To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na kolejne wycieczki w ramach tegorocznego Rajdy na Raty.  

Wycieczka nr 17 odbędzie się w czwartek 31 maja 2018 r. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.22 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Liberca z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej. Trasa wycieczki długości 15 km przebiega w południowo-zachodniej części czeskich Gór Izerskich (ze względu na liczne podejścia wycieczka przeznaczona jest dla wprawionych turystów). Sprzed dworca kolejowego w Libercu jedziemy tramwajem linii nr 3 do dzielnicy Lidové Sady. W pobliżu pętli tramwajowej znajduje się wieża widokowa z 1901 r. o wysokości 32 m. Z platformy widokowej znajdującej się na wysokości 25 m rozciąga się panorama Liberca i Ještědskiego Grzbietu. Po obejrzeniu widoków szlakiem żółtym podchodzimy na Liberecką výšinę. Tu spotykamy kolejną wieżę, również postawioną w 1901 r. Ta ciekawa budowla zawierająca w sobie wieżę i restaurację przypomina średniowieczny zamek. W dalszej części wędrówki drogami leśnymi przez Bedřichovską Przełęcz docieramy do Bedřichova, centrum turystycznego i narciarskiego Gór Izerskich. Następnie szlakiem żółtym podchodzimy na Maxovski Grzbiet do wieży widokowej Královka. Podziwiamy tu wspaniałe widoki na Góry Izerski, Karkonosze i Czeski Raj. W końcowej części wycieczki obok jeziora zaporowego Josefův Důl dochodzimy do miejscowości o tej samej nazwie, skąd o godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem przez Smržovkę i Szklarską Porębę do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 19.30. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza.

Wycieczka nr 18 odbędzie się w niedzielę 3 czerwca. Wyjazd o godz. 7.40 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć.
Trasa długości 15 km przebiega fragmentami Grzbietów Południowego, Północnego i Małego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Na zboczu Łysej Góry znajduje się jest stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Z Przełęczy Widok szlakiem niebieskim wchodzimy na Okole, najwyższą górę Grzbietu Północnego. Ze szczytowej skałki ograniczony widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Z Okola szlakami żółtym i niebieskim, zboczem Leśniaka schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pokutnych wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym. Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. W pobliżu przełęczy oglądamy dwuczłonowe grodzisko z XIII-XIV w. otoczone wałem ziemnym sięgającym do 3,5 m wysokości. Następnie ścieżkami polnymi i leśnymi podchodzimy na Stromiec (551 m), wyniosły szczyt o charakterystycznym z daleka rozpoznawalnym kształcie. Ze Stromca polnymi drogami idziemy na Górę Szybowcową, najwyższy szczyt Grzbietu Małego (561 m). Na górze znajduje się lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego, jest to również znakomity punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy na jeleniogórskie osiedle Zabobrze, gdzie kończymy wędrówkę.
Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. 

Komentarze (1)

W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.