To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rajd Pojazdów Historycznych „Łużyce 1945”

Rajd Pojazdów Historycznych „Łużyce 1945”

Przez trzy dni, od 22 do 24 kwietnia, wielką frajdę mieć będą miłośnicy starych militariów i inscenizacji historycznych. W trasę od Jagodzina (gm. Węgliniec) do Lubania wyrusza druga edycja Rajdu Pojazdów Historycznych „Łużyce 1945”.

Projekt ma na celu upamiętnienie Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego oraz podkreślenie ich wysiłku zbrojnego w polskiej historii. Przewidziano pokazy i przejazdy dawnego sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz inscenizację historyczną bitwy o Łużyce w 1945 r z udziałem kilku grup inscenizacyjnych z Polski i z zagranicy.

Rajd wyrusza 22 kwietnia o godz. 16.30 z Jagodzina. W sobotę, 23 kwietnia, przejedzie przez Toporów, Pieńsk, i Zgorzelec. Punktem kulminacyjnym będzie wspomniana już inscenizacja historyczna pod MDK w Zgorzelcu, o godz. 15.00. Tego samego dnia przejazd przez Radomierzyce, Bogatynię, az do czeskich Hermanic. W niedzielę, 24 kwietnia, kompania pojedzie przez Frydlant, Zawidów, Platerówkę, Leśną, aż do Lubania, gdzie w rynku, o godz. 14.00 zaplanowano piknik militarny oraz zakończenie rajdu.