To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szklane dzieło Władysława Czyszczonia

Szklane dzieło Władysława Czyszczonia

Władysław Czyszczoń był jednym z najlepszych i najbardziej znanych artystów szkła w naszym regionie. W pierwszą rocznicę jego śmierci, na wystawę prac artysty zaprasza Muzeum Karkonoskie - Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Na ekspozycję złożą się unikatowe szkła z muzealnych i prywatnych zbiorów oraz grafiki. Wernisaż w najbliższy poniedziałek, 14 listopada, o godz. 17.00.

Aktywność artystyczna Władysława Czyszczonia to głównie linoryt oraz unikatowe szkła użytkowe i artystyczne, tworzone przy współpracy hutników z huty szkła “Julia”. Artysta brał udział w licznych plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą. Współpracował także z hutami w Stroniu Śląskim, Radomsku i Tarnowie.
Władysław Czyszczoń urodził się 2 kwietnia 1941 roku w Łętowni koło Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie nauczycielami byli między innymi tacy artyści jak Antoni Rząsa, Stanisław Brzozowski czy Władysław Hasior, studiował na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych gdzie uzyskał dyplom w 1967 roku. Rok później został członkiem Związku Artystów Plastyków.
Z Jelenią Górą związany był od roku 1967, kiedy rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Od roku 1980 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych pracował jako nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego.

Dzieła Władysława Czyszczonia były prezentowane m.in. w zbiorach muzealnych we Wrocławiu, Jeleniej Górze (obecnie znajdują się w kolekcji im. Mieczysława Buczyńskiego w Muzeum Karkonoskim), Malborku, Poznaniu, Coburgu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wśród nagród i wyróżnień znajduje się m.in. I nagroda w konkursie “Najlepsza Grafika Miesiąca” we Wrocławiu (1969) oraz II nagroda prezydenta miasta Jeleniej Góry w “II Prezentacjach Jeleniogórskich” (1979).

W roku 2012 Władysław Czyszczoń odznaczony został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł 15 listopada ubiegłego roku w wieku 74 lat.
Wystawa „Władysław Czyszczoń Szklane dzieło” czynna będzie w Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie do 8 stycznia 2017 r. 

Komentarze (1)

veni,vidi... szkło piękne, muzeum piękne, atmosfera cudowna !!! Więcej takich muzeów !!