To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoły boją się likwidacji

Jak na razie nikt oficjalnie nie potwierdza informacji o likwidacji szkół

O swoje losy najbardziej drżą Szkoła Podstawowa Nr 5 i Gimnazjum Nr 2, bo w opublikowanym ostatnio przez miasto raporcie o stanie oświaty obie placówki wypadły najgorzej. Są najdroższe, a Gimnazjum Nr 2 w dodatku najsłabsze pośród wszystkich placówek tego szczebla w mieście. Czy grozi im likwidacja?

Tego najbardziej obawiają się dyrektorzy tych szkół.

– Po coś ten raport został przecież zrobiony, choć jak na razie nie padły żadne propozycje zmian, które mogłyby z niego wynikać. Nikt także nie potwierdził naszych najczarniejszych scenariuszy – komentowała zaniepokojona Maria Malczuk, dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Jeleniej Górze.

Ale raport mówi sam za siebie. Według niego Szkoła Podstawowa Nr 5 jest najdroższą w utrzymaniu podstawówką w mieście. Roczny koszt edukacji jednego ucznia wynosi bowiem ponad 8 tys. złotych. Dla porównania w najtańszej Szkole Podstawowej nr 10 jest to o połowę mniej.

- Wynika to z faktu, że jesteśmy małą szkołą. Łącznie z oddziałem przedszkolnym mamy zaledwie 111 uczniów – tłumaczyła Beata Kopecka, dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 5. Poniżej przeciętnej są także wyniki nauczania tej najmniejszej w mieście podstawówki. Dyrektorka podkreśla, że w jej szkole uczy się bardzo wiele dzieci z rodzin socjalnych. Uczniów z problemami nie brakuje także w gimnazjum przy ulicy Sudeckiej.

Jak tłumaczy dyrektorka w jej szkole znalazły się dzieci, które w innych szkołach nie mogły się kształcić. - Niektórym powiedziano nawet wprost, że sobie tam nie poradzą. Pomagamy im na miarę ich możliwości. Części z nich udaje się skończyć gimnazjum i to już jest sukces – mówiła dyrektorka Gimnazjum Nr 2 w Jeleniej Górze, w którym roczny koszt utrzymania jednego ucznia wynosi około 11 tys. złotych i jest to najwięcej spośród pozostałych gimnazjów.

Paweł Domagała, naczelnik wydziału edukacji w Jeleniej Górze nie zaprzecza, ani nie potwierdza informacji o likwidacji placówek. Jak twierdzi, na razie trwają dyskusje. - Nie ma żadnych sugestii. Nie zapadły też jeszcze żadne decyzje. W tej sprawie odbędzie się we wtorek posiedzenie komisji oświaty i wychowania, a pod koniec lutego sesja rady. Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej – mówił Paweł Domagała.

Komentarze (51)

A PO co szkoły ?Żeby uczyli i zaraz wyjeżdżali z kraju ,jak badom tumoki to zostanom.Nie ma zakładów pracy. Ale będzie jakaś skm .

Jestem za likwidacją szkół, po kiego grzyba uczyć.

A mi w Wydziale Oświaty powiedziano żebym sobie miasto zmieniła jak chcę żeby dziecko chodziło do szkoły integracyjnej, a w zeszłym roku dowiedziałam się że najlepiej to go dać do Gimnazjum Społecznego za 550 zł/ m-c.Może lepiej kino zlikwidowac, filharmonie do ktorej nikt nie chodzi a nie dobre szkoły. Jeśli te szkoły zostana przeznaczone do zlikwidowania zgłaszam sprawę do TVN. Jestem po wstępnych rozmowach. Naczelnik Wożniak pomagał. Pan Domagala likwiduje. Jak ktoś jest nieudolny to tak najprościej.A dobro dzieci - nieważne.

"Jeśli te szkoły zostaną zlikwidowane" - które to szkoły???

SP 5 i gimnazjum nr 2 na Sudeckiej. A tak poza tym wiele dzieci z miasta dojeżdża do 5, bo tam przynajmniej dzieci są bezpieczne

Hm... ? Poniżej przeciętnej SP5 wedlug raportu, piąta szkoła w wynikach nauczania a jest ich dziesięć.Za nią są SP 8,3,15,13,7. To nie jest najgorsze!!!!!

No właśnie. Dzieci z olbrzymimi talentami, które nie gina w tłumie. Tam jakos nie ma ****stwa, przemocy a Pani dyrektor jak kwoka opiekuje sie całym tym stadkiem i robi co może żeby kazdego traktowac indywidualnie.

5 zła nie jest, ale super też nie.Zerówka na super poziomie. Dobrze by było, aby wszyscy nauczyciele w tej szkole robili tyle dobrego, co pani z "0".Moje dziecko z zerówki wyszło super przygotowane do I klasy.
Pani Dyr też powinna bardziej gonić do pracy niektórych nauczycieli. Jedni np. dyżurują dla bezpieczeństwa na przerwach, inni nie.
Zajęcia dodatkowe są tylko z projektu "Kalejdoskop szans", innych nie ma (a w innych szkołach są dodatkowe godziny, które nauczyciele przeznaczają choćby na zajęcia rozwijające lub wyrównawcze).

Tak, bo w 5 nie dostaja tyle na dodatkowe zajecia, co inne faworyzowane szkoły. Subwencja idzie do wspolnego kotła a rozdzielana jest wedle uznania Wydz Oświaty

A dodatkowe dwie godziny, które nauczyciele muszą zrealizować ?????? W innych szkołach właśnie z tych "darmowych dla nauczycieli" godzin są kółka, a w 5 ????????????

Masz wszystko w artykule opisane, a oprocz tego kilka innnych na wioskach

A ktore szkoły są lepsze, 8? z pijaną pania Dyrektor. Do 5 i 2 przynajmniej przyjmowane są dzieci z problemami i niepelnosprawne, ktore maja talent i tam się im pomaga. 5 nie jst szkołą integracyjZną ale integruje dzięki swojej kadrze jak najlepiej. Panie Domagala to moze szkoły specjalne Pan polikwiduje bo tam to juz poziom w ogole nizszy. A gdzie te biedne dzieci maja sie uczyc? Pojdą dzieci do szkol pozostalych to tez Panu obniżą poziom. A jesli juz Pan tak bardzo musi cos zrobic, zeby pokazac że pieniadze są wazniejsze od dobra dzieci, to niech Pan połaczy te 2 szkoły i bedzie po problemie.Zespół szkół na Sudeckiej na przykład.

A może pomyśleć o zarabianiu a nie likwidowaniu. Miejsc nie ma dla dzieci w innych szkołach, klasy przepełnione, integracyjne to juz w ogóle nie ma mowy żeby dziecko zapisac.

Szkoła Podstawowa nr 5 obsługuje całą Maciejową (a dłuuga jest) rejon lotniska, Wincentego Pola, osiedla Łomnickiego. Jest to ogromny obszar, a następne szkoły są dopiero albo na Zabobrzu, albo w centrum Jeleniej Góry. Dużo łatwiej i rozsądniej podjąć decyzję o ograniczeniu ilości SP w śródmieściu Jeleniej Góry gdzie są stosunkowo blisko siebie trzy szkoły podstawowe.

Z inicjatywy wielebnych trwają przygotowania do otwarcia szkoły w pojezuickim klasztorze przy bazylice Erazma i Pankracego. Na ten cel potrzebna jest kasa. Funkcjonowanie tej przykoscielnej szkoły ma być finansowane z budżetu. Św. Paweł Domagała /szef magistrackiej oświaty/ uczyni wszystko aby przykościelna szkoła powstała, chociaż - wg mnie - budynek nie spełnia współczesnych standartów.
Dzieki likwidacji podstawówki i gimnazjum za zaoszczędzoną kasę utworzona zostanie szkoła przykościelna.
Sierota Agata, która chodzi jeszcze do tego gimnazjum i dzięki temu zachowuje prawo do renty po niezyjącym ojcu - nie ukończy edukacji. A renta zostanie jej odebrana /jej jedyne źródło utrzymania/
Nic to. Potrzeby wielebnych zostaną zaspokojone. I dawny dom handlowy, który wielebnym przynosił korzysci finansowe znów zacznie zarabiać. Pecunia non olet. DOLNOŚLĄZAK

W tym Gimnazjum nr 2 przydałby się taki Great Teacher Onizuka.

Jak zamkna gimnazjum to ja mojego ADHD owego syna zapisze do tej jezuickiej. Da księżom popalic, ale skoro lepsza to niech sobie radzą.

Odkąd Gimnazjum nr 3 zostało połączone z Elektronikiem lekcje odbywają się na korytarzu, a władze myslą o likwidacji gimnazjum na Sudeckiej. I gdzie tu logika i dobro uczniów?

super, a którez gimnazjów łyknie dzieci z pogotowia opiekuńczego...zobaczymy jakie będą mieć wyniki egzaminów, najlepiej niech to zrobi G1, zetrą się dwa światy...;-)

To było do przewidzenia ,prezydent po KULU ,to i szkołę musi mieć swoją .Dom Dziecka w Dąbrówce zamykają ,co następne?

Do tego katolickiego pojda te dzieci z pogotowia opiekunczego. Tam sobie ksieza dadzą radę, cha,cha

Naucz się nieuku czytac. Przetłumaczee ci bo znowu zaczniesz kogos obrazac tymi swoimi myslami o seksie. Taki masz czlowieku obraz ksiezy? To iekawe jak ksieza sobie poradzą z przeklenstwami, brakiem posluszenstwa, paleniem papierosow jesli trafią tam trudne dzieci. Żal twojego komentarza czlowieku

PO ch..j nam szkoły dzieci i tak pracy nie beda miały,chyba ze na emigracji.Koszty spore bo nikomu nie zalezy na ich cieciu.Mierny nauczyciel dobrze uposazony .Ten system premiuje miernote a dobrych uczniow sprowadza do miernoty.W której szkole sa jakies zajecia dla ponad przecietnych uczniów?W kazdej sa za to dodatkowe zajecia dla słabych ,za które ma płacone dodatkowo nauczyciel który je uczy.Za dobrych nikt mu dodatkowo nie zaplaci

Szkoły do likwidacji,a więzniom podnieść limity na utrzymanie. Na wykształcenie dziecka wszkole miesięcznie 650 zł, a na więznia 2,5oo tys.W kosztach tych ujęte jest resocjaloizacja, i kształcenie wieżniów, bo to jest nasza przyszłosc narodu, więc pytanie a co z dziećmi??? To nie przyszłosć??? Dlaczego skazujemy nie winne dzieci na tułaczke, a rodzicom utrudnia się zycie???

Jak zlikwidują te szkoły to inne znajdą się na dole rankingu i tak do końca można zlikwidować wszystkie szkoły. Domagała jest geniuszem. Tylko czynnik ekonomiczny ma tu znaczenie. Jakaś granica kosztów musi być. I nie jest prawdą, że w małej szkole uczniowie lepiej się uczą. Życia trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Kiedyś to docenią. Takim niewypałem były szkoły społeczne.

Zważywszy,że skończył wychowanie techniczne, to faktycznie.

Zlikwidujmy wszystko!Zrównajmy z ziemią miasto i posadźmy trawę! Przynajmniej ten co będzie kosił, będzie miał prace!

"Gimnazjum Nr 2 w dodatku najsłabsze pośród wszystkich placówek tego szczebla w mieście" - najlepiej wyrobić w mediach złą opinie o szkole! A czy ktoś przez te wszystkie lata zainteresował się ta szkołą, sprawdził, dlaczego ma takie słabe wyniki, co jest (a może kto jest) tego powodem! Gimnazjum jest tylko budynkiem i nie może być najsłabsze. Szkoła uczniem stoi a uczeń rodzicem! Może tu warto trochę poszukać rozwiązań, a nie od razu likwidować!

misiu*ą, za przeproszeniem, głupoty. Ukończyłem to Gimnazjum i - patrząc z perspektywy minionego czasu - uważam, że była to szkoła, którą darzę największym sentymentem. Rodzinna, ciepła atmosfera, mili nauczyciele, sympatyczna Pani Dyrektor (Cierpisz). W dodatku - zielona, niegdyś drzewiasta przestrzeń.

Pozdrawia rocznik 89, studiujący w Lublinie, któremu jest wstyd, że w tym samym mieście edukował się niejaki Pan Marcin Z.

PO co publiczne skzoły, oddajmy do prywatnych, jak nasz pan prezydent Zawiła!

W końcu ktoś się zainteresował sprawą Gimnazjum nr 2 które jest zlewem przyjmującym patologię z całego miasta i okolic. I dlatego jest jak jest. Ciągłe bójki, fatalna dyscyplina, jeżeli już to w klasach nauczycieli powszechnie znanych ze swojego zachowania którzy próbują utrzymywać pseudowojskowy dryl dla własnego spokoju ale co to ma wspólnego z dobrą szkołą. Również szkoła co roku notuje fatalne wyniki egzaminów gimnazjalnych na polu jeleniogórskim. Na plus można zaliczyć poprawienie się bazy sportowej, wreszcie młodzież ma szansę zajęcia w przyzwoitych warunkach. Wina nie leży tylko po jednej stronie... z jednej strony fatalni uczniowie którzy nie są w stanie sie przystosować do środowiska szkolnego (w głowie wóda, trawka i Bóg wie co jescze... kto widział ten wie co się wyrabia na terenie szkoły i w jego okolicach), a tym co się chce przepadają w morzu nicości i marazmu bo wszystkim wisi do okoła. Nauczyciele tylko strajkować tam chcą na okrągło, a uposażenia mają o jakich mogą pomarzyć ludzie zatrudnieni w sektorze prywatnym na terenie JG. No ale na pretensje do całego świata jest czas i przenoszenia prywatnych frustracji na uczniów, może i lepiej bo jest tam tylu matołów i nieuków że i tak za wiele z tego nie zrozumieją, im tak to bimba. Pod warunkiem, że wogolę są danej leckji... W cholerę rozwiązać tę szkołę a kwiatem młodzieży jeleniogórskiej radzą sobie inne gimnazja które chodują prymusów na miarę dla jeleniogórskich liceów... Ta szkoła to parodia instytucji edukacyjnej. Śmiech przez łzy. Pozdrawiam trzeźwo myślących !!!

Tak koniecznie rozparcelować, a tych "najlepszych" do G1 i "Żeroma".

Czy to prawda, że rezydent Marcin Zawiła zawiesił dyrektorkę SP 8?

SP 5 TO BARDZO DOBRA SZKOŁA WSZYSCY NAUCZYCIELE ZNAJĄ WSZYSTKIE DZIECI DZIECI SĄ POD STAŁĄ KONTROLĄ NAUCZYCIELA NAWET PO LEKCJACH
NAUCZYCIEL ZAWSZE MA CZAS POROZMAWIAĆ Z RODZICEM

Taaaaaaaaaaaaa - to spróbuj porozmawiać jak masz problem. Nikt nie ma czasu, a dyr pierwsza będzie uciekać.

Zlikwidujmy szkoły, przedszkola, żłobki a jak dzieci nie będzie, bo już obecnie dziecko to luksus wiek emerytalny wydłużymy do stu lat to może znajdą się pieniądze na ewentualne emerytury.
A ja pamiętam czasy gdy lansowano model rodziny 2 plus 3 ale to już zupełnie inna historia. Historia prawie bezpłatnych żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni, tanich stołówek dla studentów, tanich podręczników itd.
Teraz to nazywałoby się polityką prorodzinną stymulującą dodatni przyrost i mniejsze problemy z emeryturami.
Nasza władza niestety nie szuka diagnozuje przyczyn kryzysu i likwidacji przyczyn lecz likwiduje skutki. To jak marny naprawiacz pralki wymieni uszkodzony np programator-skutek a nie usunie przyczyny uszkodzenia np. nieszczelności jakiegoś wężyka i za jakiś czas znowu będzie wymieniał programator.

Zostawcie w spokoju SP5! Klimat jaki tam panuje jest niesamowity i niepowtarzalny. Dzieciaki już nigdy nie spotkają się z takim traktowaniem na żadnym etapie nauki - wiem co mówię, bo sam skończyłem tą szkołę i zupełnie nie rozumiem dlaczego jeszcze inni ludzie nie spojrzą prawdzie w oczy - LUDZIE "PIĄTKA" ROZWIJA!
TAM NIKT NIE JEST NUMERKIEM W DZIENNIKU - TAM WSZYSCY SĄ RODZINĄ
Jak moje dzieci dorosną na pewno zapiszę je do "Piątki"
Pozdrawiam wszystkich nauczycieli, których wspominam bardzo serdecznie - p. Gosie, p. Iwonke, p. Wojciechowską, p. Dyłe i calą resztę.
dorosły już uczeń.

wszystkie komentarze ktore napisaliscie swiadcza o tym ze nie macie pojecia jacy uczniowie uczeszczaja do Gm.nr 2 to wspaniale dzieciaki a kadra nauczycielska debest dorastajace,zbuntowane dzieciaki odnajdoja sens zycia odkrywaja samych siebie,swoje ukryte zdolnosci,a nawet spelniaja marzenia,wiem to napewno ,moja corka tam uczeszcza i dzieki tej szkole stala sie lepszym czlowiekiem

[quote=dorisAnonim]wszystkie komentarze ktore napisaliscie swiadcza o tym ze nie macie pojecia jacy uczniowie uczeszczaja do Gm.nr 2 to wspaniale dzieciaki a kadra nauczycielska debest dorastajace,zbuntowane dzieciaki odnajdoja sens zycia odkrywaja samych siebie,swoje ukryte zdolnosci,a nawet spelniaja marzenia,wiem to napewno ,moja corka tam uczeszcza i dzieki tej szkole stala sie lepszym czlowiekiem[/quote]

Mam nadzieję, że z taaaaaaaakim traktowaniem dzieci nie spotkają się już nigdzie. Bo dobrze, to tam nie jest. No chyba, że jest się synem lub córką koleżanki.

Współczuję Twojej córce.

Wydawało mi się,że szkoły sa do ksztalcenia a nie dla rankingów. Różny jest stopień przystosowania ludzi do edukacji na określonym poziomie. Wielu z nich zostało narodzonych, choć rodzice zdawali sobie sprawę, że dzieciaki będą miały "pod górkę". Nie zostali wyskrobani w odpowiednim momencie wskutek zakazu wielebnych. Domagała cos ci się popieprzyło. Oni są nasi, kochani i maja prawo do edukacji. Nawet downa usunąć nie można i trzeba dla niego tworzyć placówkę. Wprawdzie skał u nas dostatek, lecz spartanami nie jesteśmy. Domagała testy żeś źle odrobił. I w rankingach wypadasz poniżej normy. Upokarzającej normy. DOLNOŚLĄZAK.

Szkoła nr. 5 jest najlepsza potym zglendem ze kazde dziecko jest tam bezpieczne.Nauczyciele mogom poświencić na każdy temat wiencej gozin niz jest w programie.Są tam najlepszi nauszyciele jak pan od matematyki ponieważ jest bradzo wymagająncy ale najlepiej tłumaczy każdy temat.Są tam 111 dzieci które musiały iść do nowej szkoły.Dla nich do wielki stresz.By musiały przenieć do inej szkoły w której jest 600 uczniów.Panie prezydencie prosze pana aby pan niezamykał szkoły nr.5.

A JA ODPUSZCZE SOBIE DZIECI BO GDZIE JE WYKSZTAŁCE NIE WSPOMINAJAC O NAKARMIENIU HAHAHA ZA 10-20 LATEK TO DOPIERO BEDZIE BAJZEL NIE TO CO TERAZ.W POLSCE POTRZEBNA JEST REWOLTA NA CAŁEGO,NIE PISIORY,PO-WCY I CAŁA RESZTA,IM TRZEBA PODZIEKOWAC!!!! TRZEBA ZMIENIC KONSTYTUCJE A WINNYCH TEJ OBECNEJ SYTUACJI POWIESIC DLA PRZYKŁADU TO KOLEJNI DOCENIA I USZANUJA STOŁEK!!!POGONIC BANKIERÓW ORAZ KLECHÓW BO TO CAŁA TA SZAJKA PSUJE TEN KRAJ,WIEZNIOW ZAGONIC DO PRACY NA RZECZ SPOŁECZNOSCI MIAST I WIOSEK ZA DARMO UMARŁO NIE PRACUJE TO NIE MA SZAMKI!!!! RADYKALNE ALE SKUTECZNE
OD 20 LAT PATRZYCIE JAK CI IDIOCI NISZCZA TEN KRAJ I JESZCZE NA NICH GŁOSUJECIE k****nI A POTEM NARZEKACIE,ZWALAJAC WINE JEDEN NA DRUGIEGO!!!g****E BYDŁO Z WAS I NIC WIECEJ

Do rodziców !
Jedynym obiektywnym wskaźnikiem jakości pracy szkoły jest EWD - edukacyjna wartość dodana. Wskaźnik ten mierzy przyrost wiedzy ucznia po sprawdzianie na zakończenie szkoły podstawowej, po egzaminie gimnazjalnym i po maturze.
Sztuką jest doprowadzić słabych uczniów do matury i żeby jeszcze egzamin ten zdali. Wskaźnik ten może łatwo wykazać, że przyrost wiedzy np. w II LO jest niższy niż w LO w prowincjonalnej szkółce.
Sprawdźcie Państwo sami na stronie www.ewd.edu.pl
Warto aby dziennikarze też sprawdzili tą stronę. Ich rankingi szybko mogą okazać się po prostu nierzetelne i krzywdzące.
Kilku olimpijczyków w dużej szkole nie czyni wiosny. Po prostu od przedszkola ich rodzice dbali o ich wykształcenie.
I tak się to tam samo nakręca. Jak nauczyciel jest kiepski to korki pomagają.

LESNIK ALAINPozdrawiam.Przyjezdzam grupa z Francji do Zakopanego 22 lutego na tezdiyn.Czy wiecie czy beda jakiesz imprezy wtym okresie abym mogl zaplanowac nasz tezdiyn ?Dzienkuje za odpowiedz.Alain LESNIK