To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Razem można więcej

Razem można więcej

Trzydzieści samorządów – gminnych i powiatowych, położonych wokół Jeleniej Góry wyraziło chęć wspólnego działania w ramach aglomeracji jeleniogórskiej. Chodzi nie tylko o wspólny lobbing na rzecz rozwoju komunikacji w regionie, rozwoju i promocji turystyki oraz stymulowania rozwoju przedsiębiorczości, ale przede wszystkim o skuteczną możliwość pozyskiwania na te działania unijnych środków pomocowych od 2014 roku.

Na zaproszenie prezydenta Jeleniej Góry, samorządy zgłosiły propozycje do powstającej strategii aglomeracji jeleniogórskiej, która z kolei ma być częścią strategii rozwoju Dolnego Śląska.

Za najważniejsze cele do realizacji samorządy uznają poprawę komunikacji – budowę i remonty dróg, a także utrzymanie kolejowych połączeń regionu z reszta kraju. Dobra komunikacja, to jeden z warunków rozwoju turystyki, co jest kolejnym, najsilniej akcentowanym celem współpracy.

Opracowanie strategii rozwoju aglomeracji jeleniogórskiej i umocowanie tego dokumentu w strategii województwa, jest niezbędne w zapowiadanej nowej formule dystrybucji unijnych środków od 2014 roku. Część pieniędzy ma być w dyspozycji tzw. ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, właśnie na poziomie poszczególnych aglomeracji.

Nie wszystkie zaproszone do współpracy samorządy regionu jeleniogórskiego zgłosiły w terminie postulaty do opracowywanej strategii. Dlatego władze Jeleniej Góry dały im czas na uzupełnienie dokumentów do końca przyszłego tygodnia.

IMG_6616.JPG
IMG_6600.JPG
IMG_6603.JPG
IMG_6609.JPG

Komentarze (2)

Widać, że zaczyna się kolejne bicie piany pod zawiłymi auspicjami. A redaktor NJ musi troszkę bardziej poznać naturę ZIT i odróżnić ją od politycznej propagandy