To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szklarska Poręba: muszą dopłacić za śmieci

Szklarska Poręba: muszą dopłacić za śmieci

Władze Szklarskiej Poręby wzięły się za uporządkowanie opłat za śmieci. Wielu mieszkańców i przedsiębiorców od lat nie aktualizowało deklaracji. Teraz niektórzy z nich będą musieli dopłacić nawet 10 tys. zł. Samorząd liczy na 400 tys. zł wpływów z tego tytułu. 

W Szklarskiej Porębie od lat obowiązuje system ustalania opłat za śmieci na podstawie zużycia wody. W miejscowościach turystycznych taki model ma szczególne zalety, bo ogranicza możliwości unikania płacenia za śmieci na przykład przez podawanie mniejszej ilości lokatorów niż ma to miejsce w rzeczywistości. W Szklarskiej Porębie według wskazań zużycia wody za wywóz odpadów płacą mieszkańcy oraz posiadacze tych pensjonatów, gdzie właściciele są lokatorami w swoich obiektach turystycznych (dotyczy to także także apartamentowców). Okazuje się, że także w takim systemie konieczna jest kontrola i weryfikacja. Przyczyną jest procedura, w której organizator gospodarki śmieciowej nie ma bezpośredniego dostępu do rachunków za wodę, ale musi polegać na deklaracjach składanych przez mieszkańców. - Problem polega na tym, że mieszkańcy powinni weryfikować swoje deklaracje śmieciowe co roku o nowe dane zużycia wody, jeśli jest zmiana, ale tego nie robią. Czasem przez kilka lat – mówi Zbigniew Misiuk, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby.

 

Od jakiegoś czasu gospodarka odpadami w Szklarskiej Porębie przestała się bilansować. Stąd podejrzenie urzędników, że rośnie ilość osób, które nierzetelnie się rozliczają. To złamanie prawa, bo obowiązek weryfikowania takich deklaracji nakłada na mieszkańców stosowna ustawa. - W związku z tym, w ramach postępowania administracyjno-podatkowego, wystąpiliśmy do KSWiK z prośbą o udzielenie informacji o rocznym zużyciu wody poszczególnych gospodarstw w ostatnich latach i porównujemy to ze złożonymi deklaracjami. Tam gdzie są różnice, wzywamy do rozliczenia niedopłaty, korekty. Niektóre zaległości dotyczą nawet pięciu lat. Większość mieszkańców dokonuje takich korekt. To często nie są duże kwoty. Wyższe bywają w przypadku pensjonatów czy hoteli. Jeden właściciel obiektu turystycznego będzie musiał dopłacić około 10 tys. zł – mówi wiceburmistrz. Samorządowiec przyznaje, że dotąd jedynie wyrywkowo sprawdzano te deklaracje, także przez braki kadrowe. Stąd tak duża ilość stwierdzanych teraz przypadków niedopłat.

W ostatnich dniach w związku z wezwaniami do korekty deklaracji śmieciowych do urzędu w Szklarskiej Porębie wezwanych zostało wiele osób. - Rzeczywiście ruch jest większy, ale konieczność dokonania korekty dotyczy procentowo niewielu osób w porównaniu z liczbą nieruchomości - ocenia wiceburmistrz Misiuk.

 

- Ta akcja, choć dla wielu będzie bolesna, jest słuszna. Nie może być tak, że jedni nie płacą za usługi, z których korzystają, bo wtedy cała reszta musi się na to składać – skomentowała właścicielka jednej z posesji w mieście pod Szrenicą.
 

Komentarze (11)

Bardzo słuszna decyzja. Niech PO pokaże swoje prawdziwe oblicze. Łupić, łupić i jeszcze raz łupić nic nie dając w zamian. A jak przyjdzie co do czego należy stwierdzić , że "to tylko teoretyczne".

Co ty pie.rdol.lisz. Dlaczego my uczciwie płacący mamy finansować wodę złodziejom ? Bardzo dobrze niech się za to zabierają.

no tak bo prawdziwe oblicze polaka pisiaka to krecic lody gdzie sie tylko da, a potem jeszcze bezczelnie wyciagac lape po socjal...

Wina Tuska ha ha ha

"Powody epidemiczne” mają natomiast decydujące znaczenie, gdy można ich użyć do ukrywania informacji o gwałceniu dzieci przez katolickich księży.
Zasłania się nimi przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii dr Błażej Kmieciak (eksdoradca Ordo Iuris), odmawiając wpuszczenia posłów na kontrolę w swojej instytucji. 

Takie sprawy trzeba uparcie dociskać, bo czasem prowadzi to do małych sukcesów, jak w przypadku dymisji Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Masowe protesty przekonały nawet PiS-owców, że jawny faszysta nie powinien pracować na tym stanowisku. Przeciwko rezygnacji Greniucha opowiada się jednak Ryszard Terlecki. Argumenty? „System komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej”.

PiSbolszewizm narodowy socjalizm należy "wypalić " do gołej ziemi.

Krowy są też gwałcone...

Urzędnicy zaniedbali niech płacą,

Ciekawe ile osób wezwano do korekty deklaracji w dół - bo takich przypadków też jest sporo? Zapewne nikogo .... ?

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http

W Szklarskiej można.
W Jeleniej pan prezydent siedzi i g... robi w sprawie śmieci.
Ci co płacą mają płacić więcej.
Rozumiem, wszystko drożeje.
Ale co z tymi, którzy nie płacą ??
Jakby się za nich wziął pewnie byłoby inaczej. Podwyżki by były ale mniejsze.
Ciekawe czy p. prezydent ( specjalnie z małych liter) ma jakiś plan.
Na razie chyba nie.

Zaraz "odszczekacie" to co było mówione o Piechowicach i ich mieszkańcach.
Zobaczcie w takim razie ile "NIECZYSTOŚCI PŁYNNYCH" w takim razie MUSI przerobić ta oczyszczalnia w Szklarskiej...
A ile było GADANIA ŻE PIECHOWICE FE!

Mata Górale Niskopienni na co zasłużylita...