To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Rok Ryszarda” w Teatrze Norwida

„Rok Ryszarda”  w Teatrze Norwida

Już w sobotę, 30 stycznia, o godz. 19:00 w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze premiera – „Rok Ryszarda” Angéliki Liddell w reżyserii Joanny Zdrady.

Ten kameralny, a jednocześnie gęsty, wręcz krwisty monodram w wykonaniu Roberta Dudzika porusza szereg istotnych problemów skoncentrowanych wokół dehierarchizacji wartości, które porządkują współczesną rzeczywistość. Sztuka jest swoistym manifestem rozpościerającym groźną wizję antyspołeczeństwa, świata postdemokratycznego rozsadzającego zastygłe struktury ustrojowe i mentalne.

Angélica Liddell to obecnie czołowa hiszpańska performerka i dramatopisarka – artystka tworząca na styku sztuk widowiskowych, wizualnych, muzycznych i literackich. Jej twórczość z uwagi na bezkompromisowość i radykalizm przekazu często jest kontrowersyjna czy wręcz ociera się o skandal. Rok Ryszarda jest trzecią częścią trylogii pt.„Akty opory przeciwko śmierci”, w której Liddell analizuje mechanizmy władzy w odniesieniu do jej ofiar.
W utworze „El año de Ricardo” („Rok Ryszarda”) Angélica przedstawia Ryszarda jako bezwzględnego despotę, buntującego się przeciw zastanemu, krzywdzącemu porządkowi świata, snującego perspektywę rewolucyjnej formy władzy nad masami, mającej przynieść im oczekiwane wyzwolenie. Analizy, przy pomocy których Ryszard zmierza do podważenia dominującego modelu świata mają jednak faktycznie utorować mu drogę do własnych, równie okrutnych zbrodni. I o ile konotacje z szekspirowskim złoczyńcą Ryszardem III są nad wyraz czytelne, to aktualność sztuki przeziera w prowokacyjnej postawie tyrana, niesionego chciwością i żądzą władzy totalnej.

„Rok Ryszarda” w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po dwa dwuosobowe zaproszenia na prezentacje tej sztuki, które odbędą się na Scenie Studyjnej Teatru Norwida 3 i 4 lutego 2016 o godz. 19.00. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781, w poniedziałek, 1 lutego, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy! 

See video