To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans

Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans

Zapracowany ponad miarę włodarz miasta Marcin Zawiła znalazł wreszcie pół godziny na spotkanie w jeleniogórskim ratuszu z drużynami gier zespołowych, które awansowały do wyższych lig. Z sukcesu reprezentantów dwóch klubów sportowych, koszykarzy Sudetów (zagrają w I lidze) i piłkarek ręcznych Finepharmu (wystąpią na boiskach Superligi kobiet), w sali rajców nr 15 cieszył się też komplet zastępców prezydenta, Zofia Czernow, Hubert Papaj oraz szef Rady Miejskiej Jerzy Lenard.

Wypowiedziano wiele miłych słów, były uśmiechy zadowolenia, tradycyjne uściski dłoni, gratulacje i nagrody indywidualne, czyli tylko okolicznościowe dyplomy. W imieniu własnym i mieszkańców prezydent Jeleniej Góry serdecznie podziękował sportowcom za wynik budzący podziw i szacunek, za wielkie wyrzeczenia, samozaparcie i treningowo – meczowe poświęcenie oraz za promocję miasta. Jak można było oczekiwać, zabrakło konkretów, na które tak czekali prezesi, trenerzy, zawodnicy i zawodniczki. Jedynym, raczej symbolicznym dowodem wdzięczności włodarzy miasta okazały się finansowe nagrody za za awans w kwocie 6 tysięcy dla koszykarskich Sudetów i 10 tys. złotych dla szczypiornistek Finepharmu. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób i w jakiej formie miasto wspomoże oba zespoły w rozgrywkach najwyższych lig w Polsce. Były obietnice poszukiwania sponsorów, m. in. z branży hotelarskiej, bo już dziś, co napisano w dyplomach, jeleniogórskie drużyny skupiają na sobie uwagę licznych kibiców.

- Spróbuję znaleźć wolny czas i wybrać się na jakiś mecz – deklarował prezydent Zawiła i pocieszył sportowców: - Duchem jestem z wami.
Póki co, oba kluby nie mogą liczyć na pieniądze z puli na promocję Jeleniej Góry, bo podobno kasa dla tej „działki” jest pusta. - Czy po sportowej promocji przyjadą do nas turyści? – zapytał retorycznie Marcin Zawiła.

Henryk Stobiecki….stypy się nie spodziewano

To była stypa czy kabaret? – rzucam w eter po spotkaniu. Zawodnicy niechętnie się wypowiadają, nie chcą mówić źle – Dobrze, że się chociaż spotkaliśmy i że prezydent poświęcił nam swój czas – mówią.

Po ponad tygodniu od historycznych chwil zarówno dla piłkarek jak i koszykarzy jeleniogórski majestat w końcu znalazł czas dla naszych sportowców, którzy myślami są już przy nowym sezonie. W ubiegłym tygodniu, gdy głośno świętowali awans przed ratuszem tylko Hubert Papaj przechodzący rynkiem zdołał uścisnąć dłoń każdego z nich, prezydent widząc uradowanych koszykarzy tylko pomachał im z daleka. Wtedy H. Papaj mówił o spotkaniu, które miało odbyć się w ubiegłym tygodniu. W efekcie nikt nie wiedział co jest grane, a spotkanie tylko dzięki interwencji sprzymierzeńców obu klubów doszło do skutku. I tak nie warto było na nie czekać. Nie warto było „wbijać” się w garnitur na te kilkanaście minut, po to tylko, aby odebrać list gratulacyjny i uśmiechnąć się – można było wysłać pocztą. Wyszło, jak bardzo ratusz interesuje się sportem. – Wilus, Maryniewicz – to wg Huberta Papaja zawodnicy Sudetów, którzy mieli odebrać listy gratulacyjne. Pytamy 6-letnią Malwinę, córkę prezesa Sudetów o nazwiska koszykarzy. W kilka chwil wymienia wszystkich łącznie z ich numerami na koszulkach. O czym to świadczy…? Miny koszykarzy po prezydenckim "fo pa" mówiły same za siebie.

Budowa stadionu piłkarskiego i hali sportowej przy Mechaniku to z kolei wg Marcina Zawiły i Zofii Czernow odpowiedni temat, który powinno się omawiać przy okazji awansu szczypiornistek i koszykarzy. Gdzie pytania o sam awans? Czy było ciężko? Czy było warto? Czy kluby podołają nowym wyzwaniom i jak im pomóc – to tylko niektóre, które powinny paść w stronę zawodników i działaczy. Czy ktoś z władz miasta zdaje sobie sprawę co zrobili koszykarze wygrywając rywalizację 3:2 z Pleszewem czy piłkarki, które drugi rok z rzędu awansują do najlepszej ligi w Polsce?

To był test dla naszych władz. I choć nie można mieć pretensji za to, że nie znają się na piłce ręcznej czy koszykówce, bo przecież mają na głowie inne ważne rzeczy, to pytanie dlaczego nie ma choć jednej osoby, która tym sportem by się interesowała i mogła pomóc właśnie w takich sytuacjach. Cały ten „kabaret” uratowano, dzięki prezentowi – okazyjnej koszulce Sudetów, którą wręczono prezydentowi. Atmosfera niemal jak na stypie panująca od początku spotkania w końcu się rozluźniła, ale nie zatarła niemiłego wrażenia jakie na długo pozostanie w pamięci nie tylko sportowców, ale i dziennikarzy.
Po wspaniałych wieściach z Pleszewa i Nowego Sącza jakie mieliśmy okazję przekazywać, takiego przyjęcia z takim opóźnieniem w Jeleniej Górze nikt się nie spodziewał. Ważne, że spotkanie odbyło się - można odfajkować.

Mateusz Banaszak

Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans
Stypa czy kabaret? Prezydencki dyplom za awans

Komentarze (27)

w kazdym normalnym miescie druzyny sa zapraszane na spotkania z wladzami, dostaja jakas kase za wyniki a w jeleniej co?! Prezydent zwyczajnie sie osmiesza. zyje w swojej zamknietej skorupie i nie potrafi wyjsc do ludzi. szkoda mi tylko chlopakow z Sudetów i dziewczyn z Finepharmu, ktorzy zostawiaja zdrowie na boisku i w zamian moga liczyc tylko na smieszne dyplomy od smiesznego Prezydenta.

Brawo Mateusz, świetny tekst! Podsumowałeś w kilku zdaniach wielkiego prezydenta historyka, który tak bardzo "angażuje" się w sport. Bryluje w wywiadach, niestety czynów 0. No i jego doradcy Zofia "była prezes MKS Karkonosze - sporty zimowe" Czernow...

I gdzie tam temu zawiłemu prezydentowi do Marka Obrębalskiego?

wstyd, ja już na nich nie zagłosuję

Myślę że wydawanie pieniędzy miasta na sport zawodowy jest marnotrawstwem i wystarczą podziękowania - kasę już dostali a jeżeli kibice chcą mogą robić składki i finansować swoich pupili. Moje miasto nie ma ze sportu zawodowego żadnych korzyści a kluby chcą kasy na utrzymanie całej masy darmozjadów

takie rzeczy tylko w Jeleniej. szopka. szkoda sportowcow w naszym miescie ktorzy cos osiagaja. czytam troche na innych stronkach odnosnie 1 i 2 ligi koszykowki mezczyzn to w kazdym miescie miasto duzo wklada w sport. z u nas 3 swiat kazdy klub ma problemy finansowe. a kysz wladze od miasta.

Brawo Mateusz
Wspomnij jeszcze o złotych medalach Mistrzostw Polski zdobywane przez sporty zimowe, gdzie w zawodach staruje tylko 1 ekipa - oczywiście z JG. Super wynik!!! Czy jest potrzebna w JG dyscyplina sportowa, która nie trenuje w naszym mieście, a nawet w naszym kraju? Niech zmienią nazwę na Harachov, tym bardziej, że trenerem jest Czech a nasz szkoleniowiec to ..... kierowca. Za dużo anomalii!!!
Więcej takich artykułów w Twoim wykonaniu.

Czy Pana Prezydenta nie stać nawet na kawę,herbatę i jakieś słodycze?ŻENUJACE!!!Pewnie na najbliższe spotkanie z kolegami z branży coś zaoszczędził.SKĄD SIĘ WZIĄŁ TEN IGNORUJĄCY WSZYSTKICH PREZYDENCIK??????????

oficjalnie stwierdzam na ogólnym forum ze jstes mało ogarnietym,a szczegolnie poinformowanym o sporcie k****nem!!!
Mateusz super artykuł:)

No proszę:) świetne podsumowanie Panie Mateuszu:).W taki właśnie sposób nasz pseudoprezydent podchodzi do tak ważnej dziedziny naszego życia jaką jest sport.

niech Prezydent pozbędzie się kolesia Wiklika ,a pieniądze przeznaczy dla sportowców,to i większy pożytek będzie

Zenada na maxa!! Dobrze ze mamy redaktorow ktorzy potrafia bez ogrodek pisac jak jest! Brawo!

no Panie Banaszak... Brawo za odwagę :D Widzę, że nawet Ty już tracisz nerwy do naszej "władzy" :D

W ratuszu uśmiechy, ponieważ miasto dostało nowa koszulkę z awansu Sudetów, już niedługo bedzie można zobaczyć ją w muzeum z dopiskiem +ostatni awans=historyczny awans+ a wtedy władze będa odpowiadać turystą na pytanie: Jak można zaniedbać sport?
1 liga Sudety!!

Ci wszyscy, co użalają się nad "nieszczęśną dolą sportowców" którzy nic nie dostali, powinni pojechać do Czech. Tam samorządy budują boiska i hale (tak, jak w JG), ale jesli ktoś uprawia sport, to sobie uprawia dla własnej satysfakcji i nie oczekuje, że 30-letni sportowiec piłki kopanej dostanie stypendium za to, że wybiegnie na trawnik. A w JG dostają stypendia i - czego nie zauważył autor artykułu - po awansie stypendia będą automatycznie podniesione. Niemała grupa ludzi ciężko pracujących w JG chciałaby zarabiać to, co sportowcy dostają za to, że mają hobby. Może trochę opamiętania?

Dajcie spokój, panowie sportowcy/kibice - w tym mieście jest więcej poważnych problemów, niż dylematy zawodników. Jeden sukcesik i juz wszyscy chcż, żeby ich na rękach nosić ! Żałość !!!

pieniądze to nie wszystko, gdzie szacunek i jakieś uznanie? są najlepsi w mieście to im się należy. Zresztą w tym artykule pana Henryka i pana Mateusza i poprzedni o Turowie, gdzie "nasi" pojechali na Turów to chyba wcale nie chodzi pieniądze. JAK CZYTAM "Budowa stadionu piłkarskiego i hali sportowej przy Mechaniku to z kolei wg Marcina Zawiły i Zofii Czernow odpowiedni temat, który powinno się omawiać przy okazji awansu szczypiornistek i koszykarzy" - TO BRAK MI SŁÓW.

Ludzie, czy to jakiś obłęd????? Za rok będzie obwodnica, termy, dwie galerie, kręgielnia i kino. Jelenia zmienia się nie do poznania. Dlaczego pieniądze NAS WSZYSTKICH mają być przeznaczane na finansowanie sportowców. CO MA MIASTO - i co mam ja, jako nie opętana sportem jeleniogórzanka, z tego, że Wasze drużyny wejdą lub nie wejdą do I ligi?? Kto chce oglądać sport, niech kupuje bilety (z których zawodnicy są opłacani) i niech ogląda. Albo niech zasila kluby z własnej kasy. Ale nie każdy w mieście żyje wyczynami kilkunastu osób kopiących/rzucających piłkę. BRAWO dla Pana Prezydenta!!

Panie prezydencie, jeśli rzeczywiście ma Pan wątpliwości, czy dzięki promocji poprzez sport przyjedzie do Jeleniej Góry więcej kibiców, to ja przestaję mieć wątpliwości, czy zrobiłem słusznie, nie głosując na Pana w wyborach. Mimo to jednak uważałem Pana za człowieka z otwartą głową. Jednak skoro Pan nie czuje tematu, niech Pan zatrudni mądrych doradców. Ale takich ze świeżym spojrzeniem, nie uwikłanych w lokalne układy, zależności i intrygi.

pretensje mozemy mieć do siebie :(

Sport jest doskonałą formą promocji każdego miasta. A w szczególności tych miast w których jedną z większych atrakcji jest kopalnia, fabryka lub huta. Jelenia Góra ma dużo większy potencjał dlatego nie ma co się dziwić włodarzą miasta ,że sport nie traktują jako ważnego elementu w promocji czy budowaniu wizerunku Jeleniej Góry.

Czy zauważyliście jak jeleniogórskie władze przyjmują osoby, które promują nasze miasto w Polsce? Przykro jest oglądać zdjęcia z pustymi stołami, przy których siedzą osoby promujące swoimi wysiłkiem i umiejętnościami naszą Jelenią Górę. Chyba według władz naszego miasta te osoby nie zasługują nawet na szklankę wody i słone paluszki. Niestety, ale takiemu zachowaniu nie ma się czemu dziwić.
Przecież pan prezydent Marcin Zawiła zabronił członkom jeleniogórskiej PO pokazywania się na meczach. Tylko czasami pan radny Wiesław Tomera łamie ten nieracjonalny zakaz – za to nalezą się brawa. A pan wiceprezydent Hubert Papaj i pan przewodnicy Jerzy Lenard mają jednoznaczny stosunek do jeleniogórskiego sportu. Wolą jeździć na mecze do sąsiadów, niż kibicować miejscowym drużynom razem ze swoimi wyborcami – po prostu żenada.
Nie będę zdziwiony jak pan prezydent Marcin Zawiła koszulkę, którą otrzymał od KS SUDETÓW odda żonie. Pani Gabriela Zawiła zawiesi ją w muzeum i opisze, że to jest koszulka Marcina Zawiły Prezydenta Jeleniej Góry wielkiego mecenasa sportu. U polityków wszystko jest możliwe.

teraz możemy narzekać że wybraliśmy taką władzę ale chcecie tak narzekać 3 lata ? Zapraszam do pomocy aby odwołać Pana Zawiłę i zorganizować nowe wybory. Zapraszam do grona które chce usunąć władzę. Pokażmy im kto tu rządzi. Osoby które są zainteresowane pomocą proszę napisać do mnie maila wykopprezydenta@o2.pl

Sam się wykop ośle!

...że w Jeleniej Górze w ratuszu nie ma kogoś, kto czuje sport i promocję. Promocja poprzez sport buduje przecież pozytywny wizerunek miasta. Odnoszę wrażenie, że to szerszy problem - Jelenia Góra od wielu lat nie ma pomysłu na siebie, na wykorzystanie swoich atutów i i na kreowanie swojego wizerunku. Marcin Zawiła tego nie zmieni. Niestety. Na razie w jego działaniach jest więcej propagandy i planowania, niż osiągnięć.

Dokładnie Pan Zawiła nie zdaje sobie sprawy z tego że miasto potrzebuje rozwoju !! Podczas kampanii wyborczej każdy mówił o rozwoju miasta ale tak naprawdę co może historyk wiedzieć o rozwoju tylko potrafi rozmawiać. Ale z samej rozmowy owoców nie będzie. Jestem za tym żeby doprowadzić do odwołania władzy. Władza powinna słuchać mieszkańców i dbać o nich a nie tylko co miesiąc pobierać tylko duże wypłaty na swoje konta za ich pieniądze. Dlatego popieram idę odwołania tego Zawiły już wysłałem swoje zgłoszenie pomocy przy zorganizowaniu referendum.

fajnie ze sportowcy wywalczyli awans ale przykro bedzie patrzec jak w wyzszej klasie dostaja lanie od innych niestety bez wsparcia finansowego to jednosezonowy awans.Sport w naszym miescie jest od lat niepoukładnay i jest sola w oku tych i byłych włodaży.A ta pani CZERNOW to co tam robiła?Nawet dobrego wrazenia PO niej nie ma baba kompletnie nie ma o niczym POjecia