To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sporo nowości w tegorocznym Biegu Piastów

Sporo nowości w tegorocznym Biegu Piastów

Ponad 6 tysięcy zawodniczek i zawodników weźmie udział w tegorocznym Festiwalu Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie Jakuszycach, z czego zdecydowana większość w imprezie głównej – Biegu Piastów. Twarzą 41. edycji tej imprezy będzie dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich Paulina Maciuszek.

 

– Tegoroczny Bieg Piastów nie jest zagrożony – powiedział Zygmunt Bobowski, prezes Biegu Piastów. – Rok temu sytuacja była inna: drżeliśmy, czy pogoda pozwoli na rozegranie tych zawodów. W tym roku, na miesiąc przez imprezą, warunki są bardzo dobre. Pokrywa śniegu wynosi około metra. Jest mroźno, co daje nadzieję, że śnieg się utrzyma. Przygotowanych jest około 70 kilometrów tras.

Bieg Piastów odbędzie się w ramach Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który zaplanowano na dwa weekendy: 25-27 lutego i 3-5 marca. W pierwszy weekend odbędą się: Rodzinna Dziesiątka (25 lutego), w której wystartuje około 400 osób. – Prawdopodobnie udział w niej weźmie rodzina państwa Włoszczowskich – podkreślił Zygmunt Bobowski na konferencji prasowej, która odbyła się w centrum Norweska Dolina w Szklarskiej Porębie. – Tego samego dnia odbędzie się Bieg Przedszkolaka. W niedzielę (26 lutego) zostanie zorganizowany pierwszy Memoriał im. Stanisława Michonia, znanego trenera narciarskiego. Dystans to około 15 kilometrów. Wystartuje w nim 300 osób. Z kolei w poniedziałek (27 lutego) odbędzie się Nocna Dziesiątka.
Kulminacją festiwalu będzie Bieg Piastów, który zaplanowano na pierwszy marcowy weekend. W piątek (3 marca) wystartuje pierwszy bieg – na 30 km stylem dowolnym. Jest on zaliczany do cyklu Worldloppet. Weźmie w nim udział ponad 400 osób. Tego samego dnia wystartuje też bieg dla początkujących – na 9 km, który zgromadzi ponad 800 zawodników.
Bieg główny na 50 kilometrów stylem klasycznym zostanie rozegrany w sobotę 4 marca. Jest on oczywiście także zaliczany do cyklu Worldloppet. Zapisy jeszcze trwają, zgłoszonych już jest około 1500 zawodników. Cykl Biegu Piastów zakończy niedzielny (5 marca) Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów (dystans 25 kilometrów).
– W weekend 3-5 marca na Polanie Jakuszyckiej zobaczymy blisko 5 tysięcy zawodniczek i zawodników, a w całym festiwalu – około 6 tysięcy – powiedział Z. Bobowski.
Uczestnicy wywodzą się z 26 krajów, przy czym 85 procent to Polacy. Zgłoszonych jest 212 Czechów (niemal tyle samo, co jeleniogórzan), 187 Niemców. Zobaczymy też zawodników z Australii, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
W tym roku przewidziano kilka nowości. – Zostanie przebudowana wioska zawodnicza. Będzie usytuowana pomiędzy startem a metą, co umożliwi bezkolizyjne przejście zawodnikom przez trasy – mówi Kaja Sznajdrowicz, dyrektor Biegu Piastów. – Jak co roku, podczas Biegu Piastów organizujemy targi odzieży i akcesoriów sportowych. Weźmie w nich udział 16 wystawców.
– Po raz pierwszy w historii – mówi Kaja Sznajdrowicz – przyjedzie do nas krwiobus, w którym będzie można oddać krew (4 marca w godz. 10.00 – 15.00). Dzięki naszym sponsorom każdy kto odda krew, otrzyma pamiątkową koszulkę i gadżet.
Twarzą tegorocznego Biegu Piastów będzie Paulina Maciuszek, dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich. Jeden ze złotych medali zdobyła na Polanie Jakuszyckiej. Było to w 2010 roku (na 5 km stylem klasycznym).
– Jakuszyce są mi bliskie, jest tu specyficzny klimat i zawsze chętnie tu wracam – powiedziała. Zapewniła, że wystartuje, ale nie przebiegnie całego dystansu. Zaraz po starcie zejdzie z trasy i będzie kibicować innym. To dlatego, że Paulina spodziewa się dziecka. Kiedy powiedziała o tym na konferencji prasowej, rozległy się brawa a na twarzy zawodniczki pojawiły się łzy wzruszenia.
To nie jedyna niespodzianka tegorocznej edycji. Bieg Piastów po ponad 40 latach doczekał się swojej oficjalnej stolicy – jest nią Miasto Szklarska Poręba.
– Szklarska Poręba na to zasługiwała od lat. Autorów tego sukcesu jest wielu, serdecznie im dziękuję – powiedział burmistrz Mirosław Graf. Wiąże się to z szeregiem działań ze strony samorządu. – Tworzymy drużynę Szklarskiej Poręby na 41. Bieg Piastów. Chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w tej imprezie, żeby zaczęli się z nią utożsamiać – mówi M. Graf. – Każdy, kto się do tej drużyny przyłączy, otrzyma czapeczkę, chusty i inne gadżety.
– Nawiązaliśmy współpracę z 30-ma gestorami bazy turystycznej, którzy zaoferowali rabaty na swoje usługi dla uczestników Biegu Piastów – mówi M. Graf. – Wszystkie te obiekty otrzymały od nas plakaty, afisze, flagi do oznakowania swoich obiektów. Są już bilbordy, banery. Ta impreza będzie widoczna w naszym mieście.
Referat promocji przygotował też ulotki informacyjne, które będą prezentowane na różnego rodzaju eventach, targach itd.
– Powiem szczerze, że tak sobie wyobrażałem tę współpracę – skwitował Mirosław Graf.
– Bieg Piastów ma wielkie szczęście, że ma bardzo dużo przyjaciół – powiedział Julian Gozdowski, honorowy prezes i komandor Biegu Piastów. Podkreślił, że najważniejsi są zawodnicy. – Każdy, kto startował przynajmniej raz w tym biegu, jest jego właścicielem – podsumował.
 

IMG_2218.JPG
IMG_2237.JPG
IMG_2242.JPG
IMG_2261.JPG
IMG_2262.JPG
IMG_2276.JPG
IMG_2280.JPG
IMG_2284.JPG
IMG_2294.JPG