To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ranking liceów ogólnokształcących w regionie

Ranking liceów ogólnokształcących w regionie

Coraz większe różnice pomiędzy liceami. Najlepsze ogólniaki szczycą się już nie tylko wysoką ilością punktów zdobywanych przez ich młodzież na maturze, ale powszechnym zdawaniem jej na poziomie rozszerzony. Brylują szkoły jeleniogórskie, ale w szpicy znalazło się również małe liceum z Bogatyni.

W bezapelacyjnie najlepszym liceum, jeleniogórskim „Żeromie”, co trzeci maturzysta pisał egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na poziomie rozszerzonym maturę z matematyki zdawało dwóch na trzech uczniów te szkoły, a język angielski co drugi! Dla porównania, w najsłabszych ogólniakach regionu decydowali się na to nieliczni, czasami nikt. Dysproporcje w wykształceniu młodych ludzi są kolosalne. Wiedze generalnie łatwiej zdobywa się w większych miastach, ale małe miejscowości wcale nie stoją na straconych pozycjach. Liceom z jeleniej Góry, Bolesławca czy Lubania dorównują szkoły z Bogatyni i Kowar. Zwłaszcza ta pierwsza rzeczywiście ma się czym poszczycić. Trzech z czterech jej uczniów decyduje się na pisanie matury na poziomie rozszerzonym z biologii, dwóch na trzech z historii, a co trzeci z matematyki. Równie imponująco przedstawiają się rezultaty tych matur. Tylko nieznacznie ustępują tym z „Żeroma”, „Norwida” czy I LO w Bolesławcu.

„Tradycyjnie „Żerom” najlepszy

Po raz kolejny w rankingu zwyciężyło I LO z Jeleniej Góry. O niespodziance nie ma więc mowy. Szkoła szczyci się sześcioma laureatami olimpiad na szczeblu centralnym; młodzież może uczyć się w niej pięciu języków obcych oraz wzbogacać zainteresowania i wiedzę w wielu kołach zainteresowań i na licznych dodatkowych zajęciach. Liceum współpracuje z trzema szkołami w Niemczech i jedną z Holandii.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 10/10.

 
 
 
Ranking liceów ogólnokształcących w regionie

Komentarze (25)

Kiedy wyślecie swoich pracowników na jakiś kurs pisarski?
Przecież to żenujące, żeby dziennikarz używał słowa generalnie, zamiast zastąpić je innym, nie pochodzącym z nowomody. Literówki też za często się tu ostatnio spotyka. Do nauki!!!!

Prosze o informacje,ktore miejsce w rankingu zajelo LO nalezace do ZSO w Szklarskiej Porebie.Z gory dziekuje i pozdrawiam

Ten "dziennikarz" nie ukończył Żeroma!

Kurs pisarski? Co to jest? Idź bandi na jakiś kurs o kursach...

do bandiego: nie z imiesłowami odczasownikowymi piszemy razem.

To są dzieci które pobierają naukę na korepetycjach a nie w szkole. Bo nauczyciele chociażby w Żeromie nie robią wiele. A do mniejszych szkół chodzą biedniejsze dzieci, które oczywiście nie stać na korepetycje.

„Tradycyjnie „Żerom” najlepszy

Te cudzysłowie to przedszkolak chyba pisał

Michał Cz. napisał:
„Tradycyjnie „Żerom” najlepszy

To cudzysłowie to przedszkolak chyba pisał

Chyba "cudzysłów"...

"Cudzysłowie" mówią przedszkolaki.

Po przeczytaniu wszystkich postów ogólnie można odnieść wrażenie, że na terenach poniemieckich polski język napotyka na wielkie trudności i wyraźnie ma z zadomowieniem się na ziemiach odzyskanych jakieś straszne kłopoty.

Radziłem sobie i wielu moich znajomych bez korepetycji, ale może teraz jest inaczej. Wtedy nauczyciele naprawdę byli dobrzy. I LO to nie tylko szkoła dla dzieci jeleniogórskich elit...

nie zgadzam sie z toba. w zeromie moja srednia to okolo 4,75, a na zadne korepetycje nie chodze. zupelna bzdura jest twoje stwierdzenie, ze do mojej szkoly chodza ludzie, ktorych stac na korepetycje, a do innych nie, i dlatego szkola ma inny poziom. wcale nie jest tu wiecej 'bogatych osob'.

uczennica, w żeromie jest najwięcej dzieci lekarzy, architektów, prawników, prezesów i kupców, dzieci urzędników i nauczycieli to mniejszość, a dzieci robotników czy drobnych chłopów to na palcach można liczyć; itd. itp., w każdym razie na kasie siedzą, tylko sie maskują, bo to takie niespołeczne etc.

nadal się nie zgadzam, jetem w tej szkole niemalże codziennie i wiem, co widzę. fakt, zamożniejszym rodzicom na pewno zależy na posłaniu dzieci do szkoły, która prowadzi w rankingach, ale to nie znaczy, że innym rodzicom na tym nie zależy! znam środowisko w którym się obracam, moja opinia nie jest wyssana z palca (oczywiście nie twierdze, że "takiej prawdy" jest). sama jestem córką urzędniczki, a inni uczniowie jakoś bardzo się nie różnią ode mnie.

Rankinki szkół nie opierane na danych z OKE ,czy tez testach są nieprawdziwe .Kryteria opracowane przez redaktora ,dlaczego nie są dostępne wszystkim. Powinno się również udostępniać dane przekazywane przez szkoły. W tabelkach można wpisać wszystko ,kto te dane sprawdza i weryfikuje.

Brawo dla Pana Dyrektora z Gryfowa. Nie podał danych i miał rację .Ranking szkół opracowują uczniowie i ich rodzice, akceptując prace szkoły i jej wyniki .

Popieram Kasię Panowie redaktorzy opierajcie sie na wynikach egzaminów na podstawie danych z OKE nie tylko bazujcie na tym co przesyłają szkoły .Małe liceum z Bogatyni .Znam szkołę i jej wyniki maturalne.Nie ma tam wyników które pretendują szkołę do tak wysokiego miejsca.Brane były również osiągnięcia w konkursach i olimpiadach -Jeżeli są to jakie.Zbyt dużo pytan jak na jeden ranking

żenada...

Bronek - taka szczęśliwa mina, że należy do elitarnej młodzieży, a Danielowiuśmiech z twarzy nie schodzi. Niestety nic nie mogę na to poradzić. Powiem tylko, że SMS-y w 36.6 się nie kończą. Ale co ja widzę - stypendysta w krótkim rękawku - co za wstyd, co za straszny wstyd!!!!!

Ten tekst został napisany przez jakiegoś analfabetę... nie ma to jak czytać go trzy razy i dalej nie widzieć sensu w zdaniu.. ; /

Twoja odp. jest porypana... albo zazdrościsz, albo nie wiem. Może się nie dostałeś/aś, ale ja nie jestem z bogatej rodziny i jakoś żyję. Dużo jest osób, które jak piszesz pochodzą z bogatych rodzin, ale to nie jest ważne. W żerku nie ma czegoś takiego jak 'pozycje społeczne" (chłopi etc.) to nie jest średniowiecze. Wszyscy tak nadajecie na tą szkołę, a nie wiecie jak jest. Czego zazdrościcie ? Można napisać tu wiele... ale po co ? Wy i tak nie zrozumiecie. Poza tym. Przykro mi jest, że tak nas poniżacie...

Moje trzy córki chodziły do Żeroma swietna szkoła skończyły dobre studia stypendia naukowe . Miały dobre podstawy. dzisiaj sobie swietnie radza w życiu.

bardzo "elitarnie"
nauczyciele z za dużym mniemaniem o sobie, którym nie chce się nawet poprawiać prac uczniów
na dodatek nauczyciele w eiku nie nadającym się już do uczenia w szkole

skąd wiedza - korepetycje

gdybym mogła jeszcze raz wybierać swoje lo - nie byłoby to I LO w Bolesławcu
do matury przygotowywałam się prywatnie, teraz na studiach radzę sobie dzięki tej nieszkolej wiedzy

1 Lo Bolesławiec- bardzo dobra placówka , ktora przygotuje Ciebie do matury i przyszłych studiów.
Niestety nie można nazwać jej SZKOŁĄ. To jest obóz przetrwania, codzienne starcia z nauczycielami -psychopatami z ktorych połowa miała już jakies historie miłosne ze swoimi byłymi uczniami.. zgadzam się , poziom wysoki, lecz żeby zostać absolwentem tej szkoły, trzeba być hardcorem:D ot , cała prawda. Ja jestem jednym z tych Hardcorów, pozdrawiam :)

1 lo w Bolesławcu- szkoła elitarna zgadzam się ,ze ma świetne wyniki i renomę. Wyślę tam swoje dzieci :)