W niedzielę, 1 maja 2016, wycieczka nr 10. Wyjazd pociągiem o godz. 9.45 do stacji Pilchowice Zapora.
Trasa długości 15 km przebiega w Dolinie Bobru i wschodniej części Wzgórz Radomickach. Od stacji kolejowej idziemy do zapory przegradzającej rzekę Bóbr. Wybudowana w latach 1904-1912 kamienna zapora o długości 280 m i wysokości 62 m jest największą w Sudetach, tworzy jezioro o powierzchni 240 h. Schodzimy obok zlokalizowanej poniżej elektrowni wodnej i ścieżką nad rzeką docieramy do wylotu Dzikiego Wąwozu, którym podchodzimy do Maciejowca. We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy: renesansowy dwór z XVII wieku; klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem ; ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r. Wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. Z Maciejowca szlakiem zielonym idziemy do Radomic gdzie zwiedzamy kościół św. Jakuba i Katarzyny, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1510 roku z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Następnie zboczem Wietrznika (znakomity punkt widokowy na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie) dochodzimy do góry Gniazdo. Na grzbiecie łączącym ją z Górą Zamkową w dawnym kamieniołomie ciekawostka geologiczna o wyjątkowej wartości poznawczej: porwaki piaskowcowe o oddzielności słupowej (fragmenty piaskowca wtopione w skały bazaltowe). W końcowej części wycieczki docieramy do Wleńskiego Gródka, gdzie spotykamy cenne zabytki: ruiny średniowiecznego zamku będącego pierwszą na ziemiach polskich warownią o konstrukcji murowanej, kościół św. Jadwigi z 1662 r. Następnie schodzimy do Wlenia i po obejrzeniu najciekawszych obiektów (Ratusz, pomnik gołębiarki, kościół św. Mikołaja) po godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza.
Wycieczka nr 11 odbędzie się we wtorek, 3 maja. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 10 o godz. 7.55 do Dziwiszowa.
Trasa długości 14 km przebiega przez środkową część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz nad Kobyłą i zboczem Maślaka dochodzimy do Przełęczy Komarnickiej, najwyżej położonej przełęczy w Górach Kaczawskich u podnóża ich najwyższych szczytów Barańca i Skopca. W wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Następnie schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. W końcowej części wycieczki docieramy do Maciejowej i po obejrzeniu barokowego kościoła św. Piotra i Pawła około godz. 17 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.
Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...