To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szanujmy wspomnienia, nauczmy się je cenić

Szanujmy wspomnienia, nauczmy się je cenić
Szanujmy wspomnienia, nauczmy się je cenić

Wielu faktów, wątków i historii próżno szukać w encyklopediach, przewodnikach i monografiach. Bo osobiste refleksje i wspomnienia to najcenniejsza część prac, jakie wpłynęły na konkurs organizowany przez Książnicę Karkonoską i stowarzyszenie „W cieniu lipy czarnoleskiej” na wspomnienia. Ku zaskoczeniu wszystkich, główną nagrodę zdobyła chyba najmłodsza uczestniczka - Iwona Zygmunt ze Staniszowa za opowiadanie „Wojna i Miłość”.

- To nieprawda, że komputery, telefony, świat zdalnego komunikowania wypiera z naszego życia słowo pisane. Ten konkurs pokazuje, że ludzie piszą. I to jak! - mówił dziś Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej w czasie uroczystego rozdania nagród i podsumowania konkursu.

Biblioteka ogłosiła konkurs wspomnieniowy równolegle ze stowarzyszeniem „W cieniu lipy czarnoleskiej”. Organizatorzy tego drugiego postanowili zebrać wspomnienia seniorów.

- Piszę czasem na łamach „NJ” wspomnienia o nieżyjących. A czy nie warto wysłuchać i poczytać wspomnień tych, którzy żyją i przeżyli wiele? I tak powstał pomysł na konkurs literacki „Zdążyć przed kalendarzem – opowiada Maria Suchecka.

Na oba konkursy wpłynęło w sumie kilkadziesiąt prac – 25 na konkurs literacki i 24 na konkurs organizowany przez bibliotekę. Wszystkie były bardzo osobiste, jedne w większym, inne w mniejszym stopniu nasycone faktograficznymi danymi. Wiele prac wyszło spod pióra osób, które przeżyły wojnę, ale były też i opisujące życiowe losy autorów w PRL-u.

Historia dziadków Iwony Zygmunt, trochę zbeletryzowana, jednogłośnie w ocenie jurorów wydała się najciekawszą. Autorka zdobyła główną nagrodę – półtora tysiąca złotych, ufundowaną przez marszałka Dolnego Śląska.

Przyznano dwie równorzędne drugie nagrody: dla Kazimierza Wolfa za pracę „Moje pierwsze lata w Jeleniej Górze – tak je zapamiętałem” oraz wspomnienie Janiny Jurczyk „Mój jeleniogórski dramat w pięciu odsłonach”. Trzecie miejsce przypadło Jerzemu Wróblewskiemu za pracę „Udało się”.

Jury wyróżniło autorów czterech prac:
Helenę Moszyńską za „Mój Sobieszów”, Jacka Jakubca za „Ożenić ogień z wodą”, Jolantę Wilkońską za „Obrączkę” oraz Izabelę Rochnowską za „Pociąg”.

Dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła ufundował nagrodę dodatkową dla Czesława Margasa, długoletniego dyrektora Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze za „Wspomnienia jeleniogórskiego archiwisty”, a Nowiny Jeleniogórskie nagrodziły roczną prenumeratą tygodnika – Emila Pyzika za pracę „Z Beskidu Niskiego pod Karkonosze”.

Wkrótce na łamach „NJ” przeczytają państwo wspomnienia kilku uczestników konkursu.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Please, enable ads on this site. By using ad-blocking software, you're depriving this site of revenue that is needed to keep it free and current. Thank you.