To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szczury w centrum Jeleniej Góry!

Fot.: pixabay.com

To zgłoszenie brzmi dramatycznie: „Od kilku miesięcy w Jeleniej Górze przy ulicy Pijarskiej 21 , 26 w dziurawych pojemnikach na śmieci oficjalnie grasują szczury.” Czytelnik skarży się, że odpowiedziane służby nie reagują i że zwierzęta stanowią zagrożenie. Na potwierdzenie swoich słów czytelnik dołączył film, na którym faktycznie widać gryzonia szukającego pożywienia.

Szczury to plaga dużych miast. Szacuje się, że w Polsce żyje ich nawet ponad 20 milionów. Są bardzo poważnym problemem we Wrocławiu, gdzie ich populacja jest cztery razy większa niż mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. W niektórych miejscach Wrocławia na jednego mieszkańca przypada nawet do 10 szczurów, a lokatorzy wielu kamienic nie mają już sił walczyć z nachalnymi zwierzętami.

Wakacje to jest czas szczególnej ekspansji gryzonia, często z winy człowieka. Dokarmiając ptaki i wiewiórki w parkach i na skwerach przyczyniamy się do wzrostu aktywności w tych rejonach. Potwierdzają to obserwacje poczynione w krakowskich Plantach czy gdańskiej Oliwie.

W tym roku problem ze szczurami pogłębiają konsekwencje wprowadzenia ustawy śmieciowej. Sprawę badała Naczelna Izba Kontroli, która uznała, że skutkiem ubocznym nowych przepisów są powstające dzikie wysypiska. I z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia na ulicy Pijarskiej.

Na przedstawiony problem odpowiedział nam rzecznik prasowy MPGK, Zbigniew Rzońca. - Obok pojemników na śmieci powstało dzikie wysypisko. Najprawdopodobniej  stoi za tym grupa ludzi, którzy nie wnoszą opłat za gospodarowanie odpadami. Takie rzeczy można oddać do PSZOK. Pojemniki są opróżniane raz w tygodniu, a MPGK nie przeprowadza deratyzacji miasta. Zwrócimy się do Urzędu Miasta o likwidacje tego punktu, ponieważ bałagan w tym miejscu zdarza się nie pierwszy raz – tłumaczy rzecznik.

O sprawie rozmawialiśmy także z Ewą Czyżewską Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Jeleniej Górze, która podkreśla, że obowiązek deratyzacji spoczywa na właścicielu bądź zarządcy terenu. W ostatnim czasie jeleniogórski Sanepid nie odnotował podobnych zgłoszeń. W przypadku pojawienia się szczurów, nie pomaga zwyczajowe wyłożenie trutki. Szczury są bardzo inteligentne. W stadzie jest tylko jeden osobnik, który testuje napotkane pożywienie. Dopiero, gdy reszta szczurzej rodziny, że nic jej nie grodzi, przystępuje do konsumpcji.

Jak podkreśla Ewa Czyżewska, kiedy zauważymy obecność szczurów, niezwykle ważne jest wynajęcie doświadczonej i skutecznej firmy deratyzacyjnej. Jej usługi nie należą do tanich, ale nie można pozwolić, aby gryzonie na dobre rozgościły się w naszym towarzystwie. Choćby dlatego, aby nie doprowadzić do takiej eskalacji problemu, z jaką mamy do czynienia we Wrocławiu. Tam postuluje się nawet powołanie Centrum Kryzysowego do spraw walki ze ze szczurami.

Jeżeli więc nie chcemy, aby po jeleniogórskiej starówce biegały szczurze rodziny, władze miasta muszą ten sygnał potraktować bardzo poważnie. Zwierzęta mają tam bowiem wszystko co lubią. Funkcjonujące bary i restauracje (odpadki żywności), przepływającą nieopodal Młynówkę oraz piwnice. Bałagan wokół śmietników, to wręcz zaproszenie wysłane szczurom.

O szczurach można pisać wiele. Jedna para gryzoni w ciągu roku wydaje na świat 60 młodych, które bardzo szybko osiągają gotowość do rozmnażania się. Im więcej szczury będą znajdowały w swoim środowisku pożywienia, tym szybciej będą się rozmnażały. Szczury roznoszą wiele zakaźnych chorób. Szczury jednak bardzo niechętnie zapuszczają się w rejon, opanowany przez dzikie koty. Można się spotkać też z twierdzeniem, że żadna deratyzacja nie jest tak skuteczna jak koci łowca.

See video

Komentarze (24)

Czy jest tu już ten baran PiS. Bolszewik. Czekista?

Hahahahaha :D czyli nie tylko ja patrzę czy pisze pierdoły

Edit. Już jest

Ta szajka, zwana dla żartu prawo i sprawiedliwosc ma tylko jeden cel: odciąc Polskę i Polaków od cywilizowanego świata i zapisac sie z powrotem do wspólnoty azjatycko- sowieckiej.
Akurat wrócił Tusk, a że jest on sprawny miedialnie, więc szybka decyzja szajki, zeby go odciac od kanałow informacyjnych,
Zostanie tylko plucie i łgarstwa telewizji partyjnej kur(w)skiej, skierowane do sÓwerena.

W Jedwabnem 10 lipca 1941 r. miejscowi Polacy katolicy przyjmujący ciało Chrystusa, spalili w stodole oraz zamordowali w jej okolicy prawie wszystkich tutejszych Żydów, łącznie ponad tysiąc osób. Spośród wielu innych mordów popełnionych na Białostocczyźnie i w Łomżyńskiem latem 1941 r. ten wyróżnia liczba ofiar oraz liczba osób postawionych po wojnie przed sądem, uznanych za współwinnych śmierci Żydów lub od tego zarzutu uwolnionych. W całym materiale dowodowym wspomina się aż o 102 mieszkańcach Jedwabnego i najbliższych okolic, którzy albo brali udział w zbrodni albo byli jej bezpośrednimi świadkami.

Polacy katolicy zamordowali polskich Żydów.

Żeby cię szczury zagryzły wywłoko !

W końcu jakiś porządny tytuł i na dodatek do rymu.

Wyszedł z kosza na szczocha i w mig powrócił nawet się nie przewrócił.

Myślę Pani Inspektor powiatowa wygłaszając takie teorie poziomem dla przedszkolaka powinna już być na emeryturze...... brak kompetencji totalny brak rozeznania tego co się dzieje w mieście wiec skoro sygnałów nie ma to nie ma problemów

Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wart 7,2 mld euro Fundusz Odbudowy. Co z pieniędzmi z tego samego funduszu dla Polski? Eksperci spodziewają się decyzji już niebawem - i nie wykluczają, że i my możemy podzielić los Budapesztu.

Brunatnym naziolom narodowym socjalistom pisbolszewikom od małego kulawego hitlera kałczyńskiego pozostanie hajda na Zaleszczyki. Zobaczą co znaczy wdzięczny narut potrafi. Czy stary obłąkaniec zdoła wydostać się z bunkra na Żoliborzu?

Właśnie widziany był u mnie na posesji na Pradze, witałem się z nim.

Widać że obok pojemników jest rzeka kanał która powinna się nazywać nie Młynówka a smrodówka. To najprawdopodobniej jest również szczur wodny. One takie zapachy lubią i tam jest dużo śmieci. To dla nich raj na ziemi. Róbcie tak dalej ludziska to Was zjedzą żywcem te szczury. Ha ha ha by

Widać że obok pojemników jest rzeka kanał która powinna się nazywać nie Młynówka a smrodówka. To najprawdopodobniej jest również szczur wodny. One takie zapachy lubią i tam jest dużo śmieci. To dla nich raj na ziemi. Róbcie tak dalej ludziska to Was zjedzą żywcem te szczury. Ha ha ha by

Jak to mówią, Nieszczęścia chodzą parami. Dwie sieroty kacze po staliniźmie piły sobie z dzióbków.

Aż jednemu zachciało się być lotczykiem narodowym we Smoleńsku. Nie udało mu się w Tbilisi. Udało się w Smoleńsku.

Został drugi. Bardziej zjadliwy.

I rejwach, że Unia Europejska nie chce obszczańca narodowego najszczalnika finansować a jemu się to po prostu NALEŻY !

Wykastrowaliście koty w Jeleniej to będziecie mieli plagę szczurów !!!!!!!

A wystarczyło, tak od 30-tu lat kastrować systematycznie urzędników z ratusza !!!

Mieszkańcy sami sobie winni swoją niechlujnością,a teraz pretensje do władz miasta.Kałmuki jeleniogórskie.Nawet z lenistwa wrzucają całe kartony do kontenerów zamiast je poskładać.Wymagania ponad stan,a od siebie nic.Prymitywizm.

Myślałam czytając tytuł ,że chodzi o tę bandę z ratusza.

Szczury, brak inwestycji, dziurawe drogi, koryto+. Kraj w ruinie.

Ty zakłamany dyżurny CZERWONY KŁAMCO w Jeleniej Górze od zawsze żądzą twoje czerwone nieudaczniki i ten cały bałagan to jest ich świadoma robota. Oni te miasto ZAMORDOWAKI wypędzili z niego 15-tysięcy obywateli za chlebem. Ty czerwony zindoktrynowany przez wrogą POLSCE I POLSKIEJ RODZINY Lewacką zakłamaną Telewizję TVN. PIS i zjednoczona prawica w Czerwonej Kotlinie Nigdy nie miała władzy. I ten cały bałagan to zrobili PO-PSL-SLD-KGB-TVN. To oni niszczą NASZE MIASTO.

Piszemy skargi od dwóch lat i oni maję je i nas bardzo głęboko w D-U-P-I-E. Właśnie tam mają nasze wołanie o pomoc bo szczury są wszędzie s-y-f kiła i mogiła Piszę od lat o pomoc bo na ulicy Bankowej na ławkach sypiają poobsrywane i poobszczywane menele piją tu alkohol i załatwiają swoje potrzeby obok tych ławek. Normalnych ludzi te zagrożenie złapania jakiejś choroby skóry wypędzało do domu, strach wyjść na ulicę. Pry nowoczesnym gniezdzie na odpady walają się wory śmierdzących śmieci w których grzebią szczury.

Piszemy o tym od lat i oni nic sobie z tego nie robią bo oni są PANY, SZLACHTA CZERWONA i normalnych ludzi mają bardzo głęboko w D-U-P-I-E. Niestety taka prawda, czekamy na kolejne wybory, jest nas coraz więcej poznaliśmy się na tych łajzach dawno ale jest nas za mało aby ten GANG pogonić na cztery wiatry. Oni o tym wiedzą i dlatego maja nas normalnych ludzi w D-U-P-I-E. Jak nam pomożecie to damy radę. PO-PSL-SLD-KGB-TVN-Amber Gold to są ci sami ludzie, tylko dla niepoznaki i zmylenia przeciwnika literki stawiają inne. TO ta sama anty POLSKA klika.

Wcześniej mieli taką zasadę i motto działania.---- " Jak nie możemy ukraść to nie robimy nic" ZDRAJCY, KONFIDENCI I DONOSICIELE...

Teraz na ciebie kolej ty CZERWPONA ZARAZO zasrany czekisto.