To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ratunek z nieba

Ratunek z nieba

Dzwoni telefon. Ratownik w skupieniu kilka chwili wsłuchuje się w słuchawkę. Jeszcze tylko parę precyzyjnych pytań do dyżurnego w stacji centralnej, szybka ocena sytuacji i krótki komunikat: lecimy. Od tego momentu zupełnie nie czuć upływu czasu. Zespół natychmiast rusza do działania. Spokój, koncentracja i zdecydowanie. Czas potrzebny na uruchomienie śmigłowca to też czas na zaplanowanie akcji.

Dwójka pilotów za sterami, za nimi mechanik pokładowy i trójka ratowników górskich na pokładzie. Ludzie spacerujący w piękny, wiosenny dzień w okolicy z zaciekawieniem obserwują to, co dzieje się na lądowisku. Ekipa na ziemi stanowczym gestem odsuwa wszystkich gapiów. Huk silników, helikopter odrywa się od ziemi i błyskawicznie odlatuje w stronę gór. Po chwili jesteśmy nad Karkonoszami.

W niedzielne popołudnie wojskowy śmigłowiec z ratownikami zawisł nad Końskimi Łbami nieopodal Szrenicy. Młoda kobieta paskudnie strzaskała nogę, skacząc ze skały na skałę. Na miejscu są już ratownicy, którzy dyżurowali w pobliżu. Dwójka kolejnych zjeżdża na linach wprost ze śmigłowca. Opatrują poszkodowaną, pakują do noszy koszowych, szykując do najszybszego z możliwych transportu do szpitala. Na sygnał o gotowości do ewakuacji nad ich głowami znów pojawia się wojskowy sokół, który na parę chwil przycupnął na lądowisku przy Szrenicy, wzbudzając ogromne zaciekawienie turystów. Z pokładu maszyny zjeżdża długa lina, do której podczepiają się ratownicy wraz poszkodowaną w noszach. Śmigłowiec delikatnie przynosi ich na lądowisko przy Szrenicy, na którym po chwili sam siada na moment, by zabrać dziewczynę na pokład.

Znów jesteśmy w powietrzu. Krótki lot i znów siadamy na ziemi. Ale tym razem już na lądowisku przy jeleniogórskim szpitalu.

Cały fotoreportaż w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 18/09

Komentarze (27)

Helikopter dla Karkonoszy!!!

Gratulacje i wielkie uznanie
Helikopter w kotlinie byc musi !!!!!!!!!

nie skakała tylko schodzila.super chłopaki :D

A Karkonosze dla rozsądnych turystów.

placimy podatki i duzo pieniazkow na sluzbe zdrowia wiec smiglo w karkonoszach powinno byc !!!! nie tylko ze wzgledu na góry.. ale fakt ze najblizsze LPR to wrocek.
Brawo obo tylko ame udane akcje !!! pelne poparcie dla Was

TO JA JESTEM Tą POSZKODOWANą ZE SZRENICY POJECHAłAM Z MężEM I DWóJKą DZIECI NA WYCIECZKę NIE SPODZIEWAłAM SIę TAKIEGO ROZWOJU WYPADKU .JESTEM DOśWIADCZONOM TURYSTKą .NIE SKAKAłAM PO SKAłACH TYLKO SCHODZIłAM Z KAMYKA NA KAMYK I SZCZELIłA MI łęKOTKA W KOLANIE .OCZYWIśCIE CHCIAłA BYM BARDZO PODZIęKOWAć CAłEJ EKIPIE RATUNKOWEJ Są TO WSPANIALI LUDZIE I MAM NADZIEJE żE WYWALCZą śMIGłOWIEC DLA KOTKLINY JELENIOGóRSKIEJ.JESZCZE RAZ BARDZO DZIęKUJE I POZDRAWIAM.

A CI LUDZIE CO NARZEKAJą NA HELIKOPTER TO NIECH KUPIą SOBIE ZATYCZKI DO USZóW .BO żYCIE LUDZKIE JEST WAżNIEJSZE !!!!!!!!!!

to jest właśnie przykład wrażliwości luskiej pewnie to ty jesteś tą osobą co narzeka na hałas helikoptera który pomaga ludzią poszkodowanym w wypadkach a myśliwy to ciebie powinien strzelić za wypisywanie głupot .Z takimi ludzmi jak ty to niema co dyskutować nie ma sensu!!!!!!!!!!!!!!

A ja jestem osobą, która brała udział w akcji.
Prawda jest taka, że śmigłowiec w olbrzymi sposób skraca czas dotarcia do poszkodowanego i zapewnia bezpieczny i wygodny transport. Nawet przy tak "nieznacznym" urazie jak staw kolanowy, nikomu nie życzę jazdy land roverem po naszych szlakach...
Pani Justynie, życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Była pani dzielna.

kaleczy cię jej ortogrfia czy twoja głupota( się jeszcze )pisze się osobno jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to się nie udzielaj . :D :D :D :D :D

A dla pani Justyny gratulacje.Ja też jestem za śmigłowcem.Czasem też popełniam błędy ortograficzne.

anonimowcu nie udzielaj sie bardziej zalezy ci na bledach niz na zyciu ludzkim

tym bardziej że sam robi błedy,,... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D frajer :D :D

A moze ze mna porozmawiasz o bledach nie wiem o co ci chodzi dziewczyna nie moze chodzic a ty jej piszesz o bledach i strzelaniu puknij sie moze w ta swoja glowke i sam sobie strzel

Helikopter dla Karkonoszy.Pozdrawiam ratowników.

pan 24 ==> sam jesteś frajer a twoja stara ma 4 jaja!!!!!!! Również popieram helikopter w Karkonoszach, ale nie mam ochoty słuchać / czytać/ jazgotu jakiegoś babska. Współczuję jej urazu, cieszę się, że nic jej się poważniejszego nie stało, ale wyżalać się niech idzie na pudelka do faktu lub życia na gorąco. A do tego te jej rażące ortografy!! Płakać się chce! Przecież są funkcje wykrywające błędy automatycznie również w przeglądarce internetowej, nie tylko w edytorze tekstu. Takie to trudne? Polecam jednak powrót do podstawowej szkoły na nauki!

Babsko to twoja stara i ty masz 4 jaja a w głowie bałagan.FRAJER :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ja tez jestem za tym zeby w J eleniej Górze byl smiglowiec

wlasnie jestes frajer a ja nie jestem jej stara

Chodzi ci o błedy jakie dziewczyna robi zostaw ja juz w spokoju oszołomie naprawde jesteś frajer pomysl co piszesz?

spadówa frajerstwo!! pouczcie się jeszcze głąby bez szkoły!!!!

Ten artykuł to zagrywka PR w związku ze skargami ludzi- ma pokazać jaki helikopter potrzebny. A że jest potrzebny to nikt tego nie kwestionował - zabrakło mi w tekście merytorycznego uzasadnienia dlaczego ćwiczenia są nad domami mieszkalnymi lub w ich pobliżu. Po co np w ciągu dnia nisko na domkami jednorodzinnymi latał helikopter z włączonym reflektorem - symulacja pogoni za uciekającym przestępcą? Takie ćwiczenia można robić gdzie indziej. Przy planowanych takich treningach powinno się zadbać o to by uciążliwości były jak najmniejsze. Chyba że jak to u nas w Polsce bywa zignorowano fakt, że w Jeleniej Górze mieszkają ludzie. Na prowincji można poszaleć a w razie czego wcisnąć jakiś "kit". Dla wyjaśnienia - nie jestem osobą która skarżyła się na uciążliwość. Denerwuje mnie jednak bezmyślność jaka z tego wszystkiego bije.

:angry: dla rozsądnych??to samo mogło sie stać tobie dupku!!!!!

Bardzo się cieszę, że mój helikopter zdaje egzamin i ratuje pechowych turystów. Pozdrowienia dla Justyny. Szybkiego powrotu do zdrowia. Polecam rehabilitację w Spale. :)