To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sudecka i Wojska Polskiego drogami... powiatowymi

Aleja Wojska Polskiego stała się drogą powiatową.

Zmienił się status dwóch głównych arterii Jeleniej Góry. Dlaczego?

Rada miejska na wtorkowej sesji przyjęła uchwałę, na mocy której nadała status dróg powiatowych ulicy Sudeckiej i Alei Wojska Polskiego. Jeszcze niedawno arterie te miały status drogi wojewódzkiej, jednak po wybudowaniu alei Solidarności w Jeleniej Górze zmienił się przebieg drogi wojewódzkiej nr 367. Obecnie prowadzi ona wzdłuż ul. Wintcentego Pola i Alei Solidarności. Wojska Polskiego i Sudecka stały się więc niejako automatycznie drogami gminnymi, o czym przypomniał w piśmie do miasta wojewoda dolnośląski. Wtorkowa decyzja rady o nadaniu im statusu dróg powiatowych była więc podniesieniem rangi.
Zmiana ma charakter formalny. Nadal utrzymaniem ich będzie zajmował się Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Jednostka ta utrzymuje wszystkie drogi w obrębie miasta. Co więc się zmieni? Jak wyjaśniał na posiedzeniu komisji rozwoju zastępca dyrektora MZDiM Jerzy Bigus, wyższy status oznacza na przykład pierwszeństwo w zestawieniu z drogami gminnymi przy odśnieżaniu i naprawach bieżących.

Komentarze (9)

"Co więc się zmieni?" - właściwie to nic! Oto podręcznikowy przykład działania pro forma, bez istotnych jakościowo zmian na "lepsze".

Może ktoś się wreszcie zajmie wyglądem kamieniczek na Wojska Polskiego. Jak pięknie wyglądałaby ta ulica gdyby nie odstraszające elewacje.

Mam pytanie: Czy czasem jak tak sobie zmieniono status Alei Wojska Polskiego z ulicy wojewódzkiej na powiatową czy to czasem nie będzie zamachem ( nie jestem z PiS-u ) na program- projekt Rewitalizacji Alei Wojska Polsiego. Co na to UE ???

Wiecie co jest jedną z największych bolączek naszego miasta-władze MZDiM. Zadaję im publicznie pytanie. Co zrobili, aby budowa obwodnicy Jeleniej Góry realizowana była przez rząd (GDDKiA)? Kilka dni temu rząd ogłosił program budowy dróg do 2025r., w tym aż 57 obwodnic. Próżno szukac na liście Jeleniej Góry. Władze MZDiM szumnie zapowiadały, że kontynuację obwodnicy południowej miało finansować państwo jako DK3.

Zadać publicznie pytanie możesz.
Odpowiedź dostaniesz jak ja- wielokrotnie pytałem co miasto zrobiło z pieniędzmi za przejazdy na czerwonym świetle na ul. Sobieskiego.

Według deklaracji miały w całości zostać przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Tylko w latach 2012-2014 za przenośny fotoradar i czerwone światło wystawiono mandaty na prawie CZTERY MILIONY ZŁOTYCH: 3 918 555 zł. Koszt sekundnika na jedne światła- poniżej 1500 zł. Jeden mandat z Sobieskiego- 300.
Pomijam kwestię wątpliwej legalności prawnej fotopułapki na Sobieskiego- zainteresowanym polecam stronę ''prawo na drodze'' i artykuł ''nielegalna kontrola ruchu drogowego w Jeleniej Górze''. Miasto będzie właścicielem sprzętu do ujawniania wykroczeń na tej krzyżówce dopiero w 2017 roku.

I kolejny raz apeluję o sekundnik na tej krzyżówce- może jakaś wycieczka włodarzy do Lubania by zobaczyć jak wygląda takowy? Nie chcę zostać rozjechany przez ciężarówkę hamując tam z przepisowej prędkości!!!

czy zmiana statusu drogi z wojewódzkiej na powiatową nie jest czasem umniejszeniem jej rangi, a nie podniesieniem? Albo ja po polsku nie rozumiem...

Z naszego punktu widzenia nie jest. ''Województwo'' to Wrocław a oni mają nas głęboko...
Po utracie województwa przez Jelenią fundusze i podatki idą centralnie tam a wracają do nas tylko ochłapy.
Status ''wojewódzka'' nie znaczy automatycznie że będzie lepiej finansowana.
Niektóre odcinki dróg ''wojewódzkich'' (nie ten akurat, takie dalsze od Jeleniej) są praktycznie nie naprawiane od lat i nawet odśnieżanie jest co najwyżej interwencyjnie.
Dlatego prędzej jest szansa na remonty itp. jeśli droga będzie powiatowa- bo ''województwo'' dba głownie o to co ma pod nosem i tam ładuje pieniądze.

a co zrobili nasi posłowie przez ostatnie 4 lata dla dróg w naszym regionie? NIC. Na wspomnianej wyżej liście obwodnic z naszego regionu jest tylko i wyłącznie obwodnica Bolkowa, nie ma nic w ciągu DK30,np. Pasiecznika, Chmielenia, Biedrzychowic.