To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sporo zasłużonych dla miasta

Sporo zasłużonych dla miasta

Były gratulacje, podziękowania oraz statuetki. Tak przebiegała sesja, na której oficjalnie wręczono tytuły Zasłużonych dla Miasta Jeleniej Góry oraz Nagrodę Miasta Jeleniej Góry. Kto znalazł się w gronie wyróżnionych i za co?

Spotkanie odbyło się w środę (27 września) wieczorem w sali Filharmonii Dolnośląskiej. – Są to ludzie, którzy na co dzień swoją pasją, oddaniem, zaangażowaniem wzmacniają kręgosłup duchowy Jeleniej Góry – mówił o tegorocznych laureatach prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – To, że miasto się zmienia, a wielu to zauważa, dzieje się za sprawą ludzi. Każdy z wyróżnionych swoją pracą dokłada cegiełkę do wspólnego domu, jakim jest Jelenia Góra.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący rady Konrad Sikora. Podkreślił, że zasłużeni to osoby, które nie tylko wykonują dobrze swoją pracę, ale robią też coś ponad swoje obowiązki, np. udzielają się społecznie, działają na rzecz innych. Odczytał on uchwały nadające tytuły. Później prowadzący spotkanie aktor Jacek Grondowy wyczytywał laudację każdego z wyróżnionych i zapraszał go na scenę, gdzie wręczono tytuł. Ceremonia przeplatana była występami utalentowanych dzieci i młodzieży. Wystąpiły m.in. przedszkolaki z Kacperka oraz uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej Oliwier Barczyński.
– Jestem szczerze wzruszona tym wyróżnieniem, ale i trochę speszona, bo wiem, że wielu mieszkańców Jeleniej Góry zasługuje na nie bardziej niż ja – przyznała skromnie Alicja Olejniczak, jedna z wyróżnionych. W latach 80-tych współtworzyła Solidarność w zakładzie Polfa, do dziś ma legitymację w numerem 1. Za kolportaż nielegalnych druków i pomoc rodzinom osób represjonowanych zatrzymana przez SB i aresztowana, potem internowana.
Wśród nominowanych było więcej osób z zacną przeszłością. To m.in. strażak Piotr Wincenty, dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego w Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Udziela się także jako wolontariusz w jeleniogórskim szpitalu. Wsławił się tym, że podczas powodzi w 2010 roku przerywając urlop wypoczynkowy sam zgłosił się, by ratować ludzi z Wrocławia i Głogowa. Z kolei w Bogatyni uratował dwie osoby, uwięzione na drzewach, budując do nich w nocy przeprawę linową o długości 250 metrów.
– Myślę, że tytuł jest nie tylko za to, że jestem strażakiem, ale i za pracę społeczną, z dziećmi, młodzieżą oraz w OSP. Trochę się tego nazbierało – powiedział z żartem Piotr Wincenty.
Tytuły Zasłużony dla Jeleniej Góry otrzymało 12 osób i instytucji. Zamieszczamy je poniżej. Była też jedna Nagroda Miasta Jeleniej Góry. To wyróżnienie wiąże się z gratyfikacją finansową.

Na koniec wręczono także symboliczny prezent dla Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która obchodzi 60-lecie działalności (początkowo działała pod inną nazwą).

 

Zasłużeni dla Jeleniej Góry:
Alicja Marta Olejniczak – pierwsza działaczka Solidarności w Polfie, za kolportaż nielegalnych druków i pomoc rodzinom osób represjonowanych zatrzymana przez SB i aresztowana, potem internowana
pułkownik Edward Basałygo – żołnierz, społecznik, dokumentalista, autor kronik i publikacji dotyczących wojska w Jeleniej Górze, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
pułkownik Franciszek Michalik – członek zarządu stowarzyszenia Radar, dba o popularyzację działań stowarzyszenia i pamięci tradycji wojskowych w Jeleniej Górze
Wojciech Kapałczyński – były wieloletni konserwator zabytków, sprzeciwił się pomysłowi wyburzenia kamienic wokół ratusza z pierwszej połowy lat 70-tych
Piotr Wincenty – strażak PSP Jelenia Góra, dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego, pomagał ludziom w czasie powodzi
Stanisław Przędzielewski – instruktor żeglarstwa, kapitan jachtowy, założyciel Jeleniogórskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, działający w żeglarstwie od 60 lat. Przygotował do żeglarstwa także osoby z niepełnosprawnością
Tomasz Szczurowski – wieloletni naczelnik wydziału prewencji policji w Jeleniej Górze, obecnie zastępca komendanta powiatowego policji w Lwówku Śląskim
Leszek Dacewicz – sportowiec senior, mistrz świata w triathlonie w swojej kategorii wiekowej
major w stanie spoczynku Kazimierz Kopaniarz – służył w wojsku 31 lat, nie zgubił nutki społecznej, ukończył cywilne studia ekonomiczne, ma udział w upamiętnieniu istnienia garnizonu Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej i 18. Karkonoskiego Pułku Przeciwlotniczego w Jeleniej Górze oraz upamiętnienia działań Wojska Ochrony Pogranicza w Szklarskiej Porębie
Jakub Thauer – dziennikarz i wolontariusz, współtwórca akcji Nie bądź żyła oddaj krew, współorganizator finałów WOŚP w Jeleniej Górze
oraz
Rotary Club Jelenia Góra
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze

 

Nagroda Miasta Jeleniej Góry
Tomasz Czaplicki
– sportowiec, medalista mistrzostw świata i zdobywca pucharu świata w kajakarstwie freestylowym
 

IMG_8449.JPG
IMG_8451.JPG
IMG_8457.JPG
IMG_8459.JPG
IMG_8466.JPG
IMG_8472.JPG
IMG_8487.JPG
IMG_8504.JPG
IMG_8514.JPG
IMG_8522.JPG
IMG_8529.JPG
IMG_8536.JPG
IMG_8542.JPG
IMG_8547.JPG
IMG_8549.JPG
IMG_8575.JPG
IMG_8582.JPG
IMG_8587.JPG
IMG_8592.JPG
IMG_8601.JPG
IMG_8621.JPG
IMG_8631.JPG
IMG_8643.JPG
IMG_8655.JPG
IMG_8664.JPG
IMG_8673.JPG
IMG_8676.JPG
IMG_8685.JPG
IMG_8689.JPG
IMG_8694.JPG
IMG_8700.JPG
IMG_8708.JPG
IMG_8713.JPG
IMG_8725.JPG
IMG_8732.JPG
IMG_8737.JPG
IMG_8751.JPG
IMG_8764.JPG
IMG_8768.JPG
IMG_8776.JPG
IMG_8786.JPG
IMG_8795.JPG
IMG_8800.JPG

Komentarze (24)

Lista zasłużonych oraz ich dokonania, w dużej części, jakoś mnie nie przekonuje. Gdyby tak trochę pogrzebać w archiwach i rozpytać się mieszkańców, to - wydaje mnie się - znalazłoby się więcej osób, godnych dostąpienia tego zaszczytu. O ile błądzę to bardzo przepraszam.

nie mam zamiaru hejtować, wszyscy ci ludzie z pewnością zrobili wiele dobrego ale... czy wszyscy przyczynili się do rozwoju miasta? czy dzięki nim miasto zmieniło się na lepsze? czy stało się bardziej rozpoznawalne w Polsce lub na świecie? większość z nich po prostu robiła to co do nich należało. przyjmując takie kryteria w następnych latach piekarz dostanie tytuł za wypiekanie chleba a kierowca mpk za transport ludzi.

Wincenty wyciągnął z wody w Bogatyni dwóch znanych polityków. Kto zna sytuację, ten wie. Stąd nominacja. Tyle w temacie.

Naczelnik prewencji? Dlaczego nie funkcjonariusz patrolują cy ulice miasta ?

Bo tylko naczelnik był na flaszce z prezydentem.

Kontrast -działaczka opozycji z lat 80 i pułkownicy z lat 80.

"nie tylko za to, że jestem strażakom" - przede wszystkim że jestem madkom!!! I mam horom curke!!!

Wychowałem sie tu. Teraz po niemal 25 latach od wyjazdu przyjechałem na kilka dni do JG.
Zamieszkałem w samym centrum w hotelu Europa.
Kilka dni pobytu uświadomiło mi, że podjęta wówczas decyzja o wyjeździe była jedną z tych najlepszych i najważniejszych w życiu.
To miasto kiedyś było już czarną dziurą. Teraz pomimo, że odmalowane tu i tam, dodane jakieś galerie, jest jeszcze gorzej.
Spacer po mieście po godzinie 18ej przypomina przechadzkę jak z filmu o katastrofie nuklearnej. Pusto i głucho.
JG to teraz taki Lubań z lat 80ych.
Starzy znajomi - niewielu ich zdołałem spotkać, z perspektywy lat w większości teraz żałują, że tu zostali. A i tak wielu z nich pracowała lub nadal pracuje za granicą lub gdzieś indziej w Polsce.
Warto też wspomnieć o miejscach, w których czas się zatrzymał, np Karczma Staropolska czy wcześniej wymieniony już hotel. Przy czym Staropolska może
przez to stanowić jakąś atrakcję - ciekawostkę natomiast hotel już niekoniecznie. "Dziunie" z recepcji to już w ogóle jakaś katastrofa.
Ktoś, kto kiedyś próbował coś zrobić w tym mieście, założyć firmę itp i siłą rzeczy musiał się dusić w miejscowym sosie jakiś czas a później wyjechał i złapał inny oddech wie o czym piszę.

Studiuję we Wrocławiu, zamierzam w przyszłości wrócić do Jeleniej. Zastanawiam się tylko, czy za te 3 lata będzie do czego wracać, bo na tę chwilę wszystko zaczyna wyglądać tak, że nawet na obiad do rodziców ciężko będzie wpaść - bo przy takim odpływie ludzi nawet Biedronki się nie utrzymają, więc obiad do nich będę musiał przywieźć sam. W słoiku :D

Martwi mnie, że jedyne, co w tym mieście się zmienia, to ręka, którą klepie się kolesia po plecach. No i ewentualnie sklepy w coraz to nowszych galeriach.

Kpiną jest, żeby w (teoretycznie) osiemdziesięciotysięcznym mieście nie było ani jednego autobusu jadącego z dworca zaraz po przyjeździe pociągu - a spacer po 21:30, kiedy przyjeżdża jeden z pociągów, nie jest czymś, o czym marzę. W 20 minut, które miałbym czekać na autobus, bez problemu doszedłem mniej więcej do Kauflandu, mijając po drodze 2 osoby i 4 samochody. Czyli nie dość, że rozkład jest od początku do końca źle ułożony (trzy autobusy dosłownie jeden za drugim na Podwalu to standard), to jeszcze wieczorem miasto wymiera.

I jak tu chcieć zatrzymać ludzi i przyciągnąć nowych? Nawet firmy IT mają problemy ze znalezieniem ludzi, mimo że oferują pakiet relokacyjny, a Kotlina Jeleniogórska jest wg mnie najpiękniejszym miejscem w Polsce. Tylko że jak na złość nikt z naszych rządzących nie potrafi tego wykorzystać.

..pachnie tutaj zdrada,a moze nawet koniem trojanskim.Otoz,to miasto bardzo sie rozwija,obecnie mamy 2
Koscioly w remoncie.Najswietsza Maryja jej posag jest juz odnowiony i rowniez pomnik sw.Jana Nepomucena jest po liftingu i nawet po godz.21-szej jest weselej,bo mozna posluchac na starym niemieckim cnentarzu prz sw.Krzyza piesn Polska - "Maryjo Krolowo Polski,jestem przy Tobie pamietam.Czuwam,czuwam.."

Pan emeryt może by sobie uświadomił, że to ostatnia chwila na remonty kościołów, bo za 10-15 lat nie będzie za co je remontować i dla kogo. A i śpiewać na cmentarzu nie będzie miał kto.

A pan Szczurowski czy się zasłużył dla Jeleniej Góry. Już wiem siedzeniem za biurkiem

Towarzystwo wzajemnej adoracji

Ojej,kogóż tam niema? - kacyki Kusiak z Paczóskim, platwus Zawiła, szkoleni w Sowietach generałowie LWP, milicjanci, "filantropi" z masońskiego Rotary Club et consortes! Dwa lata Dobrej Zmiany mijają, a te kreatury wciąż grasują w naszym życiu publicznym. Paszoł won!!!

Niema to była twoja matka po porodzie...

Dobra zmiana postępuje powoli ale nieubłaganie

Tak tak, towarzycho wzajemnej adoracji. Sami się wybierają, sami się nagradzają i bankietują za nasze podatki. Zrobią wszystko, aby "było tak jak było". Polacy, wreszcie nadarzyła się okazja, aby to zmienić. Nie zmarnujmy jej.

Czyli proponujesz zamienić obecne towarzystwo wzajemnej adoracji na pisowskie towarzystwo kolesi i ich paziów-Misiewiczów? To ja już wolę to obecne, przynajmniej umieją czytać...

.. widac kto miastem rzadzi i kto jest zasluzony,a baby do zmywaka ..do garow.Taki powinien byc porzadek katolicki

człowieku ty jak coś walniesz to nie wiadomo czy płakać czy się śmiać, Jednak zamiast tutaj paluchy wkładać tzn. do klawiatury to jednak podmień tę babę w zmywaku będzie lepszy pożytek z ciebie

to co z tymi dachówkami zabytkowymi o których mówią w tv ogólnopolskiej?

..moj Wnuk ciagle mnie pyta,dlaczego stoi na pl.Ratuszowym czerwony jelen: - "Dziadziusiu,dlaczego ten Jelen jest czerwony,czyzby zjadl czerowny sweterek Pana Prezydenta ? "

Czy nie pamiętasz aukcji z czerwonym sweterkiem w LO.
Został sweterek założony aby jeleniowi nie pogorszyło się...

.. temu jeleniowi nic nie grozi,gdyz jego konkurent wpadl w sidla pod lwowkiem i umarl w meczarniach,a niech was wszyscy Diabli,szkoda mi tego wilka