To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Radni postanowili: czynsze bez zmian

Radni postanowili: czynsze bez zmian

Jeleniogórscy radni odrzucili projekt uchwały w sprawie czynszów. Za zmianą sposobu ustalania czynszów lokatorom mieszkań komunalnych było 7 głosujących, 12 było przeciw, 1  wstrzymał się , a 1 nie głosował.

Debata na temat zmiany czynszów była w dużej części emocjonalna i niemerytoryczna. Padały znane już argumenty. Oliwer Kubicki przypomniał, że chodzi o przywrócenie sprawiedliwości i naprawienie błędu sprzed 3 lat, kiedy Rada Miasta Jeleniej Góry, jak ocenił, nie w pełni świadomie, podniosła czynsze o 60 proc. W jego opinii powstałe wówczas w ratuszu akty prawne, zostały sądownie podważone i późniejsze podwyżki czynszu były nielegalne. Radny Prawa i Sprawiedliwości zżymał się na argumenty o braku pieniędzy w budżecie i ewentualnych kłopotach związanych z większymi dopłatami do mieszkań komunalnych z budżetu miasta. - To jak to jest, wciąż słyszymy, że miasto się świetnie rozwija, rosną wpływy z podatków, a tu się okazuje, że przez obniżkę czynszu możemy popaść w wielkie kłopoty finansowe? - pytał.


 

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, docenił oratorskie popisy radnego PiS, ale skrytykował ich treść. Na konkretnych przykładach udowodnił, że najbiedniejsi na zmianie proponowanej przez grupę radnych nie zyskają nic, a ulgę odczują lepiej zarabiający mieszkańcy lokali komunalnych. Przypomniał, że tylko 7,8 proc. jeleniogórzan wynajmuje mieszkania od miasta oraz, że miasto dopracowało się systemu pomocy najuboższym lokatorom, idącej znacznie dalej niż w okolicznych samorządach. Zauważył, że rada swojego czasu przyjęła zasadę, że czynsz w mieszkaniach komunalnych powinien realnie pokrywać koszty ich utrzymania. W wypadku kiedy tak się nie dzieje, albo samorząd musi dokładać pieniędzy, faworyzując w ten sposób jedna grupę mieszkańców, albo rosną jego długi z tego tytułu, co może się odbijać na odwlekaniu koniecznych remontów, zadłużaniu się wobec wspólnot mieszkaniowych, gdzie miasto ma swoje udziały.

Co do budzącej wątpliwości legalności uchwały z lipca 2013 r. skutkującej podwyżką czynszów, Roman Słomski, prawnik UM Jelenia Góra, zapewnia, że wszystko wówczas odbyło się lege artis. - Zarzuty podnoszone w tej sprawie, to efekt dowolnej, złej interpretacji prawa. Sprawa jest bardzo klarowna – mówił. 

Komentarze (20)

Co dobrego radni Kubicki i Wrotniewski zrobili dla naszego miasta? Nic! Za to bezustannie mącą w głowach mieszkańców. Szczególnie lekceważąco traktuje jeleniogórzan Kubicki. Wygłupy z 15 min bezpłatnym parkowaniem, teraz przywraca Kubicki sprawiedliwość w czynszach. Wcześniej głosował za zmianą czynszów! Przy okazji, mój drogi Kubicki, w jednym z numerów Gazety Prawnej ukazała się informacja że pracujesz pan w 2-ch spółkach państwowych. Wiedział pan, że praca w kilku spółkach naraz jest niezgodna z prawem? Znając pańską niezwykłą dociekliwość w "ujawnianiu" faktów złamania prawa przez innych wykazał pan tolerancję dla własnej działalności. Zgodnie z prawem obie spółki po stwierdzeniu tego faktu powinny być rozwiązane! Proszę o informację w tym zakresie.

żeby ukryć sprawę niezgodnie z prawem pobieranych czynszów nie cofniecie się przed niczym. A sprawa jest prosta - uchwała na podstawie której podniesiono w 2013 roku czynsze została skutecznie zaskarżona i uznana za nieobowiązującą ... problem tylko w tym że rządząca w mieście ekipa ma "trudności" z realizacją tego wyroku

Odwieczny ekspercie od wszystkiego, o wybujałym ego, niezaspokojonych ambicjach politycznych, Kaflik. Co rusz zabierasz pan głos w sprawach, których pan nie rozumiesz. Niepokoi pańskie podlizywanie się PiS. Nic to nie da. Jednak Opatrzność czuwa nad naszym pięknym miastem i mamy nadzieję,że dzięki tej niebiańskiej interwencji nie zostaniesz pan radnym. A jak tam przebiega ocieplanie pańskich nieruchomości?

Nagonka na Kubickiego jest po prostu żałosna. Ratuszowi zrobią wszystko, by opóźnić wyjście na jaw tego, co zrobili. Merytorycznych argumentów im brak, więc robią żałosną nagonkę. Przypominam kontrolę NIK-u, która miała wielkie zastrzeżenia do np. pożyczki Wodnika dla Taniego Mieszkania i wielu innych spraw. Co do czynszów i cen wody w JG - są po prostu z kosmosu. Niech ktoś wreszcie ten absurd zatrzyma!!

Co ci przeszkadza 15 min bezpłatne parkowanie? Jak wprowadzali parkometry to jednym z głównych argumentów było hasło,że wymusi to większa rotację i pozwoli łatwiej znaleźć miejsce do parkowania. Wprowadzenie bezpłatnych 15 minut spowoduje jeszcze większa rotację, szybko załatwiam swoja sprawę na poczcie czy przy bankomacie ewentualnie w sklepie i odjeżdżam. Takie 15 minut funkcjonuje w sąsiednich krajach i jest dobrze, tylko u nas w tym pazernym grajdole śmiesz mówić ,że to jest wygłupem?

Panie pracowity - wszystko zgodnie z prawem. Radzę poczytać odrobinę przepisów - to klucz do sukcesu...

Ustawa antykorupcyjna zezwala na udział w radzie nadzorczej nie więcej niż dwóch spółek z udziałem jednostki samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i innych osób prawnych kontrolowanych przez Skarb Państwa lub samorząd terytorialny.

A ja słyszałem, że za miejskie pieniądze ekipa prezydenta wydrukowała radnym informacje, o tym gdzie radny Kubicki pracuje... to wstyd...
Co tym złego, że młody wykształcony piastuje stanowiska, przy okazji nie zapominając o mieszkańcach !

Plotki panie Aldon. Nie jest dostatecznie wykształcony. Sam się przyznaje do tego w artykule w Nowinach.

Zawiła i jego ekipa dbają tylko o siebie. Wybory przyjdą to może mieszkańcy pójdą po rozum do głowy i pozbędą się fermentu ratuszowego, który ma gdzie dobro mieszkańców

..."Będe wraz z Komisją Prezydentowi patrzył na ręce. Urzędnicy muszą wiedzieć, że ich pracy przyjrzy się ktoś, kto nie jest "dogadany". Kto nie czerpie profitów z bycia w układzie rządzącym. Każda władza, jeśli pozbawiona jest systemowych narzędzi kontroli się daprawuje." Oliwer Kubicki oficjalny blog 08.01.2015

rady nadzorcze ( za infor.internet) :
1) ENERGA ELEKTROWNIE OSTROŁĘKA SA
2) PZU ZDROWIE
3) OPERATOR SYSTEMU MAGAZYNOWANIA SP Z O.O. (GRUPA PGNIG)

To jednak afera jest większa. Chodzi aż o rady nadzorcze! Gratuluję Kubickiemu zdrowia. Gorzej będzie z odpowiedzialnością za złamanie prawa.

Dosłownie głębsze dno... ktoś coś upisze bez jakiejkolwiek weryfikacji i potem krążą po internecie takie informacje z czapy. Polecam najpierw coś sparwdzić a potem publikować. Panu Zawile już podziękujemy - już wystarczająco wiele "niczego" pan w tym mieście zrobił. Spójrzcie chociażby na ul. Wojska polskiego - kiedy był przygotowywany plan rewitalizacji? Ile kasy na to poszło? I klops - rudery jak stoją tak stały! Woda - nie dość, że najdroższa chyba w całej Polsce to jeszcze zwiększmy ceny bo co... bo Wodnik jest biedny?!Absurd absurdem pogania!
Marzę, żeby coś w tym mieście się zmieniło (oprócz budowy kolejnych galerii handlowych w których nie ma kto kupować bo ludzie nie mają pieniędzy).

"To nie z czapy" wzięte, jak pan piszesz w ulicznym żargonie panie radny, tylko z Gazety Prawnej. Powinieneś pan, nieszczęsny panie radny wytoczyć proces tej gazecie. Będzie ciekawie w Jeleniej Górze.

Kubicki jako jeden z nielicznych chce coś zrobić dla tego miasta. Problem w tym, że ciągle jest blokowany a jego argumenty odpierane przez zasiadających przez lata "nic nierobów". Panie Kubicki - tak trzymać! Mieszkańcy to widzą i z pewnością z czasem docenią

Kubicki może i chce ale ciągle mu wychodzi co innego. Wcześniej słał do prokuratury donosy na miasto za fontannę. Obecnie zamiast wreszcie wziąć się za pracę na rzecz miasta, wykorzystać bardzo silną pozycję PiS dla poprawy np dróg wokół Jeleniej Góry próbuje głupawymi inicjatywami rozwalać finanse miasta.

Finanse miasta póki co to rozwala obecna ekipa. Ile kosztowało to "cudo", które niby jest fontanną? Takie badziewie!

...pan radny zaorał Marsa swoją hipokryzją...

...pan radny zaorał Marsa swoją hipokryzją...

wiadomo dokladnie kto glosowal za podwyzszeniem stawek :
-chadzy
-dusinska
-dziedzic
-iwaniec
-kroczak
-kusiak
-obaz
-ragiel
-sarzynski
-sikora
-wachowicz-makiela
-wojcik

podziekujemy im przy urnach