To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Stare junkersy pójdą na złom

Stare junkersy pójdą na złom

Do 375 rodzin na jeleniogórskim Zabobrzu zostanie wkrótce podłączona ciepła woda z sieci PEC-u. - Będzie bezpieczniej – przekonuje prezes przedsiębiorstwa Andrzej Latuszek.

Zamiast podgrzewać wodę junkersami, mieszkańcy będą mieli ją w kranach z sieci. W połowie marca PEC podpisał stosowne porozumienie z Jeleniogórską Spółdzielnią Mieszkaniową w tej sprawie.

Woda z sieci popłynie w mieszkaniach przy ul. Elsnera 1 (40 mieszkań), Elsnera 5 (80 m.), Transportowa 13 (24 m.), 13A (24 m), 15 (24 m.), 17 (24 m.), 22 (24 m.), 24 (24 m.), 21ab (27 m.), Zachodnia 6 (24 m.), Paderewskiego 18 (60 m.).

Na konferencji prasowej prezesi spółdzielni podkreślali, że dzięki temu będzie bezpieczniej w mieszkaniach. Po pierwsze, gazowe podgrzewacze wody podłączone są do przewodów kominowych i istnieje ryzyko wystąpienia tzw. cofki. W dodatku jeśli piecyk pracuje wadliwie, w mieszkaniu może wytworzyć się czad. Musi być więc odpowiednia wentylacja. Teraz wystarczy, ze mieszkańcy odkręcą kurek i będą mieli ciepłą wodę.

Spółdzielnia szacuje, że koszt przyłączenia jednego mieszkania do sieci to ok. 1200 złotych. Zapłaci za to JSM z funduszu remontowego oraz z zysków spółdzielni. PEC weźmie na siebie koszty prac przy węźle ciepłowniczym.

W Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest jeszcze ok. 6 tysięcy mieszkań z junkersami. W tym roku wodą z sieci zostanie zasilonych 375 mieszkań. To niewielki procent. - Liczymy, że w przyszłości to zadanie będzie kontynuowane – mówi prezes Latuszek. Jak mówi, PEC dostarcza wodę praktycznie bezawaryjnie. - Jeszcze w latach 70-tych było tak, że latem wyłączano wodę nawet na miesiąc i trwał remont. Teraz dostarczamy ją na bieżąco, nie ma przerw w dostawach – mówi.

Dla PEC-u to także dobry biznes, zyskuje dodatkowych odbiorców. - Już nie chodzi o same zyski, ale o efektywniejsze wykorzystanie kotłów. W lecie kocioł pracuje na granicy opłacalności – przyznaje Andrzej Latuszek.

Pierwsze mieszkania (Elsnera 1 i 5) mają być podłączone do końca czerwca. Pozostałe – do 0 września.

Komentarze (1)

"Zapłaci za to JSM z funduszu remontowego oraz z zysków spółdzielni."
A ja myślałem,że mieszkańcy zapłacą po 1200 zł, a nie spółdzielnia. Tak więc gdzie jest prawda redaktorze?