To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Smacznie i zdrowo na placu Ratuszowym

Smacznie i zdrowo na placu Ratuszowym

Świeże, zdrowe i bez krzty chemii - produkty o takich walorach można było dziś obejrzeć w samym centrum Jeleniej Góry. Ponad 25 gospodarstw z okręgu jeleniogórskiego prezentowało swoje unikatowe wyroby na XXII Kiermaszu Ekologicznym.

Do nabycia było wiele specjałów- od naturalnego miodu, słodkich wypieków, świeżych warzyw i domowych nalewek, aż po zdrowotne poduszki i rękodzieło. Wyroby z izerskiej lawendy, ręcznie zdobione bombki czy biżuteria okazały się kolejnymi atutami naszego regionu. Nie zabrakło także stoiska Agencji Rynku Rolnego i Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie nie tylko prezentowano produkty z gospodarstw agroturystycznych, ale także informowano, jakim logiem znakowana jest zdrowa żywność i jakie normy musi ona spełniać, by je otrzymać.

Całość kiermaszu uświetniły występy lokalnych zespołów, takich jak Rybniczanki, działające już szósty rok. – Jesteśmy na kiermaszu od wielu lat, przyjeżdżamy także na majowy kiermasz turystyczny. Częstujemy swoimi własnymi specjałami- świeżymi ciastami i chlebem ze smalcem. – mówi kierowniczka zespołu, Wanda Gajzler.

Na domowe wypieki chętnych nie brakowało także u Haliny i Stanisława Janiec:- Nasze cista są wypiekane na mące orkiszowej, więc są zdrowsze. Na tej imprezie mamy swoje stoisko już trzeci rok i zainteresowanie zawsze jest duże - mówią.

Także pszczelarze chętnie zjawiają się na kiermaszu:- Mimo ubogich zapasów w tym roku, zainteresowanie miodem nie słabnie. Mamy wielu chętnych; i chociaż jesteśmy tu po raz pierwszy, na pewno będziemy pojawiać się częściej- cieszy się Łukasz Sudnik z pasieki w Bolkowie.- Mamy osiem rodzajów miodu, kosmetyki na bazie wosku pszczelego, kremy, maści czy tabletki na gardło- jest w czym wybierać.

Podczas kiermaszu były także przyznawane nagrody regionalnej edycji konkursu na najlepsze produkty i gospodarstwa ekologiczne. Odczytano także nominacje do nagrody Perły Naszego Kulturalnego Dziedzictwa.

A co o kiermaszu myślą mieszkańcy? – To bardzo miła impreza; myślę, że sensowna jeśli chodzi o ten region. Można zobaczyć, co się tu produkuje, popróbować wszystkiego, nawet coś kupić- mówi ze śmiechem jeleniogórzanka Maria Grzelak. Ceny jednak są bardzo przystępne- kiermasz może stać się zatem dobrą okazją, by przekonać się, że zdrowa, ekologicznie produkowana żywność jest na wyciągnięcie ręki.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA