To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świetna zabawa retro na trasach przy Stacji Orle

FOT. Przemysław Wiater

Tradycji stało się zadość i miłośnicy biegów narciarskich w startym stylu zakończyli wczoraj (9 marca) sezon zimowy. Na starcie Biegu Retro na trasie przy Stacji Turystycznej Orle  stanęło 90 zawodników z Polski i Czech. Na drewnianych nartach, w stylowych swetrach, spódnicach i pumpach pokazali, jak można się świetnie bawić w starym stylu. Jak zawsze obowiązywało hasło "Precz z plastikiem" oraz "Retro moda to przygoda". Bieg zorganizowało Towarzystwo Izerskie, które dba by nie zaginęły regionalne tradycje .

Impreza ma charakter towarzyski, więc żeby uczestnicy nie byli zbyt wyczerpani, trasę wytyczono na dystansie jedynie 3,5 km.

Zwolennicy nowoczesności mogli po Biegu Retro bardziej zmęczyć się w Biegu Izerskim na 12 kilometrowej trasie. Wybornej zabawie towarzyszyła dobra (choć wietrzna) pogoda i świetne warunki śniegowe w Jakuszycach.

Bieg z tradycją

W pierwszym Biegu Retro w marcu 2004 roku wystartowało kilkanaście osób. Z roku na rok rzesza retro-maniaków sukcesywnie się powiększła. I teraz w zabawie retro bierze udział blisko 100 osób z Polski i Czech.

Historyk Przemysław Wiater, pomysłodawca Biegu Retro, uważa że pierwsze narty w Karkonosze przywiózł w latach 40. XIX wieku Franz Pohl, założyciel i dyrektor słynnej Huty Józefina.

Pierwszy klub narciarski powstał w Szklarskiej Porębie w 1900 roku. Nazywał się „Windsbraut” czyli „Wichura”. Należeli do niego m.in. właściciele karkonoskich schronisk oraz ich żony. Podczas zawodów przygrywała orkiestra, a ich zawołaniem było: „Ski heil!” - „Niech żyją narty!”

orle retro (1).jpg
orle retro (2).jpg
orle retro (3).jpg
orle retro (4).jpg
orle retro (5).jpg
orle retro (6).jpg
orle retro (7).jpg
orle retro (8).jpg
orle retro (9).jpg
orle retro (10).jpg
orle retro (11).jpg
orle retro (12).jpg
orle11 (1).jpg
orle11 (2).jpg
orle11 (3).jpg
orle11 (4).jpg
orle11 (5).jpg
orle11 (6).jpg
orle11 (7).jpg
orle11 (8).jpg