To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Ratunek” na pomoc w górach

„Ratunek” na pomoc w górach

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło nową aplikację na smartfony. – Dzięki niej, bardzo sprawnie i szybko możemy wezwać pomoc – mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej Sławomir Czubak.

Aplikacja nazywa się „Ratunek” i można bezpłatnie pobrać ją z sieci. Działa w telefonach z modułem gps, wyposażonych w system Android (od wersji 4.0).

 

– Daje ona turystom możliwość wezwania pomocy poprzez wykonanie połączenia alarmowego do stacji centralnej – informuje Sławomir Czubak. – Plus jest taki, że ratownik dyżurny wraz z informacją o osobie potrzebującej pomocy otrzymuje pakiet danych, m.in. informację, gdzie dokładnie taka osoba się znajduje.

 

Po ściągnięciu i otwarciu aplikacji pojawia się interfejs. – Wystarczy trzykrotnie kliknąć w symbol błękitnego krzyża w okręgu i natychmiast wykonywane jest połączenie – mówi S. Czubak.

Zaznacza, że aplikacja nie jest obowiązkowa, jest jedynie wsparciem dla turystów.

 

Co w sytuacji, gdy nie ma zasięgu, lub też, gdy jesteśmy w zasięgu zagranicznych operatorów? – Należy standardowo wybrać numer 985, by połączyć się z Grupą Karkonoską – mówi naczelnik.

 

Aplikacja posiada też funkcję tzw. książeczki medycznej. W niej możemy umieścić aktualne informacje na temat naszego stanu zdrowia, które także otrzyma dyżurny ratownik w przypadku wezwania pomocy. Jest też możliwość podania kontaktu do osoby, którą należy zawiadomić w razie wypadku.

 

„Ratunek” działa na terenie całego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, od Bieszczad po Sudety, z wyjątkiem Tatr.

Komentarze (2)

Jakos ksiazki medycznej czy nr do do osoby do powiadomienia nie mozna si edokopac w tej aplikacji, jakis trick potrzebny ?

Produkt jest niedostępny w twoim kraju, czyli tylko dla turystów z Polski.