stary sceptyk ????????? a tak właściwie to jedno pytanie Jelonka to stare miasto i jak zaczną kopać to wykopią a prace archeologiczne trwają, świat pędzi jednak do przodu trzeba spróbować.

niezly przewal!
nie ma kasy na utrzymanie drog w nalezytym stanie o lataniu nie mowiac a tu kolesie dostaja 400 tysi z azrobienie kuilku bazgrolow ktore i taknigdy nie zostana wprowadzone w zycie. To jest masakra ze my jako obywatele tego miasta i kraju pozwalamy na takie przewaly, chyba ze wszystki jest juz wszystko obojetne....

Nie ma kasy na naprawę Neptuna (150 tys. wg UM, 3-5 tys. wg niektórych budowlańców), nie ma kasy na porządne remonty ulic, nie ma kasy na geotermię, nie ma kasy na rewitalizację zabytkowego centrum, nie ma kasy na... (*wstawić właściwe), ale było 400 tys. na projekt, na realizację którego oczywiście też nie będzie kasy. Matrix... :(((

A kto tu się poszył pod mojego nicka??????????????!!!! Nieładnie, oj nieładnie... ale z treścią się zgadzam :)

Z wywózką śmieci decydenci nie potrafią sobie poradzić, z wiecznymi dziurami i ich łataniem tez nie. Pewnie to sposób na zapewnienie intraty kolesiom, a tu patrzcie - lekką rączka 400 tys. zł. za bujanie w chmurach. Może by tak choćby zerwać te popękane płyty chodnikowe pod teatrem, by g****o miasto nie wyglądało w oczach przyjezdnych? Na to kasy brak?

proponuje, że sam wykonam projekt NIEODPŁATNIE dla miasta pt: "wsadzmy wszystkich malkonentów do pociągu i wywieźmy ich tam gdzie beda mieli lepiej" sa tylko 2 kwestje do wyjaśnienia :

1. malkontenci sami musza powiedziec gdzie ich stad wywieźć (proponuje w diaby... albo do wałbrzycha)

2. sposób transportu (prponuje PKP Cargo)

Nieodpłatnie ,to psychiatra cię wyleczy..w Bolesławcu

wiesz bo prosiłes o paragon?

Jak tam pakuję takich jak ty w kaftan

Dodać jeszcze pijusów na ławkach i dresów pod sklepem -komplet.Jelenia Góra rulezz

W Karpaczu pracowano nad projektem deptaka w centrum razem z mieszkańcami. A w Jeleniej?

a mogła być obwodnica maciejowej... zgroza wydać tyle kasy na wizualizacje mrzonek prezydenta!!!!

i w fontannie będzie można się chlapać????

pol miliona za kilka rysunkow..???

400 000 za projekt a na Remont Neptuna Brak! Ot wizytowka miasta Jelenia Góra i historyka!
Masakra jakas. O jakich koncertach i wydarzeniach piszecie jak tutaj nic sie nie dzieje juz nawet na Ratuszu, a jak sie dzieje to mieszkancyprotestuja i wydzwaniaja na policje ze za glosno, ze za pozno.... Przypominam ze tak joak na ratuszu tak i na bankowej i okolicy wiekszosc mieszkancow to ludzie starzy i schorowani... Nic wiec dziwnego ze to im przeszkadza....

Zamiast bawic sie w wydawanie na nierelane projekty kasy budzetu miasta lepiej wziasc sie za to co jest cenne dla miasta a z uwagi na stan sie wali!!!

a gdzi eemeryci będa grać w szachy?

Ludzie Wy jak zwykle, nie znacie warunków tego konkursu, ale biadolenie, narzekactwo to juz cecha wrodzona jeleniogórzan jak widać.
Konkurs był nieodpłatny! przeczytajcie sobie regulamin!
Jedyną nagrodą było przystąpienie do negocjacji dla 3 pierwszych nagród!
Kwota 400 000 to kwota która została ZAPROPONOWANA za dalsze prace projektowe (w przypadku wygrania)
negocjacje z tego co napisano- dopiero sie odbędą.

Tu nie chodzi o 400 000 zł,ani o żadne narzekanie,tu chodzi jedynie o powagę,różnych ofert.

Sprawy załatwia się małymi krokami,ale profesjonalnie.

Przetargi,to słowo klucz do przekrętów,bierzemy kogoś z wolnej ręki,poważnego,fachowca,a nie jakichś cwaniaczków.

Najbliższy przykład to Olkusz,gdzie robiono asfalt,ludzie troche powagi i odpowiedzialności!!!

Nie wiem o co ten skowyt, Bankowa to reprezentacyjna ulica, zrobienie z tego deptaku miało by sens. Oczywiście jeśli nie skończy jak 1 Maja i Konopnickiej, tam też są deptaki ale od wieczora nie ma na nich żywej duszy, najwyżej gimbusiarstwo i inne patolstwo.

"bankowa to reprezentacyjna ulica" zgadzam się tylko dlaczego stają w tym rejonie (skrzyżowanie z Długą) śliczne nowe kontenery na śmieci..... Bez komentarza:) gratuluję pomysłodawcy tej lokalizacji.

A mi się projekt podoba. Może by wniósł trochę barw do Jeleniej Góry. Nie wiem tylko czy przejazd podziemny nie stałby się miejscem popisów pseudo grafficiarzy jak w przejściu podziemnym pod JP II i czy diabelska kostka nie byłaby bonusem do tej inwestycji. Dzięki Bankowej możliwe jest obecnie omijanie uatrakcyjnionej kostką Konopnickiej, Pl. Ratuszowego, Jasnej. Co do kosztów ... jest tyle ruder do wyburzenia w Jelonce, dziur w drogach, zaniedbanych placów. Ale ogólnie to jestem za... byle to nie była kolejna porcja kiełbasy wyborczej.

Okolice ratusza są połączone wieloma tunelami podziemnymi,kopanie "tunelu" spowodowałoby opadnięcie fundamentów budynków,i zwyczajną katastrofę budowlaną,za ktorą nie będzie winnych!!!

Wyburzony budynek dawnego WSS,miał tunel aż do tzw "Kwadratu".

Dziwne,że w JG,nie ma architekta,który by miał profesjonalne rozeznanie,co do sródmieścia,że nie wspomnę o tunelach odkrytych na Pijarskiej.

Ale co się dziwić,partia rządzi,partia bładzi,a żule partyjni,robią tłok na forach(każdej opcji)

to ja się pytam gdzie zaparkują auta, które parkują tam obecnie? czy piłsudskiego stanie się ślepą ulicą? co dojazdem do banków, sklepów, sądu, kcm? co z ciszą nocną w razie koncertów skoro na ratuszu są z tym problemy? co z odszkodowaniami dla właścicieli bud na bankowej? co z dostawami do lokali usługowych-będą jeździć po wodzie? co z parkingami dla mieszkańców? Panie Papaj, te kilka konstruktywnych pytań masz Pan za darmo, a nie wydajecie nasze podatki i opłaty na jakieś bohomazy!

będzie przejazd podziemny- pod ul. Bankową ( łącznie z parkingami)

warszawiacy już zaprojektowali sobie podziemne ulice, metro wzdłuż Wisły i jak na tym wyszli??wystarczy. Proponuje solidnie i rozsądnie budować nad ziemią, a nie kopać pod ziemią jak krety.

Ludzie,ale daliście się nabrać na dowcip redakcyjny,na sezon ogórkowy:)

Naprawdę uwierzyliście w podziemny parking na Bankowej?

Przypomnijcie sobie zatem,ile lat trwa budowa term w Cieplicach,a jest to budowa naziemna,i nabiera wymiaru szatni, pracowniczej,dla pracowników Fampy:)

zrobię lepszy projekt za 4 tys..... a teraz proponuje rozpocząć dyskusję
na temat " ILE POWINIEN KOSZTOWAĆ BILET WSTĘPU NA BANKOWĄ??????" oraz
ogłosić przetarg na dzierżawę parkingów pod przyszłą Bankową.....???????
moje propozycje są tak samo sensowne jak ten durny projekt............

Szybką Kolej Miejską już mamy!
Termy Cieplickie cieszą mieszkańców i turystów.
Dziury w ulicach to melodia przeszłości.
Wszędzie równy i dobry beton asfaltowy ...
Elewacje budynków lśnią nowym, pięknym blaskiem ciesząc oczy i dusze ...
Ustawa śmieciowa uwolniła miasto od wszechobecnego dotąd brudu i syfu ...
"Gniazda zbiorcze" śmieci upiększają nam Jelenią Dziurę w sposób wyjatkowy.

Pora na kolejną fanaberię.