To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rusza 47. Rajd na Raty

Rusza 47. Rajd na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają do udziału w czterdziestym siódmym Rajdzie na Raty. Pierwsza wycieczka odbędzie się już w najbliższą niedzielę 26 lutego 2017 roku.

W wycieczkach rajdowych może brać udział każdy, komu miły jest czynny wypoczynek na krajoznawczej wędrówce. Żadnych formalności uprzednio załatwiać nie trzeba. Wycieczki piesze długości 12–16 km przebiegające przez najciekawsze tereny Dolnego Śląska oraz przygraniczne rejony Czech i Niemiec będą odbywały się we wszystkie niedziele i święta do 3 grudnia tego roku bez względu na pogodę a prowadzą je społecznie przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Turyści ponoszą tylko indywidualnie koszty przejazdów i wstępów. Nie jest potrzebne wcześniejsze zgłaszanie udziału w imprezie (z wyjątkiem wycieczek wielodniowych). Wystarczy zgłosić się na miejscu zbiórki, gdzie zawsze oczekuje prowadzący.

Pierwsza wycieczka odbędzie się w dniu 26 lutego 2017 roku. Wyjazd z przystanku Osiedle XX-Lecia Pętla autobusem MZK nr 4 o godz. 9.38 do Przesieki (dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusem MZK nr 6).

Trasa długości 12 km przebiega we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego. Z autobusu wysiadamy na przystanku „Pod Lipami”, w pobliżu wznoszą się interesujące skałki granitowe: Chybotek i Waloński Kamień. Szlakiem czarnym schodzimy do Wodospadu Podgórnej, trzeciego pod względem wysokości wodospadu (10m) w polskich Karkonoszach. Następnie drogami leśnymi, mijając teren dawnego obozu jenieckiego idziemy do malowniczo położonych w Dolinie Pięciu Potoków Borowic i dalej szlakiem niebieskim docieramy do Przełączki. Tu zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku, w trakcie którego omówimy plany wycieczkowe na bieżący rok, najaktywniejszym turystom zostaną wręczone odznaki PTTK. W końcowej części wędrówki obok Kaplicy Świętej Anny schodzimy do Miłkowa. We wsi zwiedzamy gotycki kościół św. Jadwigi z cennym wyposażeniem, na murze zewnętrznym zespół bogato zdobionych płyt nagrobnych upamiętniających karpackich laborantów, w murze cmentarnym 3 krzyże pokutne, obok kamienny pręgierz. W pobliżu znajduje się zespół pałacowy z XVIII w. i ruiny kościoła ewangelickiego. O godz. 17.22 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.