Na początek zostaną przycięte drzewa, by dopuścić odpowiednią ilość światła, co pozwoli na pomyślny rozwój odnowień naturalnych. Zostaną ponadto usunięte drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Przewiduje się także usunięcie drzew dla potrzeb przyszłego dojazdu do wieży widokowej w ramach istniejącej ścieżki.
Z budżetu obywatelskiego
Na projekt przewidujący remont i przywrócenie funkcji widokowej wieży znajdującej się na Sołtysiej Górze w Cieplicach zostało przeznaczone 500 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego Jeleniej Góry na 2019 rok. W ramach projektu zostaną wykonane: projekt budowlany remontu wieży wraz z projektem bezpośredniego otoczenia obiektu wykonanie robót budowlanych wynikających z projektu budowlanego Jest to pierwszy etap obejmujący swoim zakresem samą wieżę i jej bezpośrednie otoczenie.
Wieża widokowa na Górze Sołtysiej
Wieża widokowa na Górze Sołtysiej w Cieplicach ma interesującą historię. Wystarczy 20-minutowy spacer z Cieplic, aby do niej dotrzeć. Miejsce to zwane jest również Strzelecką Górą.
Na szczycie Góry Sołtysiej o wysokości 434 m n.p.m. znajdują się ruiny wieży widokowej. W poprzednich wiekach Sołtysia Góra należała do wsi Malinnik (niem. Herischdorf). Sołtysia Góra od zawsze była popularnym miejscem wycieczek, przede wszystkim kuracjuszy pobliskiego uzdrowiska Cieplice. Na starych pocztówkach widać, jak była świetnie zagospodarowana. Był park, letni dom z restauracją i wieża widokowa, którą wzniosiono w roku 1899. Zbudowana z czerwonej cegły posiadała taras widokowy na szczycie oraz metalową platformę wokół wieży.
Komentarze (9)
A to nie jest przypadkiem Strzelecka Góra?
"Na początek zostaną przycięte drzewa, by dopuścić odpowiednią ilość światła, co pozwoli na pomyślny rozwój odnowień naturalnych."
Właśnie byłem na spacerze pod wieżą - szykuje się wycinka dużej liczby co dorodniejszych drzew wokół tego miejsca i nie tylko. Pewnie wytłumaczenie jest proste - dążenie do zapewnienia otwartego widoku z wieży na wszystkie strony.
Niestety do wycięcia oznaczono także grupę rosnących blisko siebie przepięknych starych daglezji - największych i najpiękniejszych drzew na całej górze!. Były one prawdopodobnie posadzone w czasie budowy wieży, jako piękny element jej otoczenia, jako ozdobne drzewa parkowe.
Decyzja o wycinaniu ich wszystkich to po prostu barbarzyństwo. A i do wycinki części innych można mieć zastrzeżenia - cóż drewno jest cenne ..
Jesteś idiotą. Funkcja wieży widokowej to widok na wszystkie strony świata. Drzewa które zarosły wieżę widokową, zresztą nie tylko tą na Sołtysiej Górze, to efekt zaniedbania polskich rządów. Za Niemców drzewa były regularnie przycinane, a samosiejki które zarosły tą górę, były przez nich wycinane.
Ja także ubolewam z tego powodu, tam na dole jakiś burak ględzi o "zaniedbaniach", gdzie na Sołtysiej Górze wyrósł po prostu piękny, mieszany las z rosłymi reprezentantami różnych gatunków, a teraz to pójdzie pod piłę bo ktoś miał pomysł odbudowy zabytku. Samo zajęcie się wieżą to dobra idea, ale tylko z jednoczesnym uwzględnieniem jak najbardziej oszczędnego traktowania drzew, tymczasem rozmach sięgający wycinaniu drzew wzdłuż turystycznej ścieżyny jeży włos na głowie.
A będą nowe nasadzenia,bo wszędzie mówią i piszą o wycince ,zgoda stare drzewa już większe nie urosną ,więc proponuję zastąpić nowymi tego samego gatunku i pewnie nie będzie zgrzytów.
Kasprzak 23 - mieszany to Ty masz rozum. Zaniedbania w wycince spowodowały że z miejsc widokowych w okolicy tylko nazwa została. Kilka drzew to nie tragedia. Są ich tysiące w innych miejscach. A widoki są dla ludzi. Ale to takie polskie jęczenie. Żeby tylko jęczeć.
Kasprzak 23: jeżeli ten wpis dotyczył mojego komentarza informuję: akuratnie wiem, że będzie tam realizowana wycinka, tylko nie związana z projektem rewitalizacji wieży, czego autor nie sprawdził.
Niedawno zakończone zostały prace porządkowe na punkcie widokowym Panorama, który znajduje się w sąsiedztwie wieży.
Skąd to wiem? Reprezentuję Stowarzyszenie Moje Karkonosze, które zrealizowało malowanie szlaku spacerowego wiodącego przez Górę Sołtysią i Panoramę (to te biało czerwone kwadraty).
Doskonale wiem o zaniedbaniach dotyczących punktów widokowych, gdyż jako Stowarzyszenie dążymy do ich odtworzenia.
Nigdzie nie protestowałem w kwestii wycinania, jeśli o to chodzi.
Kwestię jęczenia zatem pominę w komentarzu.
Pozdrawiam serdecznie.
Zadziwia . Prawie 75 lat po zakończeniu II wojny. Miasto Jelenią Górę ominęła ta zawier***. Wystarczy poszukać starych zdjęć i zobaczyć jej piękno i bogactwo.Dużo zieleni.Niestety jak mawiał Kisiel"rządy ciemniaków" Doprowadziły do tego co mamy obecnie.Oby nie było tak jak z odtworzeniem ścieżki do źródełka Hipokrene w dolinie Bobru.Odtrąbiono sukces obecnie znowu jest zapuszczona i nie do przejścia.Miasto umiera upadające małe sklepiki jedyny pomysły władz to budowa kolejnych hipermarketów pomijam wyburzanie zabytkowych doprowadzonych do ruiny obiektów. Szkoda piękne położenie a brakuje nawet dobrego hotelu.
Pytanie. Dlaczego moderator tej strony wykropkował wyraz zawier*** odsyłam do słownika PWN która podaje znaczenie słowa zawier***
1. bardzo silny wiatr
2.wielki wstrząs dziejowy.
oj chyba trzeba wrócić do szkoły !!!!!!