To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Słup Pokoju na Górze Szybowcowej

Słup Pokoju na Górze Szybowcowej

Gwarno i uroczyście było w ten weekend na Górze Szybowcowej. Odbywał się tutaj 39. już zlot zabytkowych szybowców z udziałem szybowników z Niemiec, Austrii, Czech i Polski. W niedzielę w samo południe rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia „Słupa Pokoju” idei, która zrodziła się w Japonii. Jej celem jest promowanie pokoju i przyjaznej współpracy.


 

- Góra Szybowcowa to miejsce szczególne. Początek tutejszym tradycjom lotniczym dali Niemcy, a my je z powodzeniem kontynuujemy. Mimo trudnych historycznych doświadczeń współcześnie z powodzeniem realizujemy ideę „Niebo bez granic” – tłumaczył Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego – Cieszę się, że dostrzeżono nasz lotniczy wkład w działania na rzecz pokoju. Chcemy aby Góra Szybowcowa była jak najczęściej miejscem spotkań sympatyków i pasjonatów sportów lotniczych z różnych stron świata, ale aby tak mogło być musi panować pokojowe współistnienie.

Inicjatywa postawienia Słupa z wypisanym zwrotem w czterech językach: japońskim, czeskim, niemieckim i w polskim „Niech będzie pokój na ziemi” wypłynęła z Fundacji HEIWA – co po japońsku znaczy „pokój” oraz z Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido.
- Bez pokoju nic nie sensu. Nie ma bezpieczeństwa dla nas, dla naszych dzieci, dla naszych narodowych wspólnot. Wskazaliśmy Górę Szybowcową jako miejsce ustawienia tego symbolicznego słupa, bo tutaj wśród sympatyków lotnictwa z różnych krajów realizuje się z powodzeniem ideę pokoju – mówił Jacek M. Kozłowski, prezes Fundacji HEIWA.
Wśród licznych gości uroczystości był Jerzy Makula, jeden z najlepszych polskich pilotów, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej – a od kilku tygodni także nowy prezes Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
W sumie był to bardzo udany piknik lotniczy. Większość z ponad 20 zabytkowych szybowców jakie dotarły do Jeżowa wzbiła się w powietrze. Pogoda sprzyjała. Publiczność mogła z bliska oglądać sprzęt szybowcowy, starty i lądowania, a także modelarzy i skoczków spadochronowych. W niedzielę panowały japońskie klimaty. M.in. pokazy sztuki walki i nauka rysunku.
 

010b.JPG
003.JPG
004.JPG
005.JPG
006.JPG
007.JPG
007a.JPG
008.JPG
008a.JPG
008c.JPG
008d.JPG
009a.JPG
009b.JPG
009c.JPG
009d.JPG
010a.JPG

Komentarze (20)

Dokładnie Niemcy szkolili na tej górze swoich pilotów którzy później bombardowali Polskie ziemie

A gdzie niby mieli szkolić, skoro to były wtedy ich tereny? Tak jakbyś zarzucał naszym żołnierzom, że mają poligony szkoleniowe w Polsce, a nie na Marsie.

Dlaczego posłanka Marzena Machałek nie oddała swojej nagrody na Caritas?

Jarosław Kaczyński powiedział, że wszyscy ministrowie i wiceministrowie mają oddać nagrody na Caritas. Popieramy to. Marzena Machałek jest kiepskim wiceministrem i powinna szybko z tej funkcji zrezygnować.

Marzena Machałek nie odda pieniędzy na ubogich.

Machałek myśli tylko o sobie. Taki, to już człowiek. Po co takich ludzi wybieramy na posłów ?

To proponuje zburzyć tą górę, nie będzie już Cię denerwować...

Ale co się działo na drodze do Góry Szybowcowej to horror,Nikt nie zadbał,żeby poinformować jadących tam kierowców,że na Górze nie ma ani jednego miejsca postojowego.Zero organizacji,

A własnego rozumu nie masz? Przecież było do przewidzenia, że w taką imprezę nie będzie miejsc. A z drugiej strony to na piechotę i spacer to już ciężko? No tak, taki to tylko samochodem jeździ i brzuch hoduje...

Popieram zero organizacji haos i bałagan

A co na to radny Macica Szymanski?

Odpuść, ten żart już nudzi. Inna sprawa, że ten radny rzadko kiedy ma coś mądrego do przekazania.

Proponuję pogańskie tańce wokół słupa... słup pokoju... ooo matkoooo!

"Odbywał się tutaj 39. już zlot"? Mistrzyni pióra i klawiatury!

Rura byłaby lepsza.

No Jak mogli krzyza nie postawili!?? :)
Napewno turysci beda walic tysiacami aby ten kawalek drewna a zobaczyc :))

Już wróciłeś ze szkoły, szczochu?! Nakarm kury i do lekcji siadaj!

To jest słup na miarę możliwości. "Miś"

Się pogubiłam - to słup Pokoja czy Szetyny?

Córeczko, ty się pogubiłaś zaraz po urodzeniu - miałaś trafić do wiadra u ginekologa.

Śmiechu warte tyle krzyku o kawałek słupkaa o którym już nikt dziś nie pamięta. Może by Kaczyńskieo na niego nabić żeby szpaki straszył.