To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rewolucja w strukturach PiS. W niedzielę wybory

FOT. New4Media

W niedzielę na kongresie Prawa i Sprawiedliwości mają paść zapowiedzi zmian w partii. Odczują je nie tylko posłowie i senatorowie, ale też regionalni politycy.

Wybory władz w PiS wyglądają tak, że najpierw wskazuje się prezesa partii, a następnie odbywają się zjazdy okręgowe, powiatowe, gminne. Na tych niższych szczeblach partyjnych zawsze głosowania wygrywają kandydaci rekomendowani przez prezesa. Ten polityczny maraton zacznie się w niedzielę podczas kongresu PiS w Warszawie. Zostanie na nim wybrany prezes, a dzień później wiceprezesi ugrupowania.

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez polityków PiS sobotni kongres wprowadzi wiele zmian w ugrupowaniu. Jeden z posłów ujawnia: "Spodziewam się, np. Krzysztof Sobolewski otrzyma szersze uprawnienia i to on będzie bezpośrednio nadzorował pracę w okręgach PiS" Liderem partii ma nadal pozosta Jarosław Kaczyński, ale już na niższych szczeblach mają zajść zmiany. Teraz wiceprezesami są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński, a miałby do nich dołączyć Mateusz Morawiecki. Funkcję – jak nieoficjalnie wiadomo – ma stracić Szydło, a zastąpi ją Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Nowością ma być powołanie Sekretarza Generalnego, którym najpewniej zostanie zaufany człowiek Kaczyńskiego, Krzysztof Sobolewski. Jednak prawdziwa rewolucja ma zajść w tzw. „terenie”.

Dziś partia jest podzielona na 41 struktur okręgowych. Centrala PiS chce, aby było ich 95 i generalnie ma to odpowiadać podziałowi Polski na okręgi wyborcze do Senatu. Tych jest 100, ale nowy model zarządzania PiS nie zakłada zmian w Warszawie czy Krakowie. To wszystko oznacza, że członkowie partii będą wybierać większą liczbę lokalnych liderów.

Dla przykładu - dziś województwo lubelskie to dwa okręgi: lubelski i chełmsko-zamojski, a jeżeli dojdzie do nowego podziału, to okręgów będzie aż sześć, z czego sam Lublin stanie się osobną strukturą. I to nie jest jedyna zmiana, bo według przecieków do mediów, jeżeli ktoś zostanie wybrany na przewodniczącego okręgu, nie będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych.

Co za tym wszystkim stoi? Jarosław Kaczyński chce „skończyć z lokalnymi baronami”. Chciałby zaktywizować członków partii do działania, a „nowa krew”, czyli nowi liderzy, którzy w dużym okręgu nie mieli szans na przebicie się, mają taką okazję dostać.

Komentarze (12)

Czekam aż do PiSu dołączy Hubert Papaj

Toyota w Wałbrzychu wygasi produkcję. Panie @MorawieckiM i @michaldworczyk dlaczego 900 osób ma być zwolnionych. Przyczyna jest prozaiczna. Truciciel koło Bogatyni. Cały makroregion z powodu truciciela Turów zostanie pozbawiony przez Unię Europejską funduszy i dotacji. Niech żyje narodowo socjalistyczna katolicko pedofilska Wolska i najszczalnik z Żoliborza.

Coś mnie się zdaje, że Zbawca Narodu szykuje się do "wycieczki" w polityczny niebyt (bez obaw tylko medialnie!), zwanej potocznie tchórzliwą ucieczką od odpowiedzialności, ale społeczeństwo (to myślące) Mu tego podziału Polaków nie zapomni, oj NIE!!! Teraz się zacznie walka buldogów (nie obrażając te szlachetne psy) pod dywanem... Będzie co oglądać, tu i tam!

Nic się nie zmieni nicponi zastąpią następni bezmózgowce.

Czwarta fale pandemii grozi Polsce wschodniej i podkarpaciu to ostoja PISu ,to ONI niszczą kraj.

Musimy zwrócić majątek braciom Żydom. "Istotną częścią Deklaracji są pryncypia dotyczące krajowych mechanizmów restytucji mienia żydowskiego przejętego w czasie wojny i po jej zakończeniu. W tym zakresie Deklaracja zawiera cały szereg zasad, zgodnie z którymi system restytucji mienia winien być transparentny, maksymalnie uproszczony oraz w sposób niedyskryminujący powinien zapewniać dawnym właścicielom (lub ich następcom prawnym) w miarę możliwości zwrot przejętego majątku lub uzyskanie słusznej rekompensaty w przypadku braku szans na restytucję naturalną."

Braciom Żydom i braciom Polakom powinni zapłacić reparacje wojenne bracia Niemcy[chyba, że morderstw i ruiny kraju dokonali Marsjanie lub Irokezi].Aha, jeszcze są do spłaty Grecy i Afrykanie z byłych kolonii germańskich.

Przecież nie wolno organizować zebrań w pandemii a chyba że pisiorków to nie obowiązuje, to przepraszam :-)

Miałem na myśli zebrania wyborcze

Naczelnik Państwa właśnie był łaskaw publicznie w mediach, oświadczyć DOBRĄ NOWINĘ, że "połknął" jednego człowieka do swojego "ugrupowania" i ma już 230 szabel w Sejmie! Jakby nie liczyć, to nadal jednej mu brakuje! Co jest warta taka konferencja, na której z triumfem ogłasza się zwiększenie swojego posiadania o jeden i nie można zadać żadnego pytania! Co jest wart taki rząd, balansujący na krawędzi upadku? Musi być w PiS-ie niezła panika - aż Im współczuję, że portki się trzęsą od odpowiedzialności!

Z opóźnieniem, ale dotarła do mnie logika i specyficzny sposób liczenia, pana Prezesa - otóż 230 szabel to przewaga głosów! Wystarczy zatrzasnąć jednego opozycjonistę w toalecie i ma przewagę... Że też wcześniej na to nie wpadłem, jednak nie nadaję się na polityka, a już na pewno do PiS!

Bo to się nazywa już nie prostytucja polityczna tylko q,,,,wska.

Kaczy tchórz będzie się teraz ukrywał za plecami Mateusza kłamczucha i będzie jeszcze bardziej bezkarny w niszczeniu Polski.